Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  L�NKAR  

 

Utställningsresultat 2016
Maila resultat och bildertill mikaela.slbk@gmail.com


Stockholm Hundmässa
2016-12-03
Domare: Saija Juutilainen
38 anmälda


BIR & BIM


Bästa uppfödargrupp

BIR, CACIB Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Amicus Leo Vom Zarendorf  
Bhkl 3 Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 4, CERT Amor-Ikarus Leo Vom Jerichower Land Kristina Holgersson Olsson
R-cert Lionbrook's Cupid of Creativity Susan Laitila
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT, R-cacib Bölelejonet All That She Wants Anne-Marie Krigh
Btkl 3 Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson
Btkl 4 Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
R-cert Fablernas Goodness of Creation Susanne Oscarsson

Lilla Stockholm
2016-12-02
Domare: Knut Sigurd Wilberg, NO
24 anmälda


BIM & BIR

BIR, CACIB, BIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib Amicus Leo Vom Zarendorf  
Bhkl 3 Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 4, R-cert Amicus Optimus Vitalis  
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, R-cacib Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
Btkl 3 Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 4, CERT Rus Nevada-Da Rebeca  
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Lionbrook's Kennel Emma Ottosson

Växjö internationell utställning
2016-11-05
Domare: Elina Haapaniemi, FIN
43 anmälda


BIR & BIM


Bir- & Bimvalp

BIR, CACIB, BIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib, Championat Aleomas First Guy For Us Mats Hall
Bhkl 3, R-cert Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cecilia Lundquist
Bhkl 4 Laquettas Dole Anna Svensson
     
BIM, CACIB Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
Btkl 2, CERT, R-cacib Fablernas Goodness of Creation Susanne Oscarsson
Btkl 3 Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 4, Bir-veteran Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson
R-cert Faithful Amigo Eau De Prada Ann-Charlott Petré
     
Bir-valp La Dolce Lunas Legacyselfieforme Elise von Holten
Bim-valp La Dolce Lunas Legacyshinesforme Cecilia Lundquist

Sundsvall internationell utställning
2016-10-16
Domare: Ann-Christin Johansson 
46 anmälda

BIR, CACIB Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2 Leostones Autumn Light Ayda Gunn Lindstrøm, NO
Btkl 3 Amazing Noisys Sakura af Nora Lena Källström
Btkl 4 Elea of the Leo Hill Randi Johansen, NO
     
BIM, Bir-veteran Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 2, CACIB Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
Bhkl 3, CERT, R-cacib Fablernas Prio I Elisabeth Joelsson
Bhkl 4 Lionbrook's Knight Ot Attention Mikael Kvarnström
     
Bim-veteran Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson

Eslöv internationell utställning
2016-09-11
Domare: Borges Manuel L, Portugal 
30 anmälda


BIR & BIM


Bir- & Bim-veteran

 

BIR, CACIB, BIG-4 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, Championat Star of Regulu's Sweet Child O Mine Birger Jensen, Danmark
Bhkl 3, R-cert Fiva's Zokrates Victoria Wildering
Bhkl 4 Altonastigens Sommardagar  
     
BIM, CERT, CACIB Skjaergaardens M Star Reale Paola Anna Maggi, Norge
Btkl 2, R-cacib Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
Btkl 3 Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 4    
     
Bir-valp Wilderings Too Hot to Handle Victoria Wildering
Bir-veteran Altonastigens Darkest Light Lars-Gösta Johansson
Bim-veteran Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson

Gimo nationell utställning
2016-09-10
Domare: Nina Janger, Finland
10 anmälda


BIR & BIM

BIR Fablernas Iooprocent Like It A Lot Monika Haglöf
Btkl 2 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
     
     
BIM Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, Bir-veteran Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
     

Högbo internationell utställning
2016-09-04
Domare: Pecoult Alain, FRANKRIKE
19 anmälda


BIM & BIR

 
Hancert, championat                           Tikcert
 

Bir-veteran

BIR, CACIB Amazing Noisy's Sakura af Nora Lena Källström
Btkl 2, R-cacib Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 3, CERT Amazing Noisy's Systeryster Lena Källström
Btkl 4, R-cert Sandiana's the Centre of the Heart Christina Utbult
     
BIM, CACIB Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2 Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 3, CERT, Championat Dragongårdens Good Feeling Charlotta Strid
     
Bir-veteran Gep's Big Bear's Dream Catcher Lena Källström

Öland nationell utställning
2016-09-03
Domare: Liz-Beth Liljeqvist
9 anmälda

 
BIR                                                                         Bir-veteran

BIR, CERT Viljanshof Vårvide af Norden Axel Loecken
Bhkl 2, R-cert Aleomas First Guy For Us Mats Hall
     
Bir-veteran Sjöwilda's Missty Eliot Maria-Helen Andersson

Backamo, Ljungskile nationell utställning
2016-08-28
Domare: Soós Attila, UNGERN
19 anmälda


BIR & BIM

BIR, CERT, Championat Fairytroll's Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 2, R-cert Sugar-Pie Lisbeth Magnusson
Btkl 3 Löveliens Nala of Norris Vegard Nordmo
Btkl 4 Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
     
BIM, Bir-veteran Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 2, CERT Slottblommans Chibs of Samcro Pamela Abrahamsson
Bhkl 3, R-cert Fairytroll's Goblin Bright Cullinan Maria Andersson
Bhkl 4 Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
     
Bir-valp Racystar Noble Nimbus  

Eskilstuna nationell utställning
2016-08-21
Domare: Jan Stääv
19 anmälda


BIR & BIM


Bir-valp

BIR Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Dragongårdens Good Feeling Charlotta Lindvall Strid
Bhkl 3, R-cert Cardamines Caribba EST
Bhkl 4 Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
     
BIM, CERT Viljanshof Vårälva af Norden Birgitta Strömberg
Btkl 2 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 3 Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 4, Bir-veteran Lejonvindens Smaragd to Teddybear Angelica & Christian Klavbäck
R-cert Leodal's Exclusive Eclipse Angelica & Christian Klavbäck
     
Bim-veteran Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bir-valp Fablernas Peppark Desirée Lindberg

Norrköping internationell utställning
2016-08-20
Domare: Douma Rob, HOLLAND
20 anmälda


BIM & BIR

 
Certtik                                                   Certhane


Bir-valp

BIR, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2 Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 3, CERT, Championat Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Btkl 4, R-cert Knockando's Yin Tiger of Villany  
     
BIM, CACIB Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Slottblommans Chibs of Samcro Pamela Abrahamsson
Bhkl 3, Bir-veteran Knockandos Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 4 Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
opl. R-cert Lionbrook's Dollar of Destiny Sofia Grundström
     
Bim-veteran Lejonvindens Smaragd to Teddybear Angelica & Christian Klavbäck
Bir-valp Fablernas Pepparkaksgubbe Desirée Lindberg

Ronneby nationell utställning
2016-08-14
Domare: Delerue Pedro Sanch, PORTUGAL
11 anmälda


BIR & BIM


Bir-veteran

BIR, CERT Fairytroll's Goblin Bright Cullinan Maria Andersson
Bhkl 2, R-cert Laquetta's Dole Anna Svensson
Bhkl 3 Endless Edens Living For Tomorrow Jessica Fransson
     
BIM, CERT Fairytroll's Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 2, R-cert Skorres Wera Elisabet Andersson
Btkl 3, Bästa veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson
Btkl 4 Kustkärans Ariel Camilla Johansson

Askersund internationell utställning
2016-08-14
Domare: Johan Andersson
40 anmälda


BIM & BIR

      
Certtik                                                    Certhane

BIR, CACIB, BIG-4 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, CERT Mohinhi's Neptun of Northern Night Maria Gustafsson
Bhkl 4 Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
     
BIM, CACIB Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT, Championat Dragongårdens Euphoria Jana Jobark
Btkl 3 Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
Btkl 4 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
     
Bir-veteran Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson

Visby internationell utställning
2016-08-07
Domare: Johan Andersson
10 anmälda


BIM & BIR

BIR, CACIB, BIG-2 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT Mirikindes Adorable Sydney Lena Gjessing, NO
Btkl 3, R-cert Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me Annelie Levin
     
BIM, CACIB Khaimas Here Comes the Sun  
Bhkl 2 Gep's Big Bear's Crawling Cub Gina E Persson
Bhkl 3, R-cacib Fiva's Zokrates Victoria Wildering
Bhkl 4 Fablernas Prio I Elisabeth Joelsson

Svenstavik internationell utställning
2016-08-07
Domare: Elin Normannseth, NORGE
18 anmälda


BIM & BIR


Hancert


Bir-valp

BIR, CERT, CACIB, Championat Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, R-cacib Fablernas 1oo Procent Like It a Lot Monica Haglöf
Btkl 3, R-cert Sandiana's the Centre of the Heart Christina Utbult
     
BIM, CACIB Lejonvindens Åtrå of Teddybear Hans & Tina Nilsson
Bhkl 2, Bir-veteran Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 3, CERT, R-cacib Knockando's Xo Hennesy Rare Monica Redford
     
Bir-valp Lejonvindens Fräna Freddie Hans & Tina Nilsson

Visby nationell utställning
2016-08-06
Domare: Björn Einarsve
10 anmälda


BIM & BIR

BIR Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me Annelie Levin
Btkl 3, R-cert Mirikindes Adorable Sydney Lena Gjessing, NO
     
BIM, CERT Gep's Big Bear's Crawling Cub Gina E Persson

Ransäter internationell utställning
2016-07-30
Domare: Dan Ericsson
27 anmälda


BIR & BIM

BIR, CERT, CACIB, Championat Unique Dogs Moonwalker  
Bhkl 2, R-cacib    
Bhkl 3 Ögonglimtens a Kind of Magic Maritha Nordin
Bhkl 4 Duvasgårdens True Trophy Randi Breivik
     
BIM, CERT, CACIB Kustkärans Ariel Camilla Johansson
Btkl 2, Bir-veteran Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson
Btkl 3, R-cert, R-cacib Drömbjörnens Exklusiva Ester Ann-Katrin Hansson
Btkl 4 Amazing Noizys Sakura af Nora Lena Källström
     
Bir-valp Fablernas Snöflinga Amirilla Marton
Bästa uppfödargrupp Fablernas kennel Elisabeth Joelsson

Köping internationell utställning
2016-07-23
Domare: Yvonne Brink
22 anmälda

BIR, CACIB Leodals Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2 Mohinhis Nemie of Northern Night Maria Gustafsson
Btkl 3 Lejonvindens Smaragd to Teddybear Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 4 Villmobackens French Kiss  
     
BIM, CACIB Mohinis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2 Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 3, CERT, Championat Lejonhjärta Aither Annette Lerjéus
Bhkl 4, R-cert Mohinhis Neptun of Northern Night Maria Gustafsson
     
Bir-veteran Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bim-veteran Lejonvindens Smaragd to Teddybear Angelica & Christian Klavbäck

 


Piteå internationell utställning
2016-07-17
Domare: Jensen Hanne Laine, DANMARK 
10 anmälda


BIR & BIM

BIR, CACIB, BIG-4 Hellcat's Norrlands Dynamit Lina Öberg
Bhkl 2, CERT, Championat Namupalan Return to Me  
Bhkl 3 Lionbrook's Knight of Attention Mikael Kvarnström
     
BIM, CERT, CACIB Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2 Lejonklippans Importent Legacy  
     
Bir-valp Viljeyrans Blossa Eva Karlsson

Alfta internationell utställning
2016-07-09
Domare: Espen Engh, Norge
21 anmälda


BIR & BIM

 
Certhane                                                               Bir-veteran

BIR, CACIB Amazing Noisys Sakura af Nora Lena Källström
Btkl 2, R-cacib Falbernas 1oo procent Like It a Lot Monica Haglöf
Btkl 3 Mohinhi's Nemie of Northern Night Maria Gustafsson
     
BIM, CERT, CACIB Bölelejonet Xolo Av Taavi Viveka From
Bhkl 2, Bir-veteran Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 3, R-cacib Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson

Tvååker nationell utställning
2016-07-09
Domare: Rony Doedijns, Holland
28 anmälda


BIR & BIM

   
Certhane                                                          Certtik


Birvalp

BIR, BIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT Fiva's Zokrates Victoria Wildering
Bhkl 3, R-cert Knockando's Xo Delamain Christmas Lone Dyhr
Bhkl 4 Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cecilia Lundquist
     
BIM Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
Btkl 2, CERT Dragongårdens Euphoria Jana Jobark
Btkl 3 Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 4 Fairytrolls Sugar Pie Maria Andersson
     
Bir-valp Dragongårdens Worth the Wait  

Tvååker internationell utställning
2016-07-08
Domare: Freddie Klindrup, Danmark
27 anmälda


BIR & BIM


Certhane

Birvalp

BIR, CACIB, BIG-1, BIS-4 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib Golden Charmer Calix Mr Fantastic Cecilia Lundquist
Bhkl 3, R-cert Knockando's Xo Delamain Christmas Lone Dyhr
Bhkl 4 Viljanshof Vårvide af Norden Axel Loecken
     
BIM, CERT, CACIB Kausholm's Long Awaited Destiny Pia Ferrold
Btkl 2, R-cert, R-cacib Dragongårdens Euphoria Jana Jobark
Btkl 3 Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
Btkl 4 Kausholm's Christmas Event Troll  
     
Bir-veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson
Bir-valp Dragongårdens Worth the Wait  

Borås nationell utställning
2016-07-04
Domare: Lokodi Csaba Zsolt, RUMÄNIEN
23 anmälda


BIR & BIM


BIR-veteran, BIS-2 veteran

BIR, CERT Lejonhjärta Aither Annette Lerjéus
Bhkl 2, Bästa veteran, BIS-2 veteran Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 3, R-cert Knatteberga's Halloween Ghost Maria-Helen Andersson
Bhkl 4 Fairytroll's Goblin Bright Cullinan Maria Andersson
     
BIM, CERT Fairytrolls Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 2, R-cert Mamilis White Diamond 4Yakz Marie Karlsson
Btkl 3 Teamaides Päls Pralinen Robin Neumann
Btkl 4 Kustkärans Ariel Camilla Johansson

Gällivare internationell utställning
2016-07-02
Domare: Benny Blidh von Schedvin
7 anmälda


BIM & BIR

 
Hancert                                                                        Tikcert

BIR, CERT, BIG-4 Lionbrook's Deamon of Destiny Emma Ottosson
Bhkl 2, CACIB Fablernas Spökar På Wo-Wo Claes Björkman
     
BIM, CACIB Slåttvika's Midnightsun Nala Toril Jakobsen, Norge
Btkl 2, CERT, Championat Knockando's XO Camus Evita Elegance Toril Jakobsen, Norge
     
Bir-valp Fablernas Is Tapp Lena Barrhäll

Vännäs Nationell utställning
2016-06-19
Domare: Delerue Pedro Sanch, PORTUGAL
24 anmälda


BIR & BIM

 
Hancert                                                                  Tikcert

BIR, BIG-2 Lionbrook's Knight Of Attention Mikael Kvarnström
Bhkl 2, CERT Namupalan Return to Me Mimmi Gruffman-Rönnlund
Bhkl 3 Hellcat's Norrlands Dynamit Lina Öberg
Bhkl 4, R-cert Lionbrook's Deamon of Destinty Emma Ottosson
     
BIM, CERT Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2 Mohinhi's Nemie of Northern Night Maria Gustafsson
Btkl 3, R-cert Lionbrook's Beronja of Bonanza Susan Laitila
Btkl 4 Kustkärans Ariel Camilla Johansson
     
Uppfödarklass 1, HP Lionbrook's Kennel Emma Ottosson
Avelsklass 1, HP, BIS-3 Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson

Leksand Internationell utställning
2016-06-18
Domare: Charlott Sandberg
30 anmälda


BIR & BIM


Tikcert

 
Bir-valp                                                            Bir-veteran

BIR, CACIB Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, Bir-veteran Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 3, R-cacib Lejonvinden's Åtrå of Teddybear Gunilla Hallgren & Tina Nilsson
Bhkl 4 Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
CERT Dragongårdens Good Feeling Charlotta Lindvall Strid
     
BIM, CACIB Amazing Noisy's Sakura af Nora Lena Källström
Btkl 2, R-cacib Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 3, CERT Duvasgårdens Viljas Vinni Rolf Eriksson
Btkl 4, R-cert Kustkärans Ariel Camilla Johansson
     
Bir-valp Fablernas Prio I Elisabeth Joelsson

Vänersborg Internationell utställning
2016-06-12
Domare: Mulcahy Carol, IRLAND
35 anmälda


BIR & BIM

 
Certhane                                               Bir-valp

BIR, CERT, CACIB, Championat Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
Bhkl 2, R-cacib Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, R-cert Slottblommans Chibs of Samcro Pamela Abrahamsson
Bhkl 4 Aleomas First Guy For Us Mats Hall
     
BIM, CERT, CACIB Rua Soleil Michelle Ma Belle Natalia Romanova, Ryssland
Btkl 2, R-cacib, R-cert Jadore-Bailoo de la Legende du Chene Natalia Romanova, Ryssland
     
Bir-valp Fablernas Prio I Elisabeth Joelsson
Bim-valp Sandiana's Dancing Queen Christina Utbult

Norrköping nationell utställning
2016-06-04
Domare: Eva Nielsen
15 anmälda


BIM & BIR

 
Bir-valp                                                          Bir-veteran
 
Certhane                                    Certtik

BIR Mohinhi's Quattro Of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Knattebergas Haloween Ghost Maria-Helen Andersson
Bhkl 3, Bir-veteran Kungslejonet Attila Marie Ahlgren
Bhkl 4, R-cert Fablernas Pappa På Burk Elisabeth Joelsson
     
BIM Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT ViljansHof Vårälva af Norden Birgitta Strömberg
Btkl 3, Bim-veteran Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson
     
Bir-valp Fablernas Prio I Elisabeth Joelsson

Piteå nationell utställning
2016-05-29
Domare: Long-Doyle Ann, Irland
8 anmälda

BIR Namupalan Once Upon a Time Mirella Virkkula, Finland
Bhkl 2, CERT Lionbrook's Deamon of Destiny Emma Ottosson
Bhkl 3, R-cert Baron Castle King Herodes Mirella Virkkula, Finland
Bhkl 4 Namupalan Return To Me Mimmi Gruffman-Rönnlund
     
BIM, CERT Zapparal's Falling Hope Elina Laakkonen, Finland
Btkl 2, R-cert Angel Kingdom Cake Cream Emma Ottosson
Btkl 3 Lionbrook's Beronja of Bonanza Susan Laitila

Österbybruk internationell utställning
2016-05-28
Domare: Lisbet Utke Ramsing, Danmark
 anmälda


BIR & BIM

 
Bir- & Bim-veteran                                            Certhane

BIR, CERT, CACIB Viljanshof Vårvide af Norden Axel Loecken
Bhkl 2, R-cert Amor-Ikarus Leo Vom Jerichover Land Kristina Holgersson Olsson
Bhkl 3, R-cacib Mohinhi's Quattro Of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 4, Bir-veteran Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, R-cacib Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
Btkl 3, Bim-veteran Villmobackens French Kiss Marina Fredriksson

Hässleholm internationell utställning
2016-05-22
Domare: Ulrica Olsson
21 anmälda


BIM & BIR

 
Hancert


Bir-veteran

BIR, CERT, CACIB, Championat Nataqueenies Aquila Gift to Pamela Pamela Abrahamsson
Btkl 2 Boyzone's Dragonfly Mats Hall
Btkl 3, R-cert Fairytrolls Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 4 Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
     
BIM, CERT, CACIB Aleomas First Guy For Us Mats Hall
Bhkl 2, R-cacib Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
     
Bir-veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson

Lidköping internationell utställning
2016-05-07
Domare: Nina Lönner-Andersson
32 anmälda


BIM & BIR

  
Certhane                                                     Certtik


Bir-veteran

BIR, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, Bir-veteran Bölelejonets Nicki Elisabeth Joelsson
Btkl 3, CERT, R-cacib, Championat Wildering's Rock Me Like Storm Victoria Wildering
Btkl 4 Boyzone's Dragonfly Mats Hall
     
BIM, CERT, CACIB Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
Bhkl 2, R-cert, R-cacib Fivas Zokrates Victoria Wildering
Bhkl 3 Racystar Ignition Gunbritt Andersson
Bhkl 4 Aleomas First Guy For Us Mats Hall
     
Bir-valp, BIS-2 valp Fablernas Prio I Elisabeth Joelsson

Västerås nationell utställning
2016-04-23
Domare: Benny Blidh von Schedvin
23 anmälda


BIR & BIM

BIR, CERT Mohinhis Neptun of Northern Night Maria Gustafsson
Bhkl 2, R-cert Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
Bhkl 3, Bästa veteran Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 4 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
     
BIM, CERT, Championat Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
Btkl 2 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 3 Leodals Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 4 Amazing Noisys Sakura af Nora Lena Källström

Sundsvall nationell utställning
2016-04-11
Domare: Salmi-Aalto Teija, FINLAND
14 anmälda


BIR

BIR, CERT Namupalan Return to Me Mimmi Gruffman-Rönnlund
Bhkl 2, R-cert Lionbrook's Deamon of Destiny Emma Ottosson
Bhkl 3 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 4 Lionbrook's Cupid of Creativity Susan Laitila
     
Bir-valp Angel Kingdom Cake Cream Emma Ottosson

Malmö internationell utställning
2016-03-20
Domare: Pia Prahl
29 anmälda

BIM & BIR

 
Certhane                                                                   Certtik

BIR, CERT, CACIB, Champion Skjaergaardens 4 Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 2, R-cacib Blå Rosens Love Is All Around Elisabet Andersson
Btkl 3, R-cert Millijor's Starlet Lillemor Johansson
Btkl 4 Wilderings Rock Me Like Storm Victoria Wildering
     
BIM, CACIB Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 2, CERT, Champion Millijors Buster Tiina Öberg
Bhkl 3, R-cert Fiva's Zokrates Victoria Wildering
     

Strängnäs internationell utställning
2016-03-11
Domare: Scheel Kresten,  DANMARK
19 anmälda


BIM & BIR

  
Certhane                                                                  Certtik


Bir-valp

BIR, CACIB, BIG-1, BIS-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib, Championat Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, R-cert Lejonvindens Extrem Ing-Marie Holm
Bhkl 4 Fablernas Pappa På Burk Elisabeth Joelsson
     
BIM, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, CERT Duvasgårdens Viewing Vera Märta Brandts & Margaretha Mix
Btkl 3, R-cacib Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 4, R-cert Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
     
Bir-valp Bölelejonet All That She Wants Anne-Marie Krigh
Bim-valp Lilla Äventyrets Phoenix  

My Dog internationell utställning
2016-01-08
Domare: John-John Johnsson
29 anmälda


BIM & BIR

BIR, CACIB, BIG-1, BIS-3 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib, Championat Pia Desiderata Dianthus Golden Cross Julia Tsybulnikova
Bhkl 3, R-cert Amicus Optimus Vitalis Anna Schwarzburg
Bhkl 4 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
     
BIM, CERT, CACIB Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 2, R-cacib La Dolce Lunas Dream Pearl For Me Elise von Holten
Btkl 3 Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 4, R-cert Gullefjuns Piga Jenny Robertsson
     


My Dog internationell utställning
2016-01-07
Domare: Carmen Navarro Guisado, Spanien
33 anmälda


BIR & BIM

BIR, CACIB, BIG-3 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib Amicus Leo vom Zarendorf Anna Schwarzburg
Bhkl 3, R-cert Amicus Optimus Vitalis Anna Schwarzburg
Bhkl 4 Pia Desiderata Dianthus Golden Cross Julia Tsybulnikova
     
BIM, CERT, CACIB Skjaergaardens For Your Eyes Only 007 Elise von Holten
Btkl 2, R-cert, R-cacib Gullefjuns Piga Jenny Robertsson
Btkl 3 La Dolce Lunas Dream Pearl For Me Elise von Holten
Btkl 4 Millijor's Royal Ester Lillemor Johansson
     
Bästa uppfödarklass 1, HP Knockandos Kennel Ruth Lintonsson
     
Bästa valp Medvebergi Maszkos Khaleesi Margareta Skarnehall
Utställningsresultat 2015
Utställningsresultat 2014
Utställningsresultat 2013
Utställningsresultat 2012
Utställningsresultat 2011
Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »