Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTST�LLNING  WORKING LEOS  LäNKAR  

Utställningsresultat 2018
Maila resultat och bilder till mikaela.slbk@gmail.com


Inofficiell utställning = utställning som inte stambokförs, dvs vars resultat inte registreras i Svenska kennelklubbens register
Nationell utställning = utställning med tävlan om nationellt certifikat (CERT) och som stambokförs hos Svenska kennelklubben (SKK)
Internationell utställning = utställning med tävlan om internationellt certifikat (CACIB) och som stambokförs hos SKK
Nordic dog show =  utställning med tävlan om nationellt certifikat (CERT) samt Nordic Show Certificate (NSC) och som stambokförs hos SKK


​Stockholm Hundmässa Nordic Dog Show
2018-12-08
Domare: Harto Stockmari
48 anmälda

BIR & BIM

BIR, NSC, BIG-1, BIS-3 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-NSC, CERT Kinglords Mr Oscar Aro Seppo, FIN
Bhkl 3, R-cert Lejonvindens Halleluja Moment Ingegerd & Gunnar Rubertsson
Bhkl 4 Ögonglimtens a Kind of Magic Maritha Nordin
     
BIM, NSC, Bir-veteran Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT, R-NSC Lejonvinden's Highlight Gunilla Mattsson
Btkl 3, R-cert Fablernas Is Tapp Lena Barrhäll
Btkl 4 Liongate's X-Margit Hege Henningsen, NO
     
Bästa uppfödargrupp Ögonglimtens Kennel Maritha Nordin
     

​Växjö Internationell Utställning
2018-11-02
Domare: John John Johnsson
42 anmälda

BIR & BIM

  
Tikcert                                               Bir-valp                                    Bir-veteran
 

BIR, CACIB Skjaergaardens Die Another Day 007 Irene Ueland, NO
Bhkl 2, R-cacib Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3 Sjöwilda's Hulken Marvels Hero Suanne & Jan-Åke Oscarsson
Bhkl 4 Villa Bjørnebo’s Mr Morelo  Edel Pedersen Sunde, NO
     
BIM, CACIB La Dolce Luna's Legacy Selfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-cacib La Dolce Luna's Legacy Soulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 3, CERT Gep's Big Bear's South Dakota Pär Hall
Btkl 4, R-cert La Dolce Luna's Legacysmileforme  Linda Kulas
     
Bir-valp Mathoaka's Suits You Sir Emma Nagy
Bir-junior Mohinhi's Rinni Running In the Rain Maria Gustafsson
Bir-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP La Dolce Luna's Kennel Elise & Mathilde von Holten

​Sundsvall Internationell Utställning
2018-10-07
Domare: Tomasz Borkowski, Polen
40 anmälda


BIR & BIM

 
Certhane                                            Certtik


Bim- & Bir-veteran

BIR, CERT, CACIB Ögonglimtens a Kind of Magic Maritha Nordin
Bhkl 2, R-cacib Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, R-cert Fablerna Pepparkaksgubben  Desirée Lindberg
Bhkl 4 Leonskall's Kiss Me Goliat Kathy Karlsson
     
BIM, CACIB Amazing Noisys Sakura af Nora Jenny Färjegård
Btkl 2, R-cacib Duvasgårdens Xtravaganta Xynthia Margaret Mix
Btkl 3, CERT Lejonvindens Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
Btkl 4, Bir-veteran Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
     

 


Eslöv Nationell Utställning
2018-09-23
Domare: Jahn Stääv
34 anmälda

BIM & BIR

 
Hancert                                                           Tikcert


Bir-veteran

BIR Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2 La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cicci Lundqvist
Bhkl 3, CERT Fablerna's Vinterfrost Cecilia Tell
Bhkl 4 Sjöwilda's Hulken Marwels Hero Jan-Åke & Susanne Oscarsson
opl. R-cert Wildering's Dream On Linda Johansson
     
BIM La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 2 La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 3, CERT Skjaergaardens All I Want For Xmas Line Woldmo
Btkl 4, R-cert Endless Edens I Am the Future Annette Berntsson
     
Bir-veteran Gep's Big Bear's Chiefblackmocassin Helene Randau
Bir-valp Hula Hoop's Hot Kummin Lion vom Steinbachwald Lotta Petré

Gimo Nationell Utställning
2018-09-09
Domare: Ann-Christin Sultan
16 anmälda


BIR & BIM

 
Hancert                                            Tikcert

BIR, BIG-4 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2 Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
Bhkl 3 Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
Bhkl 4 Gep's Big Bear's Littel Big Man Susanna Norberg
opl. med CERT Gep's Big Bear's He Keeps Watch Monica Holmgren
     
BIM Duvasgårdens Xtravaganta Xynthia Margareta Mix
Btkl 2, CERT Remröd's Ferrari Testarossa Line Woldmo
Btkl 3, R-cert Lejonvindens Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
     

Högbo Nordic Dog Show
2018-09-02
Domare: Bengt-Åke Bogren
20 anmälda

BIM & BIR

 
                    Hancert                                Bir-veteran

BIR, NSC, BIG-2 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT, R-NSC, Championat Gep's Big Bear's the Holy One Gina E Persson
Bhkl 3 Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
Bhkl 4, R-cert Lejonvindens Extrem Ing-Marie Holm
     
BIM, CERT, NSC, Championat Duvasgårdens Xtravaganta Xynthia Margareta Mix
Btkl 2, R-cert, R-NSC Bölelejonet Valkyria Malin Östlund
Btkl 3, Bir-veteran Lejonklippans Äxtravaganta Mirakel Mia Söderqvist
Btkl 4 Dragongårdens Tequila Sunrise Owe Larsson

Öland Nationell Utställning
2018-09-01
Domare: Eva Eriksson
13 anmälda

BIR & BIM

BIR, BIG-4, CERT, Championat Knockando's XO Delamain Christmas Lone Dyhr, DK
Bhkl 2 Sjöwildas Hulken Marvels Hero Susanne & Jan-Åke Oscarsson
Bhkl 3, R-cert Fablernas Vinterfrost Cecilia Tell
     
BIM, CERT Endless Edens I Am the Future Annette Berntsson
Btkl 2, R-cert Fablernas Sol Ur Sandra Svensson
Btkl 3 Gep's Big Bear's Wildcat Mats Hall
     
Bästa Uppfödargrupp 1 Fablernas kennel Elisabeth Joelsson
Bir-valp Fablernas Sug På Den Karamellen  

Ljungskile Nationell Utställning
2018-08-26
Domare: Bengt Åke Bogren
17 anmälda

BIR & BIM

 
Certhane                                                                     Certtik

BIR Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 2 Sjöwilda's Hulken Marvels Hero Susanne & Jan-Åke Oscarsson
Bhkl 3, CERT Lejonhjärta Bure Marita Klingberg
Bhkl 4, R-cert Endless Edens Chief Little Raven Jennie Florin
     
BIM, CERT Gep's Big Bear's Wildcat Mats Hall
Btkl 2, R-cert Ögonglimtens Miracle of Love Maritha Nordin
Btkl 3 La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
     
Bir-valp Fablernas Luxury Trouble Bettan Eriksson

Visby Internationell Utställning
2018-08-26
Domare: Svend Lövenskjaer, Danmark
3 anmälda

BIR Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
     
     

Visby Nationell Utställning
2018-08-25
Domare: George Schogol, Georgien
3 anmälda


BIR

BIR, CERT Sjöwildas Cersi Lannister Marie Johnsen
Btkl 2 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner

Eskilstuna Nationell Utställning
2018-08-19
Domare: Liz-Beth Liljeqvist
12 anmälda

BIM & BIR
 
Tikcert                                     Bir-valp & Bir-veteran

BIR, BIG-4 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2 Amor Icharus von Jerichowerland Ki Holgersson
     
BIM Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT Bölelejonet Valkyria Malin Östlund
     
Bir-veteran Kustkärans Ariel Louise & Camilla Johansson
Bir-valp Shimanis Honey Lucy Camilla Johansson

Norrköping Nordic Dog Show
2018-08-18
Domare: Åke Cronander
10 anmälda

BIR

BIR, NSC, BIG-3 Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT, R-NSC Leodal's Exclusive Eclipse Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 3 Leostones Autumn Light Ayda  

Överkalix Nationell Utställning
2018-08-18
Domare: Marianne Holm, FIN
9 anmälda

BIR & BIM

BIR, CERT Fablernas Minut För Minut Lena Barrhäll
Btkl 2 Lejonklippans Important Legacy Mimmi Lindström
Btkl 3, R-cert Leuvan Leon Strawberry Whisper Ojala Päivi, FIN
Btkl 4 Kinglords Miss Fieryheart Virpi Kangosjärvi, FIN
     
BIM, CERT, Championat Knockando's Yang Dragon of Aszar Piia Granqvist
Bhkl 2, R-cert Lejonvindens Heartbreaker Tarras Mimmi Lindström

Ronneby Nationell Utställning
2018-08-12
Domare: Per Kr Andersen
22 anmälda

BIR & BIM

 
Certhane                                          Certtik


  
Bir-valp                                        Bir-veteran


Bästa uppfödargrupp

BIR La Dolce Lunas Legacyshinesforme Cecilia Lundqvist
Bhkl 2, CERT, Championat Sjöwilda's Hulken Marwels Hero Susanne & Jan-Åke Oscarsson
     
BIM La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 2, CERT Gep's Big Bear's South Dakota Per Hall
Btkl 3 La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 4, R-cert Fablernas Sommar Sol Michaela Elfving
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP La Dolce Luna's kennel Elise & Mathilde von Holten
     
Bir-valp Shimani's Honey Nalle Puh Susanne & Jan-Åke Oscarsson
Bir-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall

Askersund Nationell Utställning
2018-08-11
Domare: Åke Cronander
16 anmälda

BIM & BIR
 
Hancert                                                         Tikcert

BIR Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT, Championat Leodal's Exclusive Eclipse Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 3, R-cert Fablernas Sol Ur  
     
BIM Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Lejonhjärta Byggvir Annette Lerjéus
Bhkl 3, R-cert Lejonhjärta Bure Marita Klingberg
Bhkl 4    
     
Bir-valp Shimani's Honey Lucy Camilla Johansson

STOXA Internationell Utställning
2018-08-05
Domare: Peter Harsanyi, 
9 anmälda

BIR & BIM

 
Hancert                                                                        Tikcert

BIR. BIG-1, BIS-4 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Gep's Big Bear's the Holy One Gina E Persson
Bhkl 3, R-cert Lionbrook's Dollar of Destiny Sofia Grundström
Bhkl 4 Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
     
BIM, CERT Gep's Big Bear's Mackenzie Eskimo Gina E Persson
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Gep's Big Bear's Kennel Gina E Persson & Kerstin Frönestedt

Svenstavik Nordic Dog Show
2018-08-04
Domare: Aina Lundmark
12 anmälda

BIR & BIM

 
Hancert                                                                             Tikcert

Bir-veteran

BIR, CERT, NSC Lionbrook's Dollar of Destiny Sofia Grundström
Bhkl 2, R-cert, R-NSC Lejonvindens Heartbreaker Tarras Mimmi Lindström
Bhkl 3 Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundström
Bhkl 4 Golden Viking's Odin Rita Botterli, NO
     
BIM, NSC Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT, R-NSC Lejonvindens Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
Btkl 3, Bir-veteran, BIS-3 veteran Lejonklippans Äxtravaganta Mirakel Mia Söderqvist

Ransäter Nordic Dog Show
2018-07-28
Domare: Eva Nielsen
28 anmälda

BIR & BIM

BIR, BIG-2, NSC Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT, R-NSC Ögonglimtens A Kind of Magic Maritha Nordin
Bhkl 3 Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4 Duvasgårdens True Trophy Randi Breivik
     
BIM, NSC Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT, R-NSC Liongate's Kaisa Victoria Wildering
Btkl 3 Remröd's Ferrari Testarossa Line Woldmo
     
Bir-valp Fablernas Sug På Den Karamellen Elisabeth Joelsson
     

Västerås internationell Utställning
2018-07-22
Domare: Per Svarstad
20 anmälda

BIR & BIM

Tikcert

 

BIR Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2    
Bhkl 3 Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
Bhkl 4 Gep's Big Bear's Forest Hunter Anna-Lena Hallstensson
     
BIM Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT Leodal's Exclusive Eclipse Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 3    
Btkl 4 Gep's Big Bear's Mackenzie Eskimo Gina E Persson
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Gep's Big Bear's kennel Gina E Persson & Kerstin Frönestedt

Piteå internationell Utställning
2018-07-14
Domare: Birte Scheel, Danmark
15 anmälda

BIM & BIR


Tikcert

BIR, CACIB Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT, R-cacib Lionbrook's Flawless Fay Gunilla Jämte
     
BIM, CERT, CACIB Vaikonniemen Always Friedly FIN

Tvååker Nationell Utställning
2018-07-07
Domare: Ruth Thompson
35 anmälda

BIR & BIM

BIR, BIG-3 La Dolce Lunas Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 2 La Dolce Lunas Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 3 Fairytrolls Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 4, CERT, Championat Jolly Blood Mary van Het Leonhuuske Bert/Mielke Elshof HOLLAND
opl. R-cert Wilderings Too Hot to Handle Victoria Wildering
     
BIM Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2 La Dolce Lunas Legacyshinesforme Cicci Lundqvist
Bhkl 3 Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4 Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
opl. CERT, Championat Fairytrolls Goblin Bright Cullinan Maria Andersson
opl. R-cert Gep's Big Bear's the Holy One Gina E Persson
     
Bir-valp Archibald Galkina Gnesta Lillemor Johansson

Tvååker Nordic Dog Show
2018-07-06
Domare: Anette Edlander
29 anmälda

BIM & BIR

  
Certhane                                                             Certtik


Bir-veteran

BIR, BIG-3, NSC La Dolce Lunas Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-NSC La Dolce Lunas Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 3, CERT Remröds Ferrari Testarossa Line Woldmo
Btkl 4, Bir-vet Boyzones Dragonfly Mats Hall
opl. R-cert Skjaergaardens All I Want For Xmas Line Woldmo
     
BIM, NSC Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-NSC Gep's Big Bear's Littel Big Man Susanna 
Bhkl 3, CERT Gep's Big Bear's the Holy One Gina E Persson
     
Bir-valp Archibald Galkina Gnesta Lillemor Johansson
Uppfödarklass 1, HP Gep's Big Bear's Kennel Gina E Persson & Kerstin Frönestedt

Borås Nationell Utställning
2018-07-01
Domare: Kimmo Mustonen
35 anmälda

BIM & BIR

 
Bir-veteran                                               Certtik

BIR La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 2 Fairytroll's Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 3, CERT La Dolce Luna's Legacysmilesforme Linda Kulas
Btkl 4 La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
opl. R-cert Endless Edens I Am the Future Annette Berntsson
     
BIM, CERT, Championat Lejonvinden's Frejdiga Frodo Victoria Wildering
Bhkl 2 La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cicci Lundqvist
Bhkl 3 Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
Bhkl 4, R-cert Sjöwildas Hulken Marwels Hero Jan-Åke Oscarsson
     
Bir-valp Shimanis Honey Nalle-Puh Jan-Åke Oscarsson
Bim-valp Shimanis Honey Lucy Camilla Johansson
     
Bir-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall
     
Bästa uppfödarklass 1, HP La Dolce Lunas Kennel Elise von Holten

Alfta Nationell Utställning
2018-06-30
Domare: Charlott Sandberg

16 anmälda

BIM & BIR
 

Certhane
BIR, BIG-1 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT, Championat Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM Amazing Noisy's Sakura af Nora Jenny Färjegård
Btkl 2 Duvasgårdens Viljas Vinni Rolf Eriksson
Btkl 3, CERT Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 4, R-cert Lejonvindens Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
     
Bir-veteran Dragongårdens Qornelia at Xmas Annelie Forsner

Gällivare Nordic Dog Show
2018-06-29
Domare: Juha Putkonen

12 anmälda

BIM & BIR

BIR, NSC, BIG-3 Kinglord's Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT, R-NORDC Lazylion's Lost In Dior (FIN)
Btkl 3, R-cert Namupalan Lucy Van Pelt (FIN)
Btkl 4 Lempileijonan TäältäTullaan (FIN)
     
BIM, NSC, CERT Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
Bhkl 2, R-cert, R-NSC Fablernas Pappa På Burk Elisabeth Joelsson
Bhkl 3 Knockano's Yang Dragon of Aszar  
     
Bir-junior Fablernas Minut för Minut Elisabeth Joelsson

Vännäs nationell utställning
2018-06-17
Domare: Nils Molin
22 anmälda


BIM & BIR

 
Certtik                                                            Certhane

 
Bästa avelsgrupp                                                  Bästa uppfödargrupp

BIR, BIG-3 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Lionbrook's Dollar of Destiny Sofia Grundström
Bhkl 3, R-cert Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
     
BIM Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 3, R-cert Lejonvindens Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
     
Bir-valp, Bis-2-valp Mohinhis Rinni Running In the Rain Maria Gustafsson
     
Bästa avelsklass, BIS-1 Avelsklass Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Bästa uppfödarklass, BIS-2 Uppfödarklass Lionbrooks kennel Emma Ottosson

Vänersborg Nordic Dog Show
2018-06-10
Domare: Maritha Östlund-Holmsten
17 anmälda


BIR & BIM

 
Bir-veteran                                              Bir-valp

BIR, CERT, NSC Lejonvindens Frejdiga Frodo Victoria Wildering
Bhkl 2, R-cert, R-Nordic Show Cert Endless Edens Chief Little Raven Jennie Florin
     
BIM, NSC, Championat La Dolce Lunas Legacysoulmateforme  Mathilde von Holten
Btkl 2, Bästa veteran, R-NSC Boyzones Dragonfly Mats Hall
     
Bir-valp Mohinhis Roxett Running to Be Rich Annelie Levin
Bim-valp Lord Luke from Durakiewois Mikael Olsson

Leksand Nationell utställning
2018-06-09
Domare: Zorica Blomqvist
15 anmälda


BIR & BIM


Bir-valp

BIR, BIG-1, BIS-1 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM, CERT Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 2 Amazing Noisy's Sakura af Nora Jenny Färjegård
Btkl 3 Bölelejonet All Over the Face Marina Fredriksson
Btkl 4 Duvasgårdens Viljas Vinni Rolf Eriksson
     
Bir-valp, Bis-1-valp Mohinhis Rinni Running In the Rain Maria Gustafsson

Norrköping Nationell utställning
2018-06-02
Domare: Torbjörn Skaar
24 anmälda


BIR & BIM


Tikcert

BIR, CERT, Championat Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
Bhkl 2 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, R-cert Fablernas Pepparkaksgubben Desirée Lindberg
Bhkl 4 Fablernas Viskande Ängel Desirée Lindberg
     
BIM Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 3, R-cert Leodal's Exclusive Eclipse Angelica Klavbäck
Btkl 4 La Dolce Lunas Legacysmileforme Linda Kulas
     
Bir-valp, Bis-2-valp Mohinhis Running In the Rain Maria Gustafsson

Gimo Nordic Dog Show
2018-05-27
Domare: Gina E Persson
14 anmälda


BIR & BIM

 
Tikcert                                                                  Bir-valp

BIR, NSC, BIG-3 Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Margareta Mix
Btkl 3, R-cert Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 4 Amazing Noisy's Sakura af Nora Jenny Färjegård
     
BIM, NSC Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
     
Bir-valp, Bis-2 valp Mohinhis Running In the Rain Maria Gustafsson
     
Bir-veteran Dragongårdens Qornelia at Xmas Annelie Forsner

Piteå Nationell utställning
2018-05-26
Domare: Angela Mcnally, IRL
19 anmälda

Tikcert

BIR Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT Lejonvindens Highlight Gunilla Mattsson Hallgren
Btkl 3, R-cert Dragongårdens Bubble Butt Linda Svahn
     
BIM, CERT Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
Bhkl 2, R-cert Lejonvindens Heartbreaker Tarras Mimmi Lindström
     
Bästa uppfödarklass 1, HP Lejonvindens kennel Gunilla Mattsson Hallgren

Hässleholm Nordic Dog Show
2018-05-19
Domare: Maret Kärdi, EST
16 anmälda


BIM & BIR


Certtik

BIR, NSC, BIG-3 La Dolce Lunas Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-NSC La Dolce Lunas Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 3, CERT Duvasgårdens Viljas Vinni Rolf Eriksson
Btkl 4, R-cert La Dolce Lunas Legacysmileforme Linda Kulas
     
BIM,  NSC La Dolce Lunas Legacyshinesforme Cicci Lundqvist
Bhkl 2, CERT, R-NSC Guldlejonets Draco Josefin Granqvist
     
Bir-veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson
     

Lidköping Nordic Dog Show
2018-05-12
Domare: Johan Andersson
19 anmälda

BIM & BIR


Bir-valp

BIR, Nordic Show Cert, BIG-4 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
     
BIM, Nordic Show Cert Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
     
Bir-valp Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson

Västerås nationell utställning
2018-04-28
Domare: Paul Scanlon
28 anmälda


BIR & BIM

 
Bim- & Bir-valp                                                                       Bim- & Bir-veteran

BIR, BIG-1,BIS-2 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Irtokarvan Titus  
Bhkl 3 Geps Big Bears Littel Big Man Tommy & Susanna Norberg
Bhkl 4, R-cert Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM, CERT Irtokarvan Rihanna  
Btkl 2, R-cert Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Margareta Mix
Btkl 3 Fablernas Sol Ur Sandra Svensson
Btkl 4 Duvasgårdens Viljas Vinni Rolf Eriksson
     
Bir-veteran Go-and-Go Elisabeth Joelsson
Bim-veteran Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson
     
Bir-valp Remröd's Yellow Diamond Maria Gustafsson
Bim-valp Leonskall's Urläcker  
     
Bästa uppfödargrupp Fablernas Kennel Elisabeth Joelsson

Sundsvall nationell utställning
2018-04-09
Domare: Frode Jevne, NO
21 anmälda


BIR & BIM

 
Bästa uppfödargrupp                     Bästa valp

 
Hancert                                              Tikcert

BIR, BIG-4 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2 Namupalan Return to Me Mimmi Lindström
Bhkl 3, CERT Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
Bhkl 4, R-cert Lejonvinden's Heartbraker Mimmi Lindström
     
BIM Lejonvinden's Diva Gunilla Hallgren Mattsson
Btkl 2, CERT, Championat Lejonklippans Äxtravaganta Mirakel Mia Söderqvist
Btkl 3, R-cert Lejonvinden's Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
Btkl 4 Lionbrook's Flawless Faith Håkan Enholm
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Lejonvinden's kennel Gunilla Hallgren Mattsson
Bir-valp, BIS-2 valp Remröd's Yellow Diamond Maria Gustafsson

Malmö internationell utställning
2018-04-01
Domare: Paul Lawless, Irland
37 anmälda


BIM & BIR

 
Tikcert                                                                         Hancert

BIR, CERT, CACIB, Championat La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 2, R-cacib Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
Btkl 3, R-cert La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 4 Shimani's Hej H Can Can Cecilia Hall
     
BIM, CERT, CACIB, Championat La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cecilia Lundqvist
Bhkl 2, R-cert, R-cacib Lejonvindens Frejdiga Frodo Victoria Wildering
Bhkl 3 Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4 Sjöwildas Hulkemn Marvels Hero Susanne Oscarsson
     
Bir-valp Limeblossom Apanthus Of Xavi Jane Askfelt
Bir-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall

My Dog internationell utställning
2018-01-05
Domare: Leif Ragnar Hjorth
46 anmälda


BIM & BIR

 
Tikcert                                                               Hancert


Bästa uppfödargrupp

BIR, CERT Skjaergaardens Bumbibears Bombo  Tone Mosby, NO 
Bhkl 2, CACIB Skjaergaardens M.Star Troisgrois Irene Astri, NO
Bhkl 3, R-cert, R-cacib Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
Bhkl 4 Gep's Big Bear's Forest Hunter Anna-Lena Hallstensson
     
BIM, CERT, CACIB La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-cert, R-cacib La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 3 Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
Btkl 4 Skjaergaardens Macarons De Mee Moo Tone Mosby, NO
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Skjaergaardens kennel Tone Mosby, NO
     
Bir-valp Fablernas I Ängelns Fotspår Elisabeth Joelsson
Bir-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall

My Dog Nordic utställning
2018-01-04
Domare: Eva Eriksson
37 anmälda


BIM & BIR

 
Tikcert                                                               Hancert


Bästa uppfödargrupp

BIR, Nordic Show-Cert (NSC) Skjaergaardens M.Star Troisgrois Irene Astri, NO
Bhkl 2, CERT, R-Nordic cert Skjaergaardens Bumbibears Bombo Tone Mosby, NO
Bhkl 3, R-cert Knockando's XO Delamain Christmas Peter Dyhr, DK
Bhkl 4 Dragongårdens Dear Boy Anne Heinonen
     
BIM, CERT, Nordic Show-Cert (NSC) La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-cert, R-Nordic cert La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 3 Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
Btkl 4 Mirkindes Adorable Sydney Lene Follestad Gjessing, NO
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Skjaergaardens kennel Tone Mosby, NO
     
Bir-valp Fablernas I Ängelns Fotspår Elisabeth Joelsson
Bim-valp Fablernas Sommar Fin  
Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson

 


 

Meny pil

Guldlistor 2018
Årets Uppfödare 2017
Guldlistor - regler
Resultat utstallningar 2018
Grattis 2018
Guldvinnare 2017
Arkiv utställning
Resultat Rasspecialer
Runas vandringspris
Kritiker
Rasdomare
Rapportera Utlandsresultat

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »