Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

Resultat rasspecial
  Strängnäs 2014-03-08

Domare valpar: Charlotta Mellin
Domare vuxna: Camilla Karlsson
Antal anmälda: 93

 
BIR & BIM

 
Cert hane                                          Cert tik

  
Bir-veteran                                                                           BIS-valp

 
Bir & bim-valp 4-6 månader                                                Bir & Bim-valp 6-9 månader


Bästa Uppfödarklass                                            Bästa Avelsklass


Barn med hund

Valpklass 4-6 mån
Hanar (3 anmälda)
   
1. HP, Bim-valp 4-6 mån Lilla Äventyrets Nemo Patrick Persson
2. HP Knockando's Xo Meukow Gold Panther Ruth Lintonsson
3. Hjerpegården Green Wolf af Bamsing Mona Magnusson
     
Tikar (6 anmälda)    
1. HP, Bir-valp 4-6 mån, BIS-valp Wildering's Rock Me Like Storm Vicotria Wildering
2. HP Vallonbygdens Dream On Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
3. HP Vallonbygdens Dream Lover Ingegerd Penn
4. Vallonbygdens Dream Back To Stoltz Rebecca Eriksson Stoltz
     
Valpklass 6-9 mån
Hanar (3 anmälda)
   
1. HP, Bim 6-9 mån Lejonvinden's Droste Pia Norström
2. HP Boyzone's From A Jack To A King Viveka Maggio
3. Boyzone's A Big Hunk O' Love Camilla Engström
     
Tikar (8 anmälda)    
1. HP, Bir 6-9 mån Lejonvinden's Diva Gunilla Hallgren
2. HP Fablernas Uppfödarens Hemliga Vapen Elisabeth Joelsson
3. HP Sjöwildas Elin W Xoxo Gossip Girl Elisabeth Joelsson
4. HP Ögonglimtens Streets Of Philadelphi Maritha Olafsen Nordin
     
   VUXNA
HANAR    
Juniorklass (8 anmälda)    
1. CK Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
2. CK Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
3. Lejonlyckans Happy Fabulous Guy Anneli Lejon
4. Lejonvinden's Best Of Teddybear Gunilla Hallgren
     
Unghundsklass (3 anmälda)    
1. Zapparal's The Vermonster Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
2. Fablernas Iooprocent Eyecandy Marina Fredriksson
3. Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
     
Öppenklass (13 anmälda)    
1. CK Mohinhi's Neptun Of Northern Night Maria Gustafsson
2. CK Lejonvinden's Åtrå Of Teddybear Tina Nilsson
3. CK Gep's Big Bear's White Thunder Mona Magnusson
4. CK Vallonbygdens Orkanstyrka Camilla Morell Stark
     
Championklass (8 anmälda)    
1. CK Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
2. CK Gep's Big Bear's Peace Gina E Persson
3. CK Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
4. CK Gep´s Big Bear´s White Wolf Gina E Persson
CK Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
     
BÄSTA HANE    
1. BIR, CERT
Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
2. Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
3. Gep's Big Bear's Peace Gina E Persson
4.  Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
oplacerad med R-cert Mohinhi's Neptun Of Northern Night Maria Gustafsson


Bästa hane 1, 2, 3, 4
 
TIKAR    
Juniorklass (15 anmälda)    
1. CK Liongate's Kaisa Victoria Wildering
2. CK Dragongårdens Euphoria Petra Junehall
3. CK Lejonvinden's Beauty Of Teddybear Monica Envall
4. Drömbjörnens Exklusiva Ester Ann-Katrin Hansson
     
Unghundsklass (5 anmälda)    
1. CK La Dolce Luna's Dream Pearl For Me Elise von Holten
2. Grytetorp Stand By Me Linda Rydgren
3. Knockando's Vin Sorbes Una Classica Göran Wåhlén
4. Villmobackens Jippie Kay Yey Emma Nygren
     
Öppenklass (12 anmälda)    
1. CK Mathoaka's Sunshine In Your Eyes Lotta Petré
2. CK Knockando's Princess Of Umbria Ruth Lintonsson
3. CK Namupalan You Go J J Girl Jessika Junehall
4. CK Skjaergaardens Copy My Attitude Elise von Holten
     
Championklass (6 anmälda)    
1. CK Duvasgården's Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
2. CK Lejonvinden's Smaragd To Teddybear Angelica Klavbäck
3. CK Leodal's Belize Angelica Klavbäck
4. CK La Dolce Luna's Supershine-Me Elise von Holten
     
Veteranklass (2 anmälda)    
1. CK, Bir-veteran Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
2. CK Zir Ozzy's Mississippi Queen Catrine Undebeck
     
BÄSTA TIK    
1. BIM Duvasgården's Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
2. CERT, Championat Mathoaka's Sunshine In Your Eyes Lotta Petré
3. Lejonvinden's Smaragd To Teddybear Angelica Klavbäck
4. Leodal's Belize Angelica Klavbäck
oplacerad med R-cert Knockando's Princess Of Umbria Ruth Lintonsson
   
    
Bästa tik 1, 2, 3, 4
Avelsklass    
1. HP Lejonvinden's Smaragd To Teddybear Angelica Klavbäck
     
Uppfödarklass    
1. HP Lejonvindens Kennel Gunilla Hallgren
2. HP Leodals Kennel Angelica & Kristian Klavbäck
  
Bästa uppfödarklass 1, 2
 
Barn med hund vinnare:
Domare Märta Brandts
Tindra Andersson med Knatteberga's Eurovisions Augustin  

Reserv-cert hane, reserv-cert tik
 

 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »