Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LäNKAR  

2015
Vi gratulerar!

Här presenteras prestationer inom samtliga grenar för våra arbetande lejon.
Vill du uppmärksamma någon annan eller din egna hund? Sänd din bild och placering m.m till ...

Knockando´s Swedish Rheinpfalz, "Remus" & Knockando´s Wakato Qunicyson, "Xavi"
   med förare Jane Askfelt
"Remus"
 2015-08-16 Vatten Elitklass 210,5 poäng
 
"Xavi"
2015-11-15 Rallylydnad nybörjarklass 82 poäng 

Amazing Noisy's Sakura af Nora "Sakura"
med förare Jenny Färjegård

2015-12-08 Nose Work
Inomhussök 9 plats, 25 poäng, 0 fel.
Behållarsök 4 plats med 25 poäng, 0 fel.
Fordonssök 1 plats med 25 poäng, 0 fel, med Särskilt Samspelt Ekipage.
Utomhussök 4 plats med 25 poäng, 0 fel.
Totalt 1 placering med 100 poäng, 0 fel.
 
Lejonhjärta Bure "Harry"
med förare Marita Klingberg
2015-09-20 Rallylydnad nybörjare 92p Gk *
2015-12-12 Rallylydnad nybörjare 92p Gk *
2015-12-12 Rallylydnad nybörjare 85p RLDN *

 
Radiant Star's Affectionate Aimée "Selma"
med förare Ann Samsioe

Vatten:
2015-09-20
Vatten Elit  176 p , Gk *
2015-09-19
Vatten Elit 171,5p Gk *
2015-08-16
Vatten Elitklass 228,5p & Cert *
2015-08-15
Vatten Elitklass 219p & Cert *
2015-07-08
Vatten Elitklass 244p & Cert
2015-07-07
Vatten Elitklass 218p & Cert
2015-06-27
Vatten Elitklass 238.5p & Cert
2015-06-26
Vatten Elitklass 211p & Cert
2015-05-31
Vatten Elitklass 209.5p & Cert

Rallylydnad:
2015-11-29
Rallylydnad Mästarklass 78p Gk
2015-10-03
Rallylydnad Mästarklass 91p Gk
2015-09-26
Rallylydnad Mästarklass 93p Gk *
2015-08-22
Rallylydnad Mästarklass 86p Gk *
(dubbeltävling) 88p Gk
2015-08-08
Rallylydnad Mästarklass 86p Gk *
2015-06-06
Rallylydnad Mästarklass 80p
2015-05-23
Rallylydnad Mästarklass 80p
2015-05-10
Rallylydnad Mästarklass 84p
2015-05-02
Rallylydnad Mästarklass 79p
2015-04-26
Rallylydnad Avancerad klass 95p
2015-04-19
Rallylydnad Avancerad klass 95p
2015-04-12
Rallylydnad Avancerad klass 79p & 82p
2015-04-03
Rallylydnad Avancerad klass 83p
2015-02-14
Rallylydnad Fortsättningsklass 99p
2015-02-06
Rallylydnad Fortsättningsklass 91p
2015-01-31
Rallylydnad Fortsättningsklass 99p
2015-01-17
Rallylydnad Fortsättningsklass 87p

Dragongårdens Kahlua
med förare Annelie Forsner

 
2015-11-28
Nose work: Godkänt doftprov på eukalyptus
Knatteberga's Haloween Ghost "Betel"
med förare Erika Johansson, ägare Maria-Helen Andersson
2015-11-23
 Heelwork, HTM1A 23.30 poäng Uppflytt
Sjöwilda's Miss Eliot "Calla"
med förare Erika Johansson, ägare Maria-Helen Andersson
2015-11-23
Freestyle, FS1A  23.10 poäng Uppflytt   

2015-11-23
Freestyle FS1B  23.35 poäng Uppflytt
Grytetorp Million Dollar Baby
med förare Ann-Sofie Medin
2015
Lydnad LP1
Apellklass spår, Godkänd
Vatten, startklass 194 p, uppflytt
Vatten, öppenklass, godkänd
 
Dragongårdens Qornelia At Xmas &  Dragongårdens Kahlua
med förare Annelie Forsner
Dragongårdens Qornelia At Xmas
2015-10-04 Apellklass spår, Godkänd
2015-06-27 Rallylydnad nybörjarklass, 79p RLDN
2015-06-16 Rallylydnad nybörjarklass, 82p
2015-05-16 Rallylydnad nybörjarklass, 75p

Dragongårdens Kahlua
2015-07-11 SoR
2015-06-16 Rallylydnad nybörjarklass 93p RLDN
2015-05-16 Rallylydnad nybörjarklass 82p
2015-05-14 Rallylydnad nybörjarklass 96p
Duvasgårdens Unique Urticia "Chilla"
med förare Rolf Winnerholm
2015-06-06
Lydnad: 3:dje 1:an, 186 p,
 och därmed LP1

2015-05-21
Viltspår: Championat
Aleomas First Guy For Us "Macke"
med förare Mats Hall

2015-09-19
startklass med godkänt, 124 p

2015-08-15
Vattentävling, godkänt SoR

Knockandós Qmp Quatourze Red "Elvis"
Laquettas Dole "Dexter"

med förare Anna Svensson

2015-07-26
Vattentävling, Startklass,  Hjelmsjön Örkelljunga

 Elvis - 187,5 p uppflyttad till öppenklass

Dexter - 170 p uppflyttad till öppenklass.

Sandiana's Born To Be Alive -"Kurre"
Förare Christina Utbult

2015-07-31
Viltspår ÖKL 1:a Championat!

2015-07-27
Viltspår, ÖKL 1:a

2015-07-24
Viltspår, ÖKL 1:a

2015-07-20
Viltspår, Godkänt anlagsprov

Sandiana's Neverending Love 
Förare Christina Utbult
 

2015-07-20
Viltspår, ÖKL 1:a

SE VCH Sandiana's Perfect Day -"Loke"
Förare Ingela Westphal

2015-07-20
Viltspår, ÖKL 1:a HP

2015-07-14
Viltspår, ÖKL 1:a

2015-03-25
Viltspår, ÖKL 1:a

Lp1 Lejonvindens Åska of Teddybear -"Åska"
Förare Marita Blomquist
 

 

Lilla Äventyrets Eunike -"Niike" 

Förare Christina Utbult

2015-07-14
Viltspår, ÖKL 1:a HP

2015-04-17
Viltspår, ÖKL 1:a

Lionbrook's Champion of Creativity "Greven"
Sofia Grundström

2015-07-14
Godkänt anlagsprov viltspår

2015- 07-11
Godkänd start klass i Lida

2015- 07-11
Godkänt SoR i Lida 

Knickerbockers Lime Pepper "Mille" med förare Pirkko Andersson
Mille SoR

2015-07-11
Vattenprov, godkänt SoR

SE VCH Sandianas The Center Of The Heart
med förare Christina Utbult

 

2015-06-25
Viltspår, ÖKL 1:a

Teqimbo'z Crazy's Little Love XO med förare Veronica Kvistrum
 

2015-06-25
Viltspår, ÖKL 1:a

2015-05-20
Viltspår, ÖKL 1:a

2015-05-08
Viltspår, ÖKL 1:a

Fablernas 100procent Eyecandy
med förare Marina Fredriksson

 

2015-06-06
Viltspår, Godkänt anlagsprov

Knickerbockers Impasible Kaka "Bella"
med förare Roger Arvidsson

 

2015-05-30
Viltspår, Godkänt anlagsprov

Ögonglimtens Streets Of Philadelphia
med förare Björn Kjörsvik

 

2015-05-09
Viltspår, godkänt anlagsprov

SE VCH Sandiana's One Wish - "Evelina"
med förare Christina Utbult

2015-03-25
Viltspår, ÖKL 1:a

Radiant Star's Audacious Aquila - "Aquila"
med förare Marre Stigell

 

Radiant Star's Blissful Breannah - "Bree"
med förare Björn Carlén

 


 

  2014

Sandiana´s Sweet Dreams For Me-"Oliwia"
Förare Christina Utbult

12/8 Viltspår Öppenklass
1:a pris

18/8 Viltspår Öppenklass
1:a pris

Radiant Star's Audacious Aquila -"Aquila"
Förare Marre Stigell

1/5 (fm) Älvkarleby Rallylydnad Nybörjarklass
90p, kvalificerande resultat & 4:e plats

1/5 (em) Älvkarleby Rallylydnad Nybörjarklass
98p, kvalificerande resultat, 2:a plats & RLDN

4/5 (fm) Fagersta Rallylydnad Nybörjarklass
96p, kvalificerande resultat & 1:a plats

4/5 (em) Fagersta Rallylydnad Nybörjarklass
100p, kvalificerande resultat & 1:a plats

17/8 Österbybruk Vattentävling Öppen klass
182,5p & uppflyttad till Elitklass
Katla Chargdottir av Eik-Sin-hus - "Charga"
Förare Birgitta Strömberg

6/7 Lida Vattentävling Elitklass
218,5p, Certpoäng

24/7 Vattentävling Elitklass
221,5p, Certpoäng

16/8 Österbybruk Vattentävling Elitklass
229p, Certpoäng

Radiant Star's Affectionate Aimée - "Selma"
Förare Ann Samsioe

16/8 Vattentävling Elitklass
226,5p, Certpoäng
Villmobackens Gunvor

26/4 Rallylydnad Fortsättningsklass
72p & kvalificerande resultat

28/6 Rallylydnad Fortsättningsklass
70p & kvalificerande resultat

9/8 Rallylydnad Fortsättningsklass
75p, kvalificerande resultat & titel RLDF

Afrodite
Förare Jimmy Steiner

19/7 Rallylydnad Nybörjarklass
87p, Kvalificerande resultat & titel RLDN

2/8 Rallylydnad Fortsättningsklass
74p & Kvalificerande resultat

Viljanshof Listig Som En Räv - "Charm"
Förare Lena Svensson

6/7 Lida Vattentävling Öppen klass
180p & Uppflyttad till Elitklass

23/7 Vattentävling Elitklass
148p, godkänd och kvalificerad till SM 2014

24/7 Vattentävling Elitklass
209,5pm Certpoäng

Knockando's Precious Piemonte -"Gisela"
Förare Marre Stigell

26/4 Vallentuna Rallylydnad Avancerad klass
81p, kvalificerande resultat, 4:e plats och titel RLDA

4/5 Fagersta Rallylydnad Avancerad klass
91p, kvalificerande resultat & 2:a plats

6/7 Lida Vattentävling Elitklass
141p Godkänd och kvalificerad till SM 2014

Radiant Star's Blissful Breannah -"Bree"
Förare Pia Carlén


4/5 Norrtälje Rallylydnad Nybörjarklass
78p & kvalificerande resultat

10/5 Norrtälje Rallylydnad Nybörjarklass
82p & kvalificerande resultat

1/6 Märsta-Sigtuna Rallylydnad Nybörjarklass
85p, kvalificerande resultat & RLDN

8/6 Rallylydnad Nybörjarklass
78p & kvalificerande resultat

Fablernas Toppenhemliga vapen - "Idefix"
Förare Bo Hallstensson

29/5 Viltspår Öppenklass
1:a pris

1/6 Viltspår Öppenklass
1:a pris

6/6 Viltspår Öppenklass
1:a pris & titel SEVCH

Antholmens Yasper -"Yasper"
Förare Birgitta Pettersson

11/5 Lydnadsklass 2
164,5p & 1:a pris

30/5 Lydnadsklass 2
197p & 1:a pris
Lilla Äventyrets Eunike - "Niike"
Förare Christina Utbult
22/5 Viltspår Öppenklass
1:a pris
Sandiana´s I Feel Love - "Wilda"
Förare Christina Utbult

8/5 Viltspår Öppenklass
1:a pris

16/5 Viltspår Öppenklass
1:a pris

22/5 Viltspår Öppenklass
1:a pris & titel SEVCH

Fairytroll`s Bonebeast Mrs Coco -"Coco"
Förare Rolf Winnerholm

 12/4 Lydnadstävling, klass 3
285p & 1:a pris

17/5 Lydnadstävling, klass 3
276p & 1:a pris

Sandiana´s One Wish - "Evelina"
Förare Christina Utbult
8/5 Viltspår Öppenklass
1:a pris
Knockando's Swedish Rheinpfalz - "Remus"
Förare Jane Askfeldt

13/4 Rallylydnad Nybörjarklass
83p & Kvalificerande resultat

Sandiana´s Perfect Day - "Loke"
Förare Ingela Westphal
 
 27/2 Viltspår Öppenklass
1:a pris
 Sandiana´s The Center Of The Heart - "Emma"
Förare Christina Utbult

 
 27/2 Viltspår Öppenklass
1:a pris

 

 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »