Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LäNKAR  

Utställningsresultat 2018
Maila resultat och bilder till mikaela.slbk@gmail.com


Ronneby Nationell Utställning
2018-08-12
Domare: Per Kr Andersen
22 anmälda

BIR & BIM

 
Certhane                                          Certtik


  
Bir-valp                                        Bir-veteran


Bästa uppfödargrupp

BIR La Dolce Lunas Legacyshinesforme Cecilia Lundqvist
Bhkl 2, CERT, Championat Sjöwilda's Hulken Marwels Hero Susanne & Jan-Åke Oscarsson
     
BIM La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 2, CERT Gep's Big Bear's South Dakota Per Hall
Btkl 3 La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 4, R-cert Fablernas Sommar Sol Michaela Elfving
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP La Dolce Luna's kennel Elise & Mathilde von Holten
     
Bir-valp Shimani's Honey Nalle Puh Susanne & Jan-Åke Oscarsson
Bir-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall

Askersund Nationell Utställning
2018-08-11
Domare: Åke Cronander
16 anmälda

BIM & BIR
 
Hancert                                                         Tikcert

BIR Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT, Championat Leodal's Exclusive Eclipse Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 3, R-cert Fablernas Sol Ur  
     
BIM Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Lejonhjärta Byggvir Annette Lerjéus
Bhkl 3, R-cert Lejonhjärta Bure Marita Klingberg
Bhkl 4    
     
Bir-valp Shimani's Honey Lucy Camilla Johansson

STOXA Internationell Utställning
2018-08-05
Domare: Peter Harsanyi, 
9 anmälda

BIR & BIM

 
Hancert                                                                        Tikcert

BIR. BIG-1, BIS-4 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Gep's Big Bear's the Holy One Gina E Persson
Bhkl 3, R-cert Lionbrook's Dollar of Destiny Sofia Grundström
Bhkl 4 Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
     
BIM, CERT Gep's Big Bear's Mackenzie Eskimo Gina E Persson
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Gep's Big Bear's Kennel Gina E Persson & Kerstin Frönestedt

Svenstavik Nordic Dog Show
2018-08-04
Domare: Aina Lundmark
12 anmälda

BIR & BIM

 
Hancert                                                                             Tikcert

Bir-veteran

BIR, CERT, NSC Lionbrook's Dollar of Destiny Sofia Grundström
Bhkl 2, R-cert, R-NSC Lejonvindens Heartbreaker Tarras Mimmi Lindström
Bhkl 3 Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundström
Bhkl 4 Golden Viking's Odin Rita Botterli, NO
     
BIM, NSC Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT, R-NSC Lejonvindens Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
Btkl 3, Bir-veteran, BIS-3 veteran Lejonklippans Äxtravaganta Mirakel Mia Söderqvist

Ransäter Nordic Dog Show
2018-07-28
Domare: Eva Nielsen
28 anmälda

BIR & BIM

BIR, BIG-2, NSC Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT, R-NSC Ögonglimtens A Kind of Magic Maritha Nordin
Bhkl 3 Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4 Duvasgårdens True Trophy Randi Breivik
     
BIM, NSC Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT, R-NSC Liongate's Kaisa Victoria Wildering
Btkl 3 Remröd's Ferrari Testarossa Line Woldmo
     
Bir-valp Fablernas Sug På Den Karamellen Elisabeth Joelsson
     

Västerås internationell Utställning
2018-07-22
Domare: Per Svarstad
20 anmälda

BIR & BIM

Tikcert

 

BIR Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2    
Bhkl 3 Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
Bhkl 4 Gep's Big Bear's Forest Hunter Anna-Lena Hallstensson
     
BIM Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT Leodal's Exclusive Eclipse Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 3    
Btkl 4 Gep's Big Bear's Mackenzie Eskimo Gina E Persson
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Gep's Big Bear's kennel Gina E Persson & Kerstin Frönestedt

Piteå internationell Utställning
2018-07-14
Domare: Birte Scheel, Danmark
15 anmälda

BIM & BIR


Tikcert

BIR, CACIB Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT, R-cacib Lionbrook's Flawless Fay Gunilla Jämte
     
BIM, CERT, CACIB Vaikonniemen Always Friedly FIN

Tvååker Nationell Utställning
2018-07-07
Domare: Ruth Thompson
35 anmälda

BIR & BIM

BIR, BIG-3 La Dolce Lunas Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 2 La Dolce Lunas Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 3 Fairytrolls Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 4, CERT, Championat Jolly Blood Mary van Het Leonhuuske Bert/Mielke Elshof HOLLAND
opl. R-cert Wilderings Too Hot to Handle Victoria Wildering
     
BIM Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2 La Dolce Lunas Legacyshinesforme Cicci Lundqvist
Bhkl 3 Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4 Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
opl. CERT, Championat Fairytrolls Goblin Bright Cullinan Maria Andersson
opl. R-cert Gep's Big Bear's the Holy One Gina E Persson
     
Bir-valp Archibald Galkina Gnesta Lillemor Johansson

Tvååker Nordic Dog Show
2018-07-06
Domare: Anette Edlander
29 anmälda

BIM & BIR

  
Certhane                                                             Certtik


Bir-veteran

BIR, BIG-3, NSC La Dolce Lunas Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-NSC La Dolce Lunas Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 3, CERT Remröds Ferrari Testarossa Line Woldmo
Btkl 4, Bir-vet Boyzones Dragonfly Mats Hall
opl. R-cert Skjaergaardens All I Want For Xmas Line Woldmo
     
BIM, NSC Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-NSC Gep's Big Bear's Littel Big Man Susanna 
Bhkl 3, CERT Gep's Big Bear's the Holy One Gina E Persson
     
Bir-valp Archibald Galkina Gnesta Lillemor Johansson
Uppfödarklass 1, HP Gep's Big Bear's Kennel Gina E Persson & Kerstin Frönestedt

Borås Nationell Utställning
2018-07-01
Domare: Kimmo Mustonen
35 anmälda

BIM & BIR

 
Bir-veteran                                               Certtik

BIR La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 2 Fairytroll's Sugar Pie Maria Andersson
Btkl 3, CERT La Dolce Luna's Legacysmilesforme Linda Kulas
Btkl 4 La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
opl. R-cert Endless Edens I Am the Future Annette Berntsson
     
BIM, CERT, Championat Lejonvinden's Frejdiga Frodo Victoria Wildering
Bhkl 2 La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cicci Lundqvist
Bhkl 3 Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
Bhkl 4, R-cert Sjöwildas Hulken Marwels Hero Jan-Åke Oscarsson
     
Bir-valp Shimanis Honey Nalle-Puh Jan-Åke Oscarsson
Bim-valp Shimanis Honey Lucy Camilla Johansson
     
Bir-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall
     
Bästa uppfödarklass 1, HP La Dolce Lunas Kennel Elise von Holten

Alfta Nationell Utställning
2018-06-30
Domare: Charlott Sandberg

16 anmälda

BIM & BIR
 

Certhane
BIR, BIG-1 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT, Championat Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM Amazing Noisy's Sakura af Nora Jenny Färjegård
Btkl 2 Duvasgårdens Viljas Vinni Rolf Eriksson
Btkl 3, CERT Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 4, R-cert Lejonvindens Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
     
Bir-veteran Dragongårdens Qornelia at Xmas Annelie Forsner

Gällivare Nordic Dog Show
2018-06-29
Domare: Juha Putkonen

12 anmälda

BIM & BIR

BIR, NSC, BIG-3 Kinglord's Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT, R-NORDC Lazylion's Lost In Dior (FIN)
Btkl 3, R-cert Namupalan Lucy Van Pelt (FIN)
Btkl 4 Lempileijonan TäältäTullaan (FIN)
     
BIM, NSC, CERT Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
Bhkl 2, R-cert, R-NSC Fablernas Pappa På Burk Elisabeth Joelsson
Bhkl 3 Knockano's Yang Dragon of Aszar  
     
Bir-junior Fablernas Minut för Minut Elisabeth Joelsson

Vännäs nationell utställning
2018-06-17
Domare: Nils Molin
22 anmälda


BIM & BIR

 
Certtik                                                            Certhane

 
Bästa avelsgrupp                                                  Bästa uppfödargrupp

BIR, BIG-3 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Lionbrook's Dollar of Destiny Sofia Grundström
Bhkl 3, R-cert Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
     
BIM Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 3, R-cert Lejonvindens Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
     
Bir-valp, Bis-2-valp Mohinhis Rinni Running In the Rain Maria Gustafsson
     
Bästa avelsklass, BIS-1 Avelsklass Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Bästa uppfödarklass, BIS-2 Uppfödarklass Lionbrooks kennel Emma Ottosson

Vänersborg Nordic Dog Show
2018-06-10
Domare: Maritha Östlund-Holmsten
17 anmälda


BIR & BIM

 
Bir-veteran                                              Bir-valp

BIR, CERT, NSC Lejonvindens Frejdiga Frodo Victoria Wildering
Bhkl 2, R-cert, R-Nordic Show Cert Endless Edens Chief Little Raven Jennie Florin
     
BIM, NSC, Championat La Dolce Lunas Legacysoulmateforme  Mathilde von Holten
Btkl 2, Bästa veteran, R-NSC Boyzones Dragonfly Mats Hall
     
Bir-valp Mohinhis Roxett Running to Be Rich Annelie Levin
Bim-valp Lord Luke from Durakiewois Mikael Olsson

Leksand Nationell utställning
2018-06-09
Domare: Zorica Blomqvist
15 anmälda


BIR & BIM


Bir-valp

BIR, BIG-1, BIS-1 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM, CERT Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 2 Amazing Noisy's Sakura af Nora Jenny Färjegård
Btkl 3 Bölelejonet All Over the Face Marina Fredriksson
Btkl 4 Duvasgårdens Viljas Vinni Rolf Eriksson
     
Bir-valp, Bis-1-valp Mohinhis Rinni Running In the Rain Maria Gustafsson

Norrköping Nationell utställning
2018-06-02
Domare: Torbjörn Skaar
24 anmälda


BIR & BIM


Tikcert

BIR, CERT, Championat Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
Bhkl 2 Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 3, R-cert Fablernas Pepparkaksgubben Desirée Lindberg
Bhkl 4 Fablernas Viskande Ängel Desirée Lindberg
     
BIM Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 3, R-cert Leodal's Exclusive Eclipse Angelica Klavbäck
Btkl 4 La Dolce Lunas Legacysmileforme Linda Kulas
     
Bir-valp, Bis-2-valp Mohinhis Running In the Rain Maria Gustafsson

Gimo Nordic Dog Show
2018-05-27
Domare: Gina E Persson
14 anmälda


BIR & BIM

 
Tikcert                                                                  Bir-valp

BIR, NSC, BIG-3 Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Margareta Mix
Btkl 3, R-cert Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson
Btkl 4 Amazing Noisy's Sakura af Nora Jenny Färjegård
     
BIM, NSC Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
     
Bir-valp, Bis-2 valp Mohinhis Running In the Rain Maria Gustafsson
     
Bir-veteran Dragongårdens Qornelia at Xmas Annelie Forsner

Piteå Nationell utställning
2018-05-26
Domare: Angela Mcnally, IRL
19 anmälda

Tikcert

BIR Kinglords Miss Angelica Emma Ottosson
Btkl 2, CERT Lejonvindens Highlight Gunilla Mattsson Hallgren
Btkl 3, R-cert Dragongårdens Bubble Butt Linda Svahn
     
BIM, CERT Lionbrook's Flawless Frodo Emma Ottosson
Bhkl 2, R-cert Lejonvindens Heartbreaker Tarras Mimmi Lindström
     
Bästa uppfödarklass 1, HP Lejonvindens kennel Gunilla Mattsson Hallgren

Hässleholm Nordic Dog Show
2018-05-19
Domare: Maret Kärdi, EST
16 anmälda


BIM & BIR


Certtik

BIR, NSC, BIG-3 La Dolce Lunas Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-NSC La Dolce Lunas Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 3, CERT Duvasgårdens Viljas Vinni Rolf Eriksson
Btkl 4, R-cert La Dolce Lunas Legacysmileforme Linda Kulas
     
BIM,  NSC La Dolce Lunas Legacyshinesforme Cicci Lundqvist
Bhkl 2, CERT, R-NSC Guldlejonets Draco Josefin Granqvist
     
Bir-veteran Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson
     

Lidköping Nordic Dog Show
2018-05-12
Domare: Johan Andersson
19 anmälda

BIM & BIR


Bir-valp

BIR, Nordic Show Cert, BIG-4 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
     
BIM, Nordic Show Cert Leodal's Belize Angelica & Christian Klavbäck
     
Bir-valp Remröds Yellow Diamond Maria Gustafsson

Västerås nationell utställning
2018-04-28
Domare: Paul Scanlon
28 anmälda


BIR & BIM

 
Bim- & Bir-valp                                                                       Bim- & Bir-veteran

BIR, BIG-1,BIS-2 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2, CERT Irtokarvan Titus  
Bhkl 3 Geps Big Bears Littel Big Man Tommy & Susanna Norberg
Bhkl 4, R-cert Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
     
BIM, CERT Irtokarvan Rihanna  
Btkl 2, R-cert Duvasgårdens Xtravaganta Xyntia Margareta Mix
Btkl 3 Fablernas Sol Ur Sandra Svensson
Btkl 4 Duvasgårdens Viljas Vinni Rolf Eriksson
     
Bir-veteran Go-and-Go Elisabeth Joelsson
Bim-veteran Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson
     
Bir-valp Remröd's Yellow Diamond Maria Gustafsson
Bim-valp Leonskall's Urläcker  
     
Bästa uppfödargrupp Fablernas Kennel Elisabeth Joelsson

Sundsvall nationell utställning
2018-04-09
Domare: Frode Jevne, NO
21 anmälda


BIR & BIM

 
Bästa uppfödargrupp                     Bästa valp

 
Hancert                                              Tikcert

BIR, BIG-4 Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bhkl 2 Namupalan Return to Me Mimmi Lindström
Bhkl 3, CERT Duvasgårdens Vicke Vire Carina Sundberg
Bhkl 4, R-cert Lejonvinden's Heartbraker Mimmi Lindström
     
BIM Lejonvinden's Diva Gunilla Hallgren Mattsson
Btkl 2, CERT, Championat Lejonklippans Äxtravaganta Mirakel Mia Söderqvist
Btkl 3, R-cert Lejonvinden's Highlight Gunilla Hallgren Mattsson
Btkl 4 Lionbrook's Flawless Faith Håkan Enholm
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Lejonvinden's kennel Gunilla Hallgren Mattsson
Bir-valp, BIS-2 valp Remröd's Yellow Diamond Maria Gustafsson

Malmö internationell utställning
2018-04-01
Domare: Paul Lawless, Irland
37 anmälda


BIM & BIR

 
Tikcert                                                                         Hancert

BIR, CERT, CACIB, Championat La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 2, R-cacib Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
Btkl 3, R-cert La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 4 Shimani's Hej H Can Can Cecilia Hall
     
BIM, CERT, CACIB, Championat La Dolce Luna's Legacyshinesforme Cecilia Lundqvist
Bhkl 2, R-cert, R-cacib Lejonvindens Frejdiga Frodo Victoria Wildering
Bhkl 3 Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 4 Sjöwildas Hulkemn Marvels Hero Susanne Oscarsson
     
Bir-valp Limeblossom Apanthus Of Xavi Jane Askfelt
Bir-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall

My Dog internationell utställning
2018-01-05
Domare: Leif Ragnar Hjorth
46 anmälda


BIM & BIR

 
Tikcert                                                               Hancert


Bästa uppfödargrupp

BIR, CERT Skjaergaardens Bumbibears Bombo  Tone Mosby, NO 
Bhkl 2, CACIB Skjaergaardens M.Star Troisgrois Irene Astri, NO
Bhkl 3, R-cert, R-cacib Gep's Big Bear's Blackfeet Monica Kälveskog
Bhkl 4 Gep's Big Bear's Forest Hunter Anna-Lena Hallstensson
     
BIM, CERT, CACIB La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-cert, R-cacib La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 3 Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
Btkl 4 Skjaergaardens Macarons De Mee Moo Tone Mosby, NO
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Skjaergaardens kennel Tone Mosby, NO
     
Bir-valp Fablernas I Ängelns Fotspår Elisabeth Joelsson
Bir-veteran Boyzones Dragonfly Mats Hall

My Dog Nordic utställning
2018-01-04
Domare: Eva Eriksson
37 anmälda


BIM & BIR

 
Tikcert                                                               Hancert


Bästa uppfödargrupp

BIR, Nordic Show-Cert (NSC) Skjaergaardens M.Star Troisgrois Irene Astri, NO
Bhkl 2, CERT, R-Nordic cert Skjaergaardens Bumbibears Bombo Tone Mosby, NO
Bhkl 3, R-cert Knockando's XO Delamain Christmas Peter Dyhr, DK
Bhkl 4 Dragongårdens Dear Boy Anne Heinonen
     
BIM, CERT, Nordic Show-Cert (NSC) La Dolce Luna's Legacyselfieforme Elise von Holten
Btkl 2, R-cert, R-Nordic cert La Dolce Luna's Legacysoulmateforme Mathilde von Holten
Btkl 3 Knockando's Yin Tiger of Villany Ruth Lintonsson
Btkl 4 Mirkindes Adorable Sydney Lene Follestad Gjessing, NO
     
Bästa uppfödargrupp 1, HP Skjaergaardens kennel Tone Mosby, NO
     
Bir-valp Fablernas I Ängelns Fotspår Elisabeth Joelsson
Bim-valp Fablernas Sommar Fin  
Bir-veteran Kustkärans Ariel Camilla Johansson

 


 

Meny pil

Guldlistor 2018
Årets Uppfödare 2017
Guldlistor - regler
Resultat utstallningar 2018
Grattis 2018
Guldvinnare 2017
Arkiv utställning
Resultat Rasspecialer
Runas vandringspris
Kritiker
Rasdomare
Rapportera Utlandsresultat

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »