Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LäNKAR  

 

Alla Våra Guldvinnare Genom Tiderna

 
Guldlejon


1987 Maritimaborgen's Amirz
1988 Maritimaborgen's Amirz
1989 Ragnarikes Lilleman Lejonhufvud
1990 Maritimaborgen's Amirz
1991 Mathoaka's Aramis Devin at X-mas
1992 Sund Stamm's Aristo-Artisto
1993 Sjö Björnens Royal Radar
1994 Sjö Björnens Royal Radar
1995 Sjö Björnens Royal Radar
1996 Sjö Björnens Royal Radar
1997 Sjö Björnens Bagheera
1998 Sjö Björnens Bagheera
1999 Sjö Björnens Bagheera
2000 Sjö Björnens Bagheera
2001 Grizzly von Dreiburgenland
2002 Grizzly von Dreiburgenland
2003 Grizzly von Dreiburgenland
2004 Grizzly von Dreiburgenland
2005 Teamaides Exquisite Eeyore
2006 Teamaides Gästrike Gutten
2007 Teamaides Gästrike Gutten
2008 Knockando's Lord Nelson
2009  Kwenobe Balfen Shiku
2010 Gep´s Big Bear's Peace
2011 Gep´s Big Bear's Peace
2012 Gep's Big Bear's Peace
2013 Gep's Big Bear's Peace
2014 Namupalan Bling Smack Chap
2015 Namupalan Bling Smack Chap
2016 Namupalan Bling Smack Chap
2017 Namupalan Bling Smack Chap

Guldlejoninnor

1987 Ragnarikes Gina-Dimpelona
1988 Moloss Pavement Prinsess
1989 Sjö Björnens Emma of Ginny Love
1990 Sjö Björnens Emma of Ginny Love
1991 Sjö Björnens Emma of Ginny Love
1992 Sjö Björnens Koh-I-Noor
1993 Leonberget'z Ironi ur Lejonhjärtat
1994 Sjö Björnens Royal Crown of Ginny
1995 Garplyckan's Hummingbird av Aristo
1996 Sjö Björnens Ögonfröjd
1997 Duvasgårdens Carissma
1998 Sjö Björnens Äss af Leo
1999 Duvasgårdens Eminent Mix
2000 Blizzmajazz Blizzardblues
2001 Remröd's Moya Gracilis
2002 Remröd's Moya Gracilis
2003 Dragongårdens Beautiful Beatrice
2004 Duvasgårdens Kween Kassandra
2005 Teamaides Exlusive Enchilada
2006 Dragongårdens Beautiful Beatrice
2007 Dragongårdens Beautiful Beatrice
2008 Mathoaka's Vårvind 
2009 Mohinhis Izza is Incognito
2010 Mathoaka's Vårvind
2011 Mathoaka's Vårvind
2012 Sjö Björnens Äventyr
2013 Knockando's Winther In Salinas
2014 Duvasgårdens Tova Toulouse
2015 Leodal's Belize
2016 Leodal's Belize
2017 Dragongårdens Kahlua
 
Lydnadslejon

1989 Ludenkinds Bilbo, Ninni Källhager
1990 Lejonlands Yanina, Bosse Hermansson
1991 Lejonlands Yanina, Bosse Hermansson
1992 Lejonlands Yanina, Bosse Hermansson
1993 Lejonlands Yanina, Bosse Hermansson
1994 Mathoaka's Atletic Boy, Lena Orbjörn-Sjöberg
1995 Varpelidens Bore av Troy, Catrine Göransson
1996 Antholmens Rafu, Per-Erik Sjögren
1997 Johandys Guidetta, Birgitta Strömberg
1998 Chateau Fleurs Roscoe, Lotta Svensson
1999 Azack, Yvonne Larsson
2000 Lejonlands Qing Simba, Anna Wedin
2001 Azack, Yvonne Larsson
2002 Dragongårdens Jumping Jack, Pernilla Sjöstrand
2003 Dragongårdens Jumping Jack, Pernilla Sjöstrand och
Knockando's Donnaz with Blossom, Lotta Secund
2004 Skorres Kassandra, Ulla-Britt Öhman
2005 Dragongårdens Break Every Rule, Pernilla Sjöstrand
2006 Dragongårdens Break Every Rule, Pernilla Sjöstrand
2007 Dragongårdens Lay All Yourlove On me, Annika Ericksson
2008 Bölelejonet Izadora, Sonja Carlsson
2009 Katla Chargdottir av Eik-Sin-Hus
2010 Knockando's Precious Piemonte
2011 Antholmens Vilja
2012 Dragongårdens Qornelia At Xmas
2013 Lejonvindens Åska Of Teddybear
2014

 
Brukslejon

1989 Dragongårdens Vilhelmina, Kristina Petterson
1990 Ludenkinds Bilbo, Ninni Källhager
1991 Sjö Björnens Movitz, Heikki Huhtamäki
1992 Mathoaka's He is the Red Flame, Anders Håkansson
1993 Mathoaka's Mataron Boy, Mona Persson
1994 Varpelidens Bore av Troy, Catrine Göransson
1995 Lejonlands Bright Eyes, Ann-Christine Hansson
1996 Los Montoyas MR Movitz, Karin Pettersson
1997 Lejonalnds Bright Eyes, Ann-Christine Hansson
1998 Varpelidens Dana Dragomir, Gull Marie Miocic
1999 Lejonlands Quing Simba, Anna Wedin
2000 Silver, Helena Näslund
2001 Knockando's Entredeux-Mers By Heart, Jasmine Jirvelius
2002 Garplyckans White Yash of Hudson, Klas Ohlson
2003 Ögonfröjdens Balthazar, Lena Svensson
2004 Bölelejonet Xitha, Sonja Karlsson
2005 Ögonfröjdens Baltazar, Lena Svensson
2006 Dragongårdens Break Every Rule, Pernilla Sjöstrand
2007 Garplyckans White Yash of Hudson, Klas Ohlsson
2008 Ögonfröjdens Eddy Bear, Inger Falk 
2009 Antholmens Wilbur
2010 Antholmens Valentino Rossi, Anna Wedin
2011 Antholmens Valentino Rossi, Anna Wedin
2012 Buffy Bears Criss-Cross, Klas Ohlson
2013 Buffy Bears Criss-Cross, Klas Ohlson
 

Rallylejon

2012 Villmobackens Gunvor
2013 Knockando's Precious Piemonte, Marre Stigell

 

Vattenlejon


1996 Leonberget'z X makes the Rules, Lena Svensson
1997 Masquedoltens Albin, Erik Gillberg
1998 Mälarlejonet Obless, Ingela Lindqvist
1999 Lejonvindens Compact to Fight, Susanne Halvarsson
2000 Lejonvindens Army of Wind and Fire, Helena
2001 Mälarlejonets Obless, Ulla-Britt Öhman
2002 Lejonvindens Daze of Teddybear's, Ulrika Lepik
2003 Berljon Ofina Oliva, Lena Lindgren
2004 Ögonfröjdens Balthazar, Lena Svensson
2005 Debovera's Just That Kind of Man, Åsa Hemberg
2006 Ögonfröjdens Balthazar, Lena Svensson
2007 Ögonfröjdens Balthazar, Lena Svensson
2008 Stormfälles Hole In One, Marie Billqvist
2009 Bukkene Bruse Ser Mummintrollet 
2010 Knockandos Donna Les Clos 
2011 Knockandos Donna Les Clos 
2012 Knockando's Precious Piemonte
2013 Viljanshof Hämnden Är Ljuv, Birgitta Strömberg
 
 

Veteranlejon

2005 Grizzly V Dreiburgenland
2006 Grizzly V Dreiburgenland
2007 Grizzly V Dreiburgenland
2008 Jocolda Jasper Conran For Vannroy
2009 Mathoaka's Rapsody in Love
2010 Knockando's Inferno Original 
2011 Gep's Big Bear's Herethereeverywhere
2012 Lejonklippans Just A Happy Fellow
2013 Kusbolejonet Interesting Dream
2014 Kwenobe Balfen Shiku
2015 Gep's Big Bear's Italian Stallion
2016 Villmobackens Forest Gump
2017 Lilla Äventyret's Dactil

Veteranlejoninna

2005 Dogwoods Leo-Tina & Fiva’s Samantha
2006 Remröds Moya Gracilis
2007 Remröds Moya Magnifica
2008 Skorres Itzi Ensaga Dotter
2009 Mathoaka's Love Story
2010 Mathoaka`s Eihwaz av Runa
2011 Mathoaka`s Eihwaz av Runa
2012 Sjö Björnens Äventyr
2013 Teamaides Hjälten Hero
2014 Bölelejonet Athena-Pondurosa
2015 Bölelejonet Athena-Pondurosa
2016 Bölelejonet Nicki
2017 Boyzone's Dragonfly

Årets Uppfödare

2008 Mathoakas kennel
2009 Mathoakas kennel
2010 Dragongårdens kennel
2011 Knockando's kennel
2012 Altonastigens kennel
2013 Gep's Big Bear kennel
2014 Lejonvindens kennel
2015 Dragongårdens kennel
2016 Dragongårdens kennel

Årets Avelsgrupp

2009 Knockando's Donna Leia Loire
2010 Kwenobe Balfen Shiku
2011 Kwenobe Balfen Shiku
2012 Hellcat's The Memory Remains
 

   Årets Avelsdjur

  2010 Teamaides Equisite Eeyor
  2011 Teamaides Baksluge Baron
  2012 Kwenobe Balfen Shiku
  2013 Fablernas Young Rebell
  2014 Kwenobe Balfen Shiku
  2015 Gep's Big Bear's Peace
  2016 Dragongårdens Rackarunge
  2017 Dragongårdens Rackarunge

 
Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »