Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

Resultat rasspecial
  Högbo Bruk 2013-09-08

Domare: Mimmi Gruffman-Rönnlund
Antal anmälda: 68


BIM & BIR

 
Hancert                                                              Tikcert

  

BIS-valp                                                      Bir-valp 6-9 mån


Bir-valp 4-6 mån              



 Bir-veteran


Bästa Uppfödarklass

Vinnare av Dagens gladaste ekipage:

                 
Malin & Wega (Bölelejonet Valkyria)                        Tindra & Calla (Sjöwildas Missy Elliot)

Valpklass 4-6 mån
Hanar (2 anmälda)
   

 

      
1. HP, Bir-valp 4-6 mån, BIS-valp Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
2. Amazing Noisy's Lillebror Sanna Frank Gustafsson
     

Valpklass 6-9 mån
Hanar (3 anmälda)

   
     
1. Dragongårdens Dry Martini Åsa Elgstig
2. Dragongårdens Rum Runner Peter Jonsson
3. Dragongårdens Captain Morgan Anders Hidestrand
     
Valpklass 4-6 mån
Tikar (7 anmälda)
   
1. HP, Bim 4-6 mån Fablernas Spöket i Hagelstorm Mirella Hagelberg
2. HP Fablernas Goodness From Creation Elisabeth Joelsson
3. HP Leonskall's Power Party Pingla Kathy Karlsson
4. HP Sandiana's Tribute To Diva Pia Hemming
opl. HP Amazing Noisy's Systeryster Lena Källström
Valpklass 6-9 mån
Tikar (5 anmälda)
   
     
1. HP, Bir 6-9 mån Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
2. HP Drömbjörnens Exklusiva Ester Ann-Katrin Hansson
3. HP Dragongårdens Bloody Mary Ulla-Britt Gustavsson
4. HP Dragongårdens Tequila Sunrise Owe Larsson
     
Avelsklass valp    
 

 

 
1. HP Wildering's Rob Prey From Fort Knox Elisabeth Joelsson
     
Uppfödarklass valp    
 

1. HP Fablernas Kennel Elisabeth Joelsson
2. HP Dragongårdens Kennel Petra Junehall, Katarina Junehall
     
HANAR    
Juniorklass (6 anmälda)    
     
1. CK Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall Lindberg
2. Zapparal's The Vermonster Monica Sjöberg
3. Lejonklippans Mirakel Rambo Emma Ottosson
     
Unghundsklass (3 anmälda)    
     
1. CK Lionbrook's Knight Of Attention Julia Bergström
2. Mohinhi's Neptun Of Northern Night Maria Gustafsson
3. Lionbrook's Authority Of Attention Emma Ottosson
     
Öppenklass (7 anmälda)    
1. Vallonbygdens Orkanstyrka Camilla Morell Stark
2. Leonskall's Kizz Me Goliat Kathy Karlsson
3. Knickerbocker's Luriga Lapis Michael Fredriksson
4. Fablernas Ojojoj Big Gambler Elisabeth Hallstensson
     
Championklass (6 anmälda)    
 
1. CK Vallonbygdens Crazy In Beer Monica Sjöberg
2. CK Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
3. CK Mohinhi's Mohrritz Is My Melody Maria Gustafsson
4. CK Lilla Äventyrets Ixion Pia Hemming
opl. CK Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
     
BÄSTA HANE    
1. BIM Vallonbygdens Crazy In Beer Monica Sjöberg
2. CERT Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall Lindberg
3. R-cert Lionbrook's Knight Of Attention Julia Bergström
4.  Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
     
TIKAR    
Juniorklass (5 anmälda)    
1. CK Fablernas 1oo Procent Like It A Lot Monika Haglöf
2. Leodal's Diamond Delight Angelica Klavbäck
3. Mohinhi's Perfect Pearl of Polaris Maria Gustafsson
4. Grytetorp Stand By Me Linda Rydgren
     
Unghundsklass (5 anmälda)    
   
1. Mohinhi's Nemie Of Northern Night Maria Gustafsson
2. Blå Rosens Love Is All Around Elisabet Andersson
3. Knockando's Vin Sorbes Una Classica Göran Wåhlén
     
Öppenklass (8 anmälda)    
1. CK Fablernas Ojojoj O-koll Anna Ehrling
2. Mohinhi's Mihnnatz Is My Melody Maria Gustafsson
3. Boyzone's Mother Of Mercy Camilla Engström
4. Amazing Noisy's Sakura af Nora Lena Källström
     
Championklass (6 anmälda)    
1. CK Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
2. CK Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
3. CK Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
4. CK Leodal's Belize Angelica Klavbäck
     
Veteranklass (5 anmälda)    
1. CK, Bir-veteran Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson
2. CK Zir Ozzy's Mississippi Queen Catrine Undebeck
3. Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson
4. Lejonklippans Solsken Till Monica Monika Haglöf
     
BÄSTA TIK    
1. BIR Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
2. Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
3. Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson
4. Zir Ozzy's Mississippi Queen Catrine Undebeck
opl. CERT Fablernas1ooprocent Like It a Lot Monica Haglöf
opl R-cert Mohinhi's Nemie Of Northern Night Maria Gustafsson
     
Uppfödarklass (2 anmälda)    
   
1. HP Fablernas Kennel Elisabeth Joelsson
     
Barn med Hund
(10 anmälda)
   
 
1. Julia Sjöberg  
2. Tindra Andersson  
3. Ida Färjegård  
4. William Trouin  

 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »