Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  ARSMOTE 2018  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  L�NKAR  

2013
Vi gratulerar!

 

Här presenteras 1:a priser samt uppflyttningar inom samtliga grenar för våra arbetande lejon.
Vill du uppmärksamma någon annan eller din egna hund? Sänd din bild och placering m.m till marre_s80@yahoo.se

 

 

Stormfälles Hole In One -"Minna"
Förare Marie Billquist

9/11 Rallylydnad Nybörjarklass
95p, kvalificerande resultat & 3:e plats

24/11 Rallylydnad Nybörjarklass
84p, kvalificerande resultat

15/12 Rallylydnad Nybörjarklass
80, kvalificerande resultat & RLDN

Bölelejonet Iza -"Smulan"
Förare Inger Everklint
27/10 KM Viltspår Öppen Klass
1:a pris & HP, 2:a plats
Radiant Star's Angelic Aurora -"Loppan"
Förare Inger Everklint
27/10 KM Viltspår Öppen Klass
1:a pris, 3:e plats
Radiant Star's Audacious Aquila -"Aquila"
Förare Marre Stigell
7/9 Malmköping Vattentävling startklass
173p, Uppflyttning till Öppen klass & 2:a plats

8/9 Malmköping Vattentävling Startklass
174,5p, Uppflyttning till Öppen klass & 1:a plats

22/9 Rallylydnadstävling Nybörjarklass
84p & Kvalificerande resultat

27/10 KM Viltspår Öppen Klass
1:a pris & HP, Klubbmästare 2013
Radiant Star's Blissful Breannah -"Bree"
Förare Björn Carlén
27/10 KM Viltspår Öppen Klass
1:a pris, 4:e plats
Sandiana's One Wish -"Evelina"
Förare Christina Utbult
9/10 Viltspår Öppen Klass
1:a pris

21/10 Viltspår Öppen Klass
1:a pris

22/10 Viltspår Öppen Klass
1:a pris & Championat
Lejonvinden`s Åska Of Teddybear -"Åska"
Förare Marita Blomquist
28/8 Lydnadstävling Klass 1
189p, 1:a pris & 1:a plats

14/9 Lydnadstävling Klass 1
168p & 1:a pris

19/10 Lydnadstävling Klass 1
170,5p, 1:a pris & LP1
Sandiana´s Spending My Time -"Albin"
Förare Christina Utbult
25/9 Viltspår Öppen Klass
1:a pris

4/10 Viltspår Öppen Klass
1:a pris

9/10 Viltspår Öppen Klass
1:a pris & Championat
Sandiana´s The Center Of The Heart -"Emma"
Förare Christina Utbult
20/9 Viltspår Öppen Klass
1:a pris


25/9 Viltspår Öppen Klass
1:a pris

7/10 Viltspår Öppen Klass
1:a pris & Championat
Sandiana´s Perfect Day -"Loke"
Förare Ingela Westpfal
27/9 Viltspår Öppen Klass
1:a pris

3/10 Viltspår Öppen Klass
1:a pris & HP

7/10 Viltspår Öppen Klass
1:a pris & Championat
Knockando's Precious Piemonte -"Gisela"
Förare Marre Stigell

3/2 Lydnadstävling Klass 2
162,5p, 1:a pris

24/2 Lydnadstävling Klass 2
162,5p, 1:a pris, 1:a plats & LP2

7/5 Lydnadstävling Klass 2
174p & 1:a pris

26/5 Rallylydnadstävling Avancerad Klass
97p, Kvalificerande resultat samt 1:a plats

5/7 Lida vattentävling
Elitklass: 158,5p Godkänd och SM-kvalificerad

24/8 Mullsjö vattentävling
Elitklass: SM 8:e plats

22/9 Rallylydnadstävling Avancerad Klass
73p, Kvalificerande resultat & 3:e plats
Antholmens Yasper -"Yasper"
Förare Birgitta Pettersson
18/5 Lydnadstävling Klass 1
170p & 1:a pris

24/8 Lydnadstävling Klass 1
172p & 1:a pris

14/9 Lydnadstävling Klass 1
184,5p, 1:a pris & LP1
ViljansHof Hämnden Är Ljuv -"Maiden"
Förare Birgitta Strömberg
7/9 Malmköping Vattentävling startklass
193p, Uppflyttning till Öppen klass & 1:a plats
Katla Chargdottir av Eik-sin-hus -"Charga"
Förare Birgitta Strömberg
26/7 Bergsjö vattentävling
Elitklass: Godkänd och SM-kvalificerad

24/8 Mullsjö vattentävling
Elitklass: SM 3:e plats & kvalificerad till SM 2014
Kusbolejonet Kokos -"Saga"
Förare Eva-Charlotte Ekesäter
24/8 Mullsjö vattentävling
Elitklass: SM 6:e plats & kvalificerad till SM 2014
Radiant Star's Affectionate Aimée -"Selma"
Förare Ann Samsioe

10/1 Viltspår Öppen klass
1:a pris HP & Championat

5/7 Lida vattentävling
174,5p & Uppflyttad till Elitklass

6/7 Lida vattentävling
Elitklass: 174,5p Godkänd och SM-kvalificerad

16/7 Hjälmsjön vattentävling
Elitklass: 218 Certpoäng

17/8 Hjälmsjön vattentävling
Elitklass: 211 Certpoäng

24/8 Mullsjö vattentävling
Elitklass: SM 5:e plats & kvalificerad till SM 2014
Fairytroll`s Bonebeast Mrs Coco -"Coco"
Förare Rolf Winnerholm
17/2 Lydnad klass 2
189,5p 1:a pris

14/4 Brukstävling Appellklass Spår
229,25p & uppflyttad till Lägre klass

19/7 Viltspår Öppen Klass
1:a Pris

29/7 Viltspår Öppen Klass
1:a Pris

1/8 Viltspår Öppen Klass
1:a Pris & Championat
ViljansHof Listig som en Räv -"Charm"
Förare Lena Svensson
27/7 Bergsjö vattentävling Startklass
161p Uppflyttning till Öppen klass & 1:a plats
Knockando´s Swedish Rheinpfalz -"Remus"
Förare Jane Askfeldt
16/7 Vattentävling Startklass
185,5p & Uppflyttning till Öppen klass
Zir Ozzy's Royal Love von Tulip's -"Ping"
Förare Marie Billquist
16/7 Vattentävling Startklass
188p & Uppflyttning till Öppen klass
Buffy Bears Criss-Cross -"Stella"
Förare Klas Ohlson
19/5 Brukstävling Lägre klass Spår
517p & uppflyttning till Högre klass
? -"?"
Förare ?
 

 

 

 

 

 

Meny pil

tom tom tom
  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »