Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

 

Utställningsresultat 2014
Maila resultat och bilder till mikaela.slbk@gmail.com


Stockholm Hundmässa Internationell Utställning
2014-12-13

Domare: Benny Blid von Schedvin
  44 anmälda

BIM & BIR

  
Hancert                                                         Tikcert

BIR, CACIB, SE-V 14, BIG 2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CERT, R-cacib, Championat Lejonvindens Åtrå of Teddybear Nina & Hans Nilsson
Bhkl 3, SE-JV 14 Knockandos XO Meukow Gold Panther Ruth Lintonsson
Bhkl 4 Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
     
BIM, CACIB, SE-V 14 Lejonklippans Extra Mimmi Gruffman-Rönnlund
Btkl 2, CERT, R-cacib, Championat Blå Rosens Love Is All Around Elisabet Andersson
Btkl 3, R-cert Sjöwildas Elin W XOXO Gossip Girl Elisabeth Joelsson
Btkl 4 Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren
     
Bästa veteran, SE-VV 14 Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson
 

 


Växjö Internationell Utställning
2014-10-31

Domare: Bengt-Åke Bogren
  29 anmälda


BIM & BIR

BIR, CACIB, ChampionatBIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
     
BIM, CERT Itokarvan Queen Minessa  
Btkl 2 Boyzone's Dragonfly Mats Hall & Lena Holmgren
Btkl 3, R-cert Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me Annelie Levin
Btkl 4 Fablernas Goodness of Creation Susanne Oscarsson
 

Sundsvall Internationell Utställning
2014-10-12

Domare: Bengt-Åke Bogren
  XX anmälda


BIM & BIR

 
Tikcert

BIR, CERT, CACIB, BIG 2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Lionbrook's Knight of Attention Julia Bergström
Bhkl 3 Namupalan Return to Me Mimmi Gruffman-Rönnlund
Bhkl 4 Mohinhis Neptun of Northern Night Maria Gustafsson
     
BIM, CACIB Lejonklippans Extra Mimmi Gruffman-Rönnlund
Btkl 2, R-cacib Knattebergas Christmas Angel Martin Kvarnström
Btkl 3, CERT Lilla Äventyrets Electra Maria Gustafsson
Btkl 4 Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
     

 


Gimo Internationell Utställning
2014-09-14

Domare: Petra Junehall
  anmälda


BIM & BIR

 
Hancert                                                                      Tikcert

    
Bir-valp, Bis-4 valp                                        Bir-veteran

BIR, CACIB, BIG 2 Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson
Bhkl 2, R-cacib Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 3 Lionbrook's Knight of Attention Julia Bergström
Bhkl 4, CERT Lejonvindens Åtrå of Teddybear Gunilla Hallgren
     
BIM, CACIB Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren
Btkl 2, R-cacib Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Btkl 3 Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 4, CERT Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren
     
Bir-valp, Bis-4 valp Mohinhi's Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bir-veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund

Eslöv Internationell Utställning
2014-09-13

Domare: Leif Lehmann Jörgenssen, DK
32 anmälda


BIR & BIM

 

BIR, CERT, CACIB Nataqueenies Aquila Gift to Pamela Pamela Abrahamsson
Btkl 2, R-cacib Boyzones Dragonfly Mats Hall
Btkl 3, R-cert Bumbi-bear Johanna Martinsson
Btkl 4 Sjöwildas Elin W Xoxo Gossip Girl Elisabeth Joelsson
     
BIM, CERT, CACIB Khaimas Christmas Nanook Tomas Gustavsson
Bhkl 2, R-cert, R-cacib Fablernas Spökar på Wo-wo's Claes Björkman
Bhkl 3 Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson 
Bhkl 4 Fablernas 1ooprocent Eye Candy Marina Fredriksson 
     
Bästa veteran  Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson
Bästa Uppfödarklass Fablernas kennel Elisabeth Joelsson

 


Högbo Internationell Utställning
2014-09-07

Domare: Irina Poletaeva, FIN
18 anmälda


BIR & BIM

 
BIR, tikcert, Championat                                                  Hancert

  

Bir-valp                                                             Bir-veteran

BIR, CERT, Championat,  CACIB Fablernas 1oo Procent Like It a Lot Monica Haglöf
Btkl 2, R-cacib Duvasgårdens Tovas Toulouse Märta Brandts & Margareta Mix
     
BIM, CACIB Vallonbygdens Crazy In Beer  Catrin Eriksson & Monica Sjöberg 
Bhkl 2, CERT, R-cacib Mohinhis Oden the One And Only Maria Gustafsson
     
Bir-veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund
Bir-valp Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson

Visby Internationell Utställning
2014-08-31

Domare: Gunnar Nymann, DK
xx anmälda


BIR & BIM

BIR, CERT, CACIB, BIG 1, BIS 3 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
     
BIM, CERT, CACIB Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 2, R-cacib Duvasgårdens Sweet Soya Adela Mickelsson

 


Visby Nationell Utställning
2014-08-30

Domare: Angel Pons Ariño, SPANIEN
xx anmälda


BIM & BIR



 
Certtik

BIR, CERT, BIG-1, BIS-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cert Dragongårdens Qubiq At Xmas Elisabeth Olofsson
     
BIM Duvasgårdens Sweet Soya Adela Mickelsson
Btkl 2, CERT Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 3 Dragongårdens Qornelia At Xmas Annelie Forsner
Btkl 4, R-cert Duvasgårdens Unique Urticia Margareta Mix
     

 


Backamo, Ljungskile Nationell Utställning
2014-08-24

Domare: Eisner Uschi, ÖSTERRIKE
38 anmälda

 
BIR, CERT

BIR, CERT Nataqueenies Aquila Gift to Pamela Pamela Abrahamsson
Btkl 2 La Dolce Lunas Dream Pearl for Me Elise von Holten 
Btkl 3, R-cert Knickerbockers Impasible Kaka Roger Arvidsson
Btkl 4 Gullefjuns Piga Jenny Robertsson
     
BIM, CERT Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 2 Endless Edens Rain Annette Berntsson 
Bhkl 3, R-cert Lejonshines Absolute Power Eva Englund 
Bhkl 4 Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson 
     
Bästa veteran, CK Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson
Bästa uppfödarklass 1, HP Fablernas Kennel Elisabeth Joelsson

 


Eskilstuna Nationell Utställning
2014-08-17

Domare: Liz-beth Liljekvist
25 anmälda


BIR & BIIM

 
Bir-, BIS-3 valp & Bim-valp

BIR, CERT Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cert Mohinhis Oden the One and Only Maria Gustafsson
Bhkl 3 Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson 
Bhkl 4 Lejonvindens Åtrå Av Teddybear Gunilla Hallgrenn 
     
BIM, CERT Grytetorp Stand By Me Linda Rydgren
Btkl 2  Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren 
Btkl 3 Leodal's Belize  Angelica Klavbäck 
Btkl 4    
     
Bir-valp, BIS-3 valp Mohinhis Quattro of Quality Maria Gustafsson
Bim-valp Dragongårdens Heavenly Dream Jessika Junehall
     
Bir-vet, CK Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson
     
Bästa Uppfödarklass 1, HP Lejonvindens Kennel Gunilla Hallgren

 


Norrköping Internationell Utställning
2014-08-16

Domare: Gonzalbo Lorenzo Maite, Spanien
28 anmälda

 
BIR & BIM

 
Bir-valp

 

BIR, CERT, CACIB, BIG-4

Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bhkl 3, R-cert Lejonvindens Åtrå of Teddybear Gunilla Hallgren
Bhkl 4 Mohinhi's Oden the One and Only Maria Gustafsson
     
BIM, CERT, CACIB Blå Rosens Love Is All Around Elisabet Andersson
Btkl 2, R-cert Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren
Btkl 3, R-cacib La Dolce Luna's Dream Pearl For Me Elise von Holten
Btkl 4 Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren
     
Bir-valp Dragongårdens Dream Boy Annika Lager

 


Jönköping Internationell Utställning
2014-08-03

Domare: Shaun Watson
14 anmälda


BIM & BIR


Certvinnande tik

BIR, CERT, CACIB, BIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cert, R-cacib Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
Bhkl 3 Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bhkl 4 Knockando's XO Meukow Gold Panther Ruth Lintonsson
     
BIM, CACIB Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2, CERT, Championat, R-cacib Skjaergaardens Copy My Attitude  Elise von Holten
Btkl 3 Artemis Chione  

 


Svenstavik Nationell Utställning
2014-08-02

Domare: Martin Johansson
12 anmälda


BIM & BIR

BIR, CERT, Championat Knickerbockers Luriga Lapis Michael Fredriksson
Bhkl 2, R-cert  Fablernas 1oo Procent Eye Candy  Marina Fredriksson 
Bhkl 3 Sandianas Spending My Time Christina Utbult
Bhkl 4 Lionbrook's Knight of Attention Mikael Kvarnström
     
BIM, CERT Fablernas 1oo Procent Like It a Lot Monica Haglöf
Btkl 2, R-cert Lejonvindens Diva  Gunilla Hallgren 
Btkl 3  Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren

Jönköping Internationell Utställning
2014-08-02

Domare: Carl-Gunnar Stafberg
13 anmälda


BIM & BIR

 
BIR, CERT, CACIB, BIG-1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2 Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bhkl 3, R-cert Lejonhjärta Asopos  Annette Lerjéus 
     
BIM, CACIB Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2, CERT Con Cordelias the One and Only  Mikael Olsson
Btkl 3  La Dolce Luna's Dream Pearl for Me  Elise von Holten 

 


Jönköping Internationell Utställning
2014-08-01

Domare: Ekaterina Senashenko
15 anmälda


BIM & BIR

BIR, CERT, CACIB, BIG-1, BIS-4 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cacib Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bhkl 3, R-cert Lejonhjärta Aither Annette Lerjéus
Bhkl 4 Knockando's XO Meukow Gold Panther Ruth Lintonsson
     
BIM, CACIB Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2, CERT, Championat, R-cacib Artemis Chione Elisabeth Storesäter
Btkl 3 La Dolce Luna's Supershine-Me Elise von Holten
     

Ransäter Internationell Utställning
2014-07-26

Domare: Torbjörn Skaar
30 anmälda


BIM & BIR


Tikcert

BIR, CERT, CACIB, BIG 1 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cert Fablernas Spöket Alla Vill Se Elisabeth Joelsson
     
BIM, CACIB Leodals Belize Angelica Klavbäck
Btkl 2, CERT, R-cacib Bumbi-Bear Johanna Martinsson
Btkl 3, R-cert Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Btkl 4 Amazing Noizys Sakura af Nora Lena Källström
     
Bästa uppfödargrupp Fablernas Kennel Elisabeth Joelsson

 


Köping Internationell Utställning
2014-07-20
Domare: Leni Finne
25 anmälda


BIR & BIM

 
Certtik, Bästa veteran

BIR, CACIB, BIG 4 Gep's Big Bear's White Wolf Gina E Persson
Bhkl 2, CERT, R-cacib Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
     
BIM, CACIB Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Btkl 2, CERT, Bästa veteran Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson
Btkl 3, R-cert Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren
Btkl 4, R-cacib Fablernas 1oo procent Like It a Lot Monica Haglöf
     

 


Askersund Internationell Utställning
2014-07-19
Domare: Susanna Johansson
24 anmälda


BIM & BIR

   
Bir-veteran                                          Tikcert

BIR, CERT, CACIB, BIG 2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, R-cert, R-cacib Lejonhjärta Aither Annette Lerjéus
Bhkl 3 Rua Soleil Special 4 Skjaergaardens Nina Lillelien
     
BIM, CACIB Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Btkl 2, CERT Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren
Btkl 3, R-cacib Skjaergaardens Profumo Di Molise Tone Mosby
Btkl 4, R-cert Nataqueenies Aquila Gift To Pamela Pamela Abrahamsson
     
Bästa veteran Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson
     

Alfta Nationell Utställning
2014-07-12
Domare: Maija Heinilä
13 anmälda

 
BIR
  
Bir-vet                                                      Bir-valp

BIR, CERT Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren

Btkl 2

Fablernas 1oo procent Like It A Lot Monica Haglöf
Btkl 3 Duvasgårdens Sweet Soya Adela Mikkelsson 
Btkl 4 Amazing Noisys Sakura af Nora  Lena Källström 
     
Bästa veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund
Bir-valp Lempileijonan Itse Katuedenpistos Anne-Marie Krigh
  

Tvååker Nationell Utställning
2014-07-12
Domare: Carl-Gunnar Stafberg
49 anmälda


BIR & BIM


Hancert

BIR, CERT, BIG-2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2 Gep's Big Bear's White Wolf Gina E Persson
Bhkl 3, Bästa veteran Kwenobe Balfen Shiku Petra Junehall
Bhkl 4 Forest Skippers Don Fortuna Eava Vetsman
     
BIM Boyzone's Dragonfly Mats Hall
Btkl 2, CERT, Championat Aldibara's Summertime Delight

NO

Btkl 3 Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Btkl 4 Arlanda Iskatelnitsa Priklyucjwnic RUS
R-cert Blå Rosens Love Is All Around Elisabeth Andersson
     
Bir-valp Vallonbygdens Dream Lover Ingegerd Penn

Tvååker Internationell Utställning
2014-07-11
Domare: Olga Sinko Kupriyanova
39 anmälda


BIR & BIM

BIR, CERT, CACIB, Championat Forest Skippers don Fortuna FI
Bhkl 2, Bästa veteran Kwenobe Balfen Shiku Petra Junehall
Bhkl 3, R-cert Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 4 Endless Edens Rain Annette Berntsson
     
BIM, CACIB Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Btkl 2, CERT, Championat Arlanda Iskatelnitsa Priklyucjwnic

RUS

Btkl 3, R-cert Wonderpark's Diamant DK
Btkl 4 Skjaergaardens Can't Buy Me Love Bente & Pia Ferrold

Bästa Uppfödargrupp: Fablernas Kennel


Ronneby Internationell Utställning
2014-07-05
Domare: Birgitta Svarstad
 16 anmälda

 
BIM & BIR

 
Hancert                                                 Tikcert

BIR, CACIB La Dolce Luna's Drem Pearl for Me Elise von Holten
Btkl  2, CERT, R-cacib Blå Rosens Love Is All Around Elisabeth Andersson
     
BIM, CERT, CACIB Endless Edens Living for Tomorrow Jessica Fransson
Bhkl 2, R-cacib Endless Edens Rain Annette Berntsson
     

 


Piteå Internationell Utställning
2014-07-05
Domare: Malo Alcrudo Rafael, Spanien
 11 anmälda


BIR & BIM 

BIR, CERT, CACIB Lejonklippans Extra  
Btkl 2, Bir-vet Millijor's Lotto  
Btkl 3, R-cert, R-cacib Namupalan Pippa Middleton  
     
BIM, CERT, CACIB Lejonklippans Mirakel Rambo Emma Ottosson
Bhkl 2, R-cert, R-cacib Ann's Lions Deep Blue Sea  
Bhkl 3 Wo-wo's Zam  
     
Bir-valp Namupalan Return to Me Mimmi Gruffman-Rönnlund

Borås Nationell Utställning
2014-06-29
Domare: Joao Vasco Pocas
 35 anmälda

BIR & BIM

BIR, CERT, Championat, BIG-2 La Dolce Luna's Dream Pearl for Me Elise von Holten
Btkl 2, R-cert Gullefjuns Piga Jenny Robertsson
Btkl 3 La Dolce Luna's Supershine-Me Elise von Holten

Btkl 4

Boyzone's Dragonfly Mats Hall
     
BIM, CERT Endless Edens the Best of MyLove Annette Berntsson
Bhkl 2 Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bhkl 3, R-cert Endless Edens Rock Like a Hurricane Annette Berntsson
Bhkl 4 Hjältarnas PimPim Cecilia Westlund
     
Bir-valp Knockando's XO Meukow Gold Panther Ruth Lintonsson

 


Gällivare Internationell Utställning
2014-06-28
Domare: Paul Stanton
9 anmälda
 

BIR, CERT, CACIB Lejonklippans Mirakel Rambo Emma Ottosson
Bhkl 2, R-cacib Lionbrook's Knight of Attention Mikael Kvarnström
     
BIR, CERT, CACIB, Championat Kinglords Miss Jasmine  
Btkl 2, Bir-veteran, R-cert Millijors Lotto  
     

 


Vännäs Nationell Utställning
2014-06-15

Domare: Liz-beth Liljeqvist
23 anmälda


BIR & BIM

 
Bir-valp 

BIR Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren
Bt 2, CERT Mohinhis Nemie of Northern Night Maria Gustafsson
Bt 3, R-cert Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren
Bt 4 Lionbrook's Beronja of Bonanza Susan Laitila
     
BIM Lionbrook's Knight of Attention Mikael Kvarnström
Bh 2, CERT Lejonklippans Mirakel Rambo Emma Ottosson
     
Bästa valp Namupalan Return to Me Mimmi Gruffman-Rönnlund

 Avesta Internationell Utställning
2014-06-14

Domare: Diane Anderson, USA
 17 anmälda


BIR & BIM

  

Certtik                                     Bir-veteran

 

BIR, CACIB Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Bt 2, CERT, R-cacib Amazing Noisys Sakura af Nora Lena Källström
Bt 3, R-cert

Fablernas 1ooprocent Like It a Lot

Monica Haglöf
Bt 4 Duvasgårdens Take Thelma Margareta Ager Ekman
     
BIM, CERT, CACIB Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bh 2, R-cert, R-cacib Knickerbockers Luriga Lapis Michael Fredriksson
 Bh 3 Mohinhis Mohrritz Is My Melody Maria Gustafsson
     
Bir-veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund

Vänersborg Internationell Utställning
2014-06-07

Domare: Svante Frisk
25 anmälda
 

BIR


Bir-valp, BIS 4 valp

 

BIR, CERT Liongate's Jippi Gun-Britt Andersson
     
Bir-valp, BIS-4 valp Tequimbos Crazy's Little Glow

Victoria Wildering

 


 Norrköping Nationell Utställning
2014-05-31
Domare: Paul Stanton
16 anmälda

 
BIR & BIM

BIR, CERT, BIG 4 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
     
BIM Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Bt 2, CERT Duvasgårdens Take Thelma Margareta Ager Ekman
Bt 3 Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren

Österbybruk Internationell Utställning
2014-05-25

Domare: Åke Cronander
12 anmälda


BIR & BIM

  
Certtik                                                      Bir-valp

BIR, CERT, CACIB Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bh 2, R, cert, R-cacib Vallonbygdens Orkanstyrka Camilla Morell Stark
     
BIM, CERT Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Bt 2, CACIB Mohinhis Nemie of Northern Night Maria Gustafsson
Bt 3, R-cacib Lejonvindens Beauty of Teddybear Gina E Persson
Bir-valp, BIS-4 valp Vallonbygdens Dream On Catrin Eriksson & Monica Sjöberg

Piteå Nationell Utställning
2014-05-17
Domare: Luis Pinto Teixeira
19 anmälda

 
BIR & BIM

BIR Lionbrook's Knight of Attention Mikael Kvarnström
Bh 2, CERT Lejonklippans Mirakel Rambo Emma Ottosson
Bh 3 Baron Castle King Herods  
     
BIM, CERT Lejonklippans Extra  
     
Bästa Uppfödarklass 1, HP Lionbrook's Kennel Emma Ottosson
Bästa Avelsklass Lionbrook's Kennel Emma Ottosson

 


 Hässleholm Internationell Utställning
2014-05-17
Domare: John-John Johnsson
28 anmälda


BIR & BIM

  
Certtik                                                     Bir- & Bimvalp

BIR, CERT, CACIB, BIG 1, BIS 2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bh 2, R-cacib Knockandos Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bh 3 Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bh 4, R-cert Endless Edens Living for Tomorrow Jessica Fransson
     
BIM, CACIB Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Bt 2, R-cacib Boyzone's Dragonfly Mats Hall
Bt 3, CERT La Dolce Lunas Dream Pearl for Me Elise von Holten
Bt 4 Knockandos Winther I Ruth Lintonsson
     
Uppfödarklass 1, HP Knockandos Kennel Ruth Lintonsson
Uppfödarklass 2, HP Endless Edens Kennel Annette Berntsson
     
Bästa valp Knockandos Xo Meukow Gold Panther Ruth Lintonsson
Bim-valp Wilderings Rock Me Like Storm Victoria Wildering

 


 Lidköping Nationell Utställning
2014-05-10
Domare: Jan Herngren
28 anmälda


BIM & BIR 


Bir-, BIS 4 valp

BIR, CERT Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me  
Bt 2, R-cert Liongates Kajsa Victoria Wildering
Bt 3 Fablernas Just Go For It Victoria Wildering
     
BIM Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bh 2, CERT Sandianas Perfect Day Ingela Westphal
Bh 3, R-cert Lejonhjärta Aither Annette Lerjéus
     
Bir-valp, BIS-4 valp Tequimbos Crazy's Little Glow Victoria Wildering
     

Västerås Nationell Utställning
2014-04-26
Domare: Birgitta Hasselgren
24 anmälda


BIR & BIM

  
Bir-valp                                             Bir-vet

BIR, CERT, BIG 2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bh 2 Mohinhis Mohrritz Is My Melody Maria Gustafsson
Bh 3, R-cert Lejonvindens Åtrå of Teddybear Tina Nilsson
Bh 4 Vallonbygdens Orkanstyrka Camilla Morell Stark

 

   

BIM   

Leodals Belize Angelica Klavbäck
Bt 2 Lejonvindens Smaragd to Teddybear Angelica Klavbäck
Bt 3, Bästa veteran Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson
Bt 4 Boyzones Mother of Mercy Camilla Wilhelmsson
R-cert Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren

 

   
Bir-valp Vallonbygdens Dream On

Catrin Eriksson & Monica Sjöberg

Bim-valp

Vallonbygdens Dream On Little Rebel Rickard Johansson

 


  Kista Internationell Utställning
2014-04-20
Domare: Birgitta Svarstad
18 anmälda

 
BIR & BIM


Bir-veteran

BIR, CERT, BIG 3 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bh 2, R, cert, CACIB Mohinhis Neptun of Northern Night Maria Gustafsson
Bh 3, R-cacib Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Bh 4 Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
     
BIM, CACIB Leodal's Belize Angelica Klavbäc
Bt 2, CERT Mohinhis Nemie of Northern Night Maria Gustafsson
Bt 3 Lejonvindens Smaragd to Teddybear Angelica Klavbäck
Bt 4, R-cert Mohinhis Perfect Pearl of Polaris Maria Gustafsson
     
Bir-valp Khaimas' She Loves You Maud Elffors
     
Bästa Veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund
     
Bästa Uppfödarklass 1, HP Mohinhis Kennel Maria Gustafsson
     

Sundsvall Nationell Utställning
2014-04-13
Domare: Kimmo Mustonen, FIN
19 anmälda
 

BIM & BIR

BIR Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren
Bt 2, CERT, Championat Knattebergas Christmas Angel Martin Kvarnström
Bt 3, R-cert Knockandos Vin Sorbes Una Classica Göran Wåhlén
     
BIM, CERTChampionat Lionbrook's Knight of Attention Mikael Kvarnström
Bh 2, R-cert Knickerbockers Luriga Lapis Michael Fredriksson
     
Bir-valp Lejonvindens Diva Gunilla Hallgren
Bim-valp Curemidas Choice of Obsession  
     
Bir-veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund

 


 Malmö Internationell Utställning
2014-03-23
Domare: Hans Almgren
25 anmälda


BIR & BIM 

 

BIR, CERT, CACIB, BIG 1, BIS 2 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
     
BIM (resultat struket)  
Bt 2, R-cacib La Dolce Lunas Supershine-Me Elise von Holten
Bt 3 Boyzone's Dragonfly Mats Hall
Bt 4, R-cert Wonderpark's Diamant Diami Larsen, DK

Strängnäs Internationell Utställning
2014-03-07
Domare: Karl-Erik Johansson
26 anmälda
 

BIR & BIM

BIR, CERT, CACIB, BIG 4 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bh 2, R-cert, R-cacib Wildering's Fort Knox Gold Raiders  
Bh 3 Knockandos Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bh 4 Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
     
BIM, CERT, CACIB Knattebergas Christmas Angel Martin Kvarnström
Bt 2, R-cacib Fairytrolls Bonebeast Mrs Nono Mats Hall
Bt 3, R-cert Knockando's Princess of Umbria Ruth Lintonsson
Bt 4 Namupalan You Go JJ Girl Jessika Junehall
     

 


Göteborg Internationell Utställning
2014-01-04
Domare: Birgitte Gothen
41 anmälda


BIR & BIM

 

BIR, CERT, CACIB Fablernas 1ooprocent Eye Candy Marina Fredriksson
Bh 2, R-cert, R-cacib Zir Ozzys Coffe Blue Mountain Catrine Undebäck
Bh 3 Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
Bh 4 Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
     
BIM, CACIB Skjaergaardens Halloween Hocus Pocus Tone Mosby & Nina Lillelien
Bt 2, CERT, R-cacib La Dolce Luna's Dream Pearl for Me Elise von Holten
Bt 3, R-cert Blå Rosens Love Is All Around Elisabeth Andersson
Bt 4 Namupalan You Go JJ Girl Jessika Junehall
Bir-veteran Zir Ozzys Mississippi Queen Catrine Undebäck
Bir-valp Con Cordelias Now and Forever  

 


 Göteborg Internationell Utställning
2014-01-03
Domare: Malo Alcrudo Rafael
46 anmälda


BIM & BIR


Tikcert

BIR, CACIB La Dolce Luna's Supershine-Me Elise von Holten
Bt 2, CERT, R-cacib, Championat Skjaergaardens Halloween Hocus Pocus Tone Mosby & Nina Lillelien
Bt 3, R-cert Skjaergaardens Profumo Di Molise Tone Mosby 
Bh 4 La Dolce Luna's Dream Pearl for Me Elise von Holten
     
BIM, CACIB Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bh 2, CERT, R-cacib Fablernas 1ooprocent Eye Candy Marina Fredriksson
Bh 3 Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bh 4, R-cert Endless Edens Rock Like a Hurricane Annette Berntsson
Bästa Uppfödarklass 1, HP Fablernas Kennel Elisabeth Joelsson

 


Utställningsresultat 2013
Utställningsresultat 2012
Utställningsresultat 2011


 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »