Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

 

Resultat rasspecial
  Gimo 2014-09-13

Domare: Charlott Sandberg
Antal anmälda: 59 anmälda


BIM & BIR

  
Tikcert                                                   Hancert


Bis-valp

  
Bir & Bim -valp 4-6                                                               Bir & Bim- valp 6-9 


BIM & BIR- veteran


Bästa uppfödarklass valpar
 

Foton: Marie Ahlgren



Vinnare Barn med hund


Bästa uppfödargrupp

  HANAR    
Valpklass 4-6 månader      
1. HP Dragongårdens Express Yourself Patrik Lewander  
2. HP Spaddalens Dreamcatcher Jennie Trouin  
3. Dragongårdens Thief of Heart Robert Komfeld  
4. Dragongårdens Easy Ride Jenny Lindqvist  
       
Valpklass 6-9 månader      
1. HP, Bir-valp 6-9 månader Dragongårdens Dream Boy Annika Lager  
2. HP Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson  
       
  TIKAR    
Valpklass 4-6 månader      
1. HP, Bir-valp 4-6 månader, BIS-valp Duvasgårdens Wonderful Wednesday Margareta Mix  
2. HP Dragongårdens Girl Gone Wild Petra Junehall   
3. HP Lilla Äventyrets Olympia Pia Hemming Lindström  
4. HP Lilla Äventyrets Omega Pia Hemming Lindström  
       
Valpklass 6-9 månader      
1. HP Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall  
       
Bästa uppfödarklass valpar      
1. HP Dragongårdens Kennel Petra Junehall  
       
  HANAR    
Juniorklass      
1. CK Knockando's XO Meukow Gold Panther Ruth Lintonsson  
2. CK Dragongårdens Good Feeling Charlotta Strid Lindvall  
3. Boyzone's From a Jack To a King Viveka Maggio  
4. Lilla Äventyrets Nemo Patrick Persson  
       
Unghundsklass      
1. CK Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall   
       
Öppenklass      
1. CK Lejonvindens Åtrå of Teddybear Tina Nilsson  
2. CK Mohinhis Oden the One and Only Maria Gustafsson  
3.  Zapparal's the Vermonster Monica Sjöberg  
4. Mohinhis Neptun of Northern Night Maria Gustafsson  
       
Championklass      
1. CK Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson  
2. CK Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson  
3. CK Lionbrook's Knight of Attention Julia Bergström  
4. CK Lilla Äventyrets Ixion Pia Hemming Lindvall  
       
Veteranklass      
1. CK Kwenobe Balfen Shiku Petra Junehall  
       
BÄSTA HANE      
1. CERT, BIR Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall 
2.  Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson
3. Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
4. R-cert Lejonvindens Åtrå of Teddybear Tina Nilsson
       
  TIKAR    
Juniorklass      
1. CK Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren  
2.  Knockando's XO Tesseron Exception Ingela Khodr  
3. Knockando's XO de Luze Fine Susanne Lindblom  
       
Unghundsklass      
1. CK Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner  
2.  Mohinhi's Perfect Pearl of Polaris Maria Gustafsson  
3. Dragongårdens Tequila Sunrise Owe Larsson  
4. Lionbrook's Beronja Of Bonanza Susan Laitila  
       
Öppenklass      
1. CK Amazing Noisy's Sakura af Nora Lena Källström  
2. Lilla Äventyrets Elektra Maria Gustafsson  
3. Grytetorp Stand By Me Linda Rydgren  
4. Lilla Äventyrets Juliet Pia Hemming Lindström  
       
Championklass      
1. CK Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix  
2. CK Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson  
3. CK Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren  
4. CK Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming Lindström  
       
Veteranklass      
1. CK, Bästa veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund  
2. Dragongårdens Marion Molier Carina Andersson Östlund  
       
BÄSTA TIK      
       
1. BIM Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix
2. CERT Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren  
3. Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson  
4. Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren  
opl med R-cert Amazing Noisy's Sakura af Nora Lena Källström
       
Bästa uppfödarklass      
1. HP Dragongårdens Kennel Petra Junehall  
2. HP Knockando's Kennel Ruth Lintonsson  
3. HP Lilla Äventyrets Kennel Pia Hemming Lindström & Mathias Lindström  
       
BIR Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall  
BIM Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix  
       
Vinnare Barn med hund Kevin med Tekkla Domare: Emma Ottosson  

 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »