Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

  

Resultat rasspecial
   Sundsvall 2014-10-13

Domare: Astrid Indrebø, Norge
Antal anmälda: 42 anmälda


BIR & BIM

 

Tikcert                                                           Hancert


Bis-valp

 
Bir & Bim- valp 6-9                                                     Bir-valp 4-6 
                                           


Bir-veteran

  TIKAR  
Valpklass 4-6 månader    
1. HP, Bir-valp 4-6 mån Hellcat's Yamaha Exciter Linda Svahn
     
  HANAR  
Valpklass 6-9 månader    
1. HP, Bir-valp 6-9 mån, BIS-valp Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
     
  TIKAR  
Valpklass 6-9 månader    
1. HP, Bim-valp 6-9 mån Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
2. HP Mohinhi's Quicksilver of Quality Anna Persson
     
  HANAR  
Juniorklass    
1. CK Namupalan Return to Me Mimmi Gruffman-Rönnlund
2. CK Curemidas Choice of Obsession Charlotta Strid Lindvall
3. CK Lempileijonan Itse Kateudenpistos Anne-Marie Krigh
4. Lilla Äventyrets Nemo Patric
     
Unghundsklass    
1. CK Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall 
     
Öppenklass    
1. CK Mohinhis Oden the One and Only Maria Gustafsson
2. CK Mohinhis Neptun of Northern Night Maria Gustafsson
3.  Lionbrook's Soldier of Attention Kristoffer Viklund
4. Lejonklippans Zorro Gun Andersson
     
Championklass    
1. CK Lionbrook's Knight of Attention Julia Bergström
2. CK Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
3. CK Knickerbockers Luriga Lapis Michael Fredriksson
4. CK Hellcat's Norrlands Dynamit Linda Svahn
     
BÄSTA HANE    
1. CERT, BIR Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall 
2.  Lionbrook's Knight of Attention Julia Bergström
3. Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
4. R-cert Mohinhis Oden the One and Only Maria Gustafsson
     
  TIKAR  
Juniorklass    
1. CK Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren
2. CK Lionbrook's Beronja of Bonanza Susan Laitila
     
Unghundsklass    
1. CK Amazing Noisy's Systeryster  
2.  Lejonklippans Mirakolo Ragazza Lena Källström
3. Dragongårdens Tequila Sunrise Maria Söderqvist
    Owe Larsson
Öppenklass    
1. CK Lejonklippans Extra Mimmi Gruffman-Rönnlund
2. CK Lejonklippans Äxtravaganta Mirakel Maria Söderqvist
3. CK Lilla Äventyrets Electra Maria Gustafsson
4. Viljanshof Vild och Vacker Peter Sjölund
     
Championklass    
1. CK Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
2. CK Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren
3. CK Knattebergas Christmas Angel Martin Kvarnström
4. CK Fablernas 1oo Procent Like It a Lot Monica Haglöf
opl. CK Cevitas Curemida Girl Gerd Svensson
     
Veteranklass    
1. CK, Bästa veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund
2. CK Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson
3.  Leonskall's Extreme Exalia Gun Andersson
     
BÄSTA TIK    
1. BIM Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
2.  Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren
3. CERT, Championat Lejonklippans Extra Mimmi Gruffman-Rönnlund
4. R-cert Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren
     
Bästa uppfödarklass    
1. HP Lejonklippans Kennel Petra Högberg
     
     
BIR Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
BIM Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
     
Vinnare Barn med hund Emelie Söderqvist Domare: Gunilla Hallgren

 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »