Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

UTSTÄLLNING
Resultat SKK-Utställningar

Observera! Detta är resultat som rapporterats in av Er utställare. SLBK tar inget ansvar för riktigheten i dessa uppgifter eller om uppgifter saknas.
 

 


Utställningsresultat 2011


Stockholm Hundmässa 2011, NORDV-11
, 2011-12-11
Domare: Rafael Malo Alcrudo, Spanien
79 anmälda


BIM Lejonklippans Amazing Heritage, BIR La Dolce Luna's Supershine-me

     
BIM CERT, NORD JV-11, NORD V-11 Lejonklippans Amazing Heritage Petra Högberg
Bhkl 2, R-CERT, CACIB Gep's Big Bear's Italian Stallion Gina E Persson
Bhkl 3, R-CACIB Sjöwildas Eminem Annelie Blom
Bhkl 4 Vallonbýgdens Crazy In Beer Catrin Eriksson
     
BIR CACIB, NORD V-11 La Dolce Luna's Supershine-me Elise von Holten
Btkl 2 CERT, R-CACIB La Dolce Luna's Mega Harmony-me Agneta Eriksson
Btkl 3 Duvasgårdens Pretty Purple Ilona Mickelsson
Btkl 4 Sjö Björnens Äventyr Pia Hemming
     
BIR Veteran, NORD.VETERAN V-11 Sjö Björnens Äventyr Pia Hemming
BIM Veteran NORDVETERAN V-11 Lejonklippans Just A Happy Fellow Petra Högberg
     
NORD.JV-11 Lejonklippans Amazing Heritage Petra Högberg
NORD.JV-11 Aqualeos Hildur Tilli Gina E Persson
     
Bästa uppfödarklass    
  1 Lejonklippans Kennel  
  2 Lilla Äventyrets Kennel  
  3 Gep's Big Bear's Kennel  
  4 Mohinhis Kennel  


 


Växjö 2011-11-04
Domare: Petrus Roosenboom
55 Anmälda
 
BIM La Dolce Lunas Supershine-Me, BIR Lejonvinden's Quality of Teddybear

BIR CACIB Lejonvinden's Quality of Teddybear Chanette Söderqvist
BHKL 2, R-CACIB Knockando's Lord Nelson Björn Tinglöf
BHKL 3, CERT Vannroy On The Button  Leena Korpi
BHKL 4, R-CERT Löveliens Herkules Von Unkas Mona & Marius Andersen
     
BIM CACIB La Dolce Lunas Supershine-Me Elise von Holten
BTKL 2, CERT R-CACIB Bölelejonets Nicki Elisabeth Joelsson
BTKL 3 Lejonvinden's Jasmine Of Teddybear Chanette Söderqvisy
     
BIR VETERAN Lejonvinden's Jasmine Of Teddybear Chanette Söderqvist



 

Sundsvall VNKK 2011-10-08 Domare: Arne Foss, 21 anm


BIM Mamili's Live And Learn, BIR Kwenobe Balfen Shiku

BIR Cacib Kwenobe Balfen Shiku Petra Junehall
Bhkl 2, cert Lejonklippans Amazing Heritage Petra Högberg
Bhkl 3 Lejonklippans Happy Fellow Petra Högberg
Bhkl 4, R-Cacib Lejonklippans Super Sensation Kristina Rodin
     
BIM Cert Cacib Mamili's Live And Learn Liv Gaade
     
Bir-veteran Lejonklippans Happy Fellow Petra Högberg


Högbo Bruk Gäkk 2011-09-17. Domare: Boris Spolevic, 45 anm
BIM Cert Cacib Ges Big Bear´s Hunting Hawk Anna Lena Hallstensson
Bhkl 2 Gep´s Big Bear´s Peace Gina E Persson
Bhkl 3 Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
Bhkl 4 Gep´s Big Bear´s Chief Blackfoot Gina E Persson
BIR Cert Cacib Lejonvindens Yummie Yam Yam Jessica Junehall
Btkl 2 Bölelejonet Ops sicket kakmonster Elisabet Joelsson
Btkl 3 Gep´s Big Bear´s Swift Hawk Ludwig och Matilda Ahren
BIR-valp Lejonvindens Åtrå of TeddyBear Gunilla Hallgren
BIM-valp Lejonvindens Ådra of Teddybear Liza Darmell
Bästa Uppfkl Lejonvindens Kennel Gunilla Hallgren



Sofiero, Helsingborg Sydskånska Kennelklu 2011-09-11. Domare: Harto Stockmari, 46 anm
BIR Knockando´s QMP Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 2 Gep´s Big Bear´s Good Guy A Leomas Mats Hall
Bhkl 3 Cert, Championat La Dolce Luna´s Supersee-Mee Annika Joakimsson
Bhkl 4 R-cert Skorres O´coner Birgitta Ljusberg Hasselgren
BIM , Cert Mathoska´s Lycko Troll Ann-Charlotte Petré
Btkl 2 La Dolce Luna´s Supershine-Mee Elise von Holten
Btkl 3 Knockando´s Winter in Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 4 Skorres Loka Marina Nilsson
BIR-vet Skorres Loka Marina Nilsson
Bästa Uppfkl Knockando´s kennel Ruth Lintonsson


2:a uppfödarklass med HP Skorres Kennel. Elisabet Andersson



Gimo Internationella SKK 2011-09-10. Domare: Antonio di Lorenzo, 18 anm
BIM CACIB Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
BIR CERT CACIB Lejonvinden's Yummie Yam Yam Jessika Junehall
Btkl 2 R-CACIB Sjö Björnens Diva-Di-Leva Pia Hemming
Btkl 3 Sjö Björnens Äventyr Pia Hemming
Btkl 4 Lejonvinden's Smaragd To Teddybear Angelica Klavbäck
BIR-vet Sjö Björnens Äventyr Pia Hemming

 




Öland SKK 2011-09-03. Domare: Björn Einarsve, 11 anm
BIM Gep's Big Bear's Good Guy A Leomas Mats Hall
BIR cert Lejonvinden's Yummie Yam Yam Jessika Junehall
Btkl 2 ck Boyzone's Dragonfly Mats Hall
 



Backamo VÄKK 2011-08-28. Domare: Nina Lönner Andersson, 38 anm
BIR CERT Championat BIG-4 vet Geps Big Bears Herethereeverywer Markus Kokk/Maria Andersson
Bhkl 2 Gullefjuns Gumse Cecilia Westlund
Bhkl 3 Teamaides Hjälten Hero Ulle Robin Neumann
BIM CERT Gullefjuns Ullstrumpa Cecilia Westlund
BIR-vet Geps Big Bears Herethereeverywer Markus Kokk / Maria Andersson

 




Visby Gotlands Kennelklubb 2011-08-28. Domare: Kurt Nilsson, 24 anm
BIM Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson/Monica Söberg
Bhkl 2 Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
Bhkl 3 Cert Championat Lilla Äventyrets Dactil Maria Gustafsson
BIR Cert Championat Lejonvinden´s Smaragd To Teddybear Angelica Klavbäck
Btkl 2 Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson/Monica Sjöberg
BIR-valp Mohinhi´s Mihnnatz Is My Melody Maria Gustafsson
BIM-valp Mohinhi´s Mohrritz Is My Melody Maria Gustafsson



Visby Gotlans Kennelklubb 2011-08-27. Domare: Rouli Kantzou, 23 anm
BIR, cacib, BIG 4 Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
BIM, cert, cacib, Championat Duvasgårdens Pretty Purple Margareta Mix



Eskilstuna SKK 2011-08-21. Domare: Bengt-Åke Bogren, 25 anm
Bim, Cacib Grindvaktens High-Minded GLH Susanne Ytterskog
Bir, Cacib Sjö Björnens Diva-Di-Leva Pia Hemming
Btkl 2 Cert, R-Cacib Lejonvinden´s Smaragd To Teddybear Christian Klavbäck
Btkl 3 Kusbolejonets Interesting Surprice Liza Darmell
BIR-vet Teamaides Farbror Frej Maria Sundqvist
BIR-valp Lejonvinden's Ådra Of Teddybear Liza Darmell

 




Norrköping SKK Int. Svensk Vinn 2011-08-20. Domare: Stefan Sinko, 41 anm
SV-11 CACIB BIR Gep's Big Bear's Peace Gina Ekström Persson
Bhkl 2 R-CACIB Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson Monica Sjöberg
Bhkl 3 ck Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 4 cert Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
SV-11 CERT CACIB BIM Lejonvinden's Yummie Yam Yam Jessika Junehall
Btkl 2 R-CACIB La Dolce Luna's Mega Harmony-Me Agneta Eriksson
Btkl 4 Sjö Björnens Diva Di Leva Pia Hemming
Btkl R Duvagårdens Pretty Purple Margareta Mix & Märta Brandts
 



Ronneby Blekinge Kenneklubb 2011-08-14. Domare: Lena Stålhandske, 22 anm
BIM CACIB Knockando´s Lord Nelsson Björn Tinglöf
Bhkl 2 R-CACIB Gep´s Big Bear´s Good Guy A Leomas Mats Hall
Bhkl 3 Cert Leonskall´s Iiss Me Bobbo Linslus Marina Björnbrink
Bhkl 4 R-Cert Khaima´s Saturday Zenith Cristel Colussi
BIR CACIB La Dolce Luna´s Supershine-Me Elise von Holten
Btkl 2 Cert R-CACIB Boyzone´s Dragonfly Mats Hall
Btkl 3 Zir Ozzy´s Mississippi Queen Catrine Undebäck
Btkl 4 R-Cert Skorres Russin Elisabet Andersson
BIR-valp Lilla Äventyrets Izsak Patrik von Eggers
 



Askersund SKK 2011-08-13. Domare: Leni Finne, 28 anm
Bim Cert Sjöwildas Eminem AnneLie Blom/Lisbeth Andersson
Bir Cert La Dolce Luna's Mega Harmony-me Agneta Eriksson
Btkl 2 Sjö Björnens Diva-Di-Leva Pia Hemming
Btkl 3 Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
Btkl 4 Lejonvindens Yummie Yam Yam Jessika Junehall
BIR-valp Lilla Äventyrets Ixion Pia Hemming
BIM-valp Mohinhis Mihnnatz is my melody Maria Gustafsson


 



Svenstavik SKK 2011-08-07. Domare: Jackobsen John, 27 anm
cacib BIM Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 2 Lejonklippans Äkkinen Utan H Ville Niiranen
Bhkl 3 Cert, Championat Antholmens Valentino Rossi Anna Wedin
Bir, Cacib, Cert Lejonvinden's Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren
Btkl 2 Knattebergas Christmas Angel Emma Ottosson
Btkl 3 Knockando's Winther in Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 4 Skorres Russin Elisabeth Andersson
BIR-vet Lejonlands Geisha Maud Elffors
BIR-valp Lejonvinden's Ådra Of Teddybear Liza Darmell
BIM-valp Lejonvinden's Åskan Of Teddybear Anna Höglund



Vallentuna SKK 2011-08-07. Domare: Hans Almgren, 20 anm
Cert, Championat Grindvaktens High-Minded GLH Susanne Ytterskog
BIR BIR Sjöbjörnens Diva-Di-Leva Pia Hemming
Btkl 2 Cert Lejonvindens Yummie Yam Yam Jessica Junehall
Btkl 3 R-cert Lejonvinden's Safir To Teddybear Christina Rennerstav
Btkl 4 Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
BIR-vet Bölelejonet Xitha Sonja Carlsson
BIR-valp Mohinhis Mihnnatz is my melody Maria Gustafsson
BIM-valp Lilla Äventyrets Ixion Pia Hemming
 



Ransäter WärmlandsKennelklubb 2011-07-31. Domare: Eva Borg Liljekvist, 31 anm
BIM Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
Bhkl 2 Skjaergaardens Valentine Rua Soleil Natalia Sergej Romanova
Bhkl 3 CERT Lejonhjärta Asopos Annette Lerjeus & Frida Lerjeus
Bhkl 4 Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson
BIR Kusbolejonets Interesting Dream Catrin Eriksson
Btkl 2 Zir Ozzys HKP Coast Card Catrine Undebäck
Btkl 3 CERT Lejonvindens Yummie Yam Yam Jessika Junehall
Btkl 4 R-CERT Skjaergaardens 2 Hot 2 Handle Catrine Undebäck
 



Ransäter INT WärlandsKennelklubb 2011-07-30. Domare: Gunnel Holm FIN., 41 anm
BIM Geps Big Bears Peace Gina Ekström Persson
Bhkl 2 Go and Go Elisabeth Joelsson
Bhkl 3 CERT CHAMPIONAT Skjaergaardens Valentine Rua Soleil Natalia o Sergej Romanova
Bhkl 4 R-CERT Skjaergaardens Casino Hard Rock Dyrseth Knut Edvin
BIR BIG-2 Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson
Btkl 2 Zir Ozzys HKP Couast Card Catrine Undebäck
Btkl 3 CERT La Dolce Luna's Supersans-me von Holten/Mosby
Btkl 4 R-CERT La Dolce Luna's Mega Harmony-me Agneta Eriksson
 



Ransäter INT WärmlandsKennelklubb 2011-07-29. Domare: Thord Byström, 28 anm
BIM Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
Bhkl 2 CERT Championat Go and Go Elisabeth Joelsson
Bhkl 3 Skjaergaardens Casino Hard Rock  
Bhkl 4 Vallonbygdens Crazy in Beer Catrin Eriksson
BIR Kusbolejonets Interesting Dream Catrin Eriksson
Btkl 2 CERT Lejonvindens Yummie Yam Yam Jessika Junehall
Btkl 3 R-CERT La Dolce Luna's Mega Harmony-me Agneta Eriksson
Btkl 4 Teamaides Fröken Fräken Christina Utbult
BIR-vet Teamaides Fröken Fräken Christina Utbult


 



Köping WKK 2011-07-23. Domare: Colm Hastings Irland, 25 anm
BIM Lejonvindens Quality Of Teddybear Chanette Söderqvist
Bhkl 2 R-CACIB Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson Monica Sjöberg
Bhkl 3 CERT Championat Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
BIR CACIB Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson Monica Sjöberg
Btkl 2 R-Cacib Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
Btkl 3 Cert Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren
Btkl 4 Duvagårdens Pretty Purple Margareta Mix & Märta Brandts
BIR-vet Lejonvinden's Jasmine Of Teddybear Chanette Söderqvist
BIR-valp BIS-2 valp Lilla Äventyrets Ixion Pia Hemming
BIM-valp Mohinhis Mihnnatz is my melody Maria Gustafsson
 



Tvååker Nat SKK 2011-07-16. Domare: Agnes Ganami Kertes, Israel, ? anm
BIR Mathoaka's Pilgrim Walk with me Lotta Petré
Bhkl 4 Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
BIM La Dolce Luna's Mega Honey-Me Elise von Holten
Btkl 2 R-CAC Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Bästa Uppfkl HP Knockando's Kennel Ruth Lintonsson
 



Piteå Sjulnäs SKK / SNKK 2011-07-16. Domare: Majvor Näsman, 13 anm
CACIB BIR EE CH NORD UCH Naavakallion Sörkan Gubbe Katja Kauppinen & Eija Kallio, Tornio Finland
Bhkl 2 R-CACIB DK UCH INT&NORD&FI UCH NO UCH NO V-10 SE UCH Slåttvika's Northern Nico Tommy Dalgeier, Harstad Norge
Bhkl 3 CERT LP1 LPELIT SE LCH SE VCH Antholmens Valentino Rossi Anna Wedin, Kramfors
CERT CACIB BIM Knatteberga's Christmas Angel Martin Kvarnström, Gräsmyr
BIR-valp Lejonvinden's Årkan Of Teddybear Martin Kvarnström, Gräsmyr



Tvååker SKK 2011-07-15. Domare: John Williams Belgien, ? anm
BIR Gep's Big Bear's Peace Gina E Persson
Bhkl 3 Cert Geps Big Bears Herethereeverywere Markus Kokk
Bhkl 4 R-Cert La Dolce Luna's Supersee-me Annika Joakimsson
BIM La Dolce Luna's Supershine-Me Elise von Holten
 



Alfta 2011-07-10. Domare: Helge Werner Hagen Norge, anm
BIM CERT Wänerlands K-Man Gode Lisbet Andersson
BIR BIG 2 Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson Monica Sjöberg
Btkl 2 CERT Bölelejonet Icy-Akima Kristina Holgersson Olsson
BIR-valp Lejonvinden's Ådra Of Teddybear Liza Darmell
BIM-valp Lejonvinden's Åskan Of Teddybear Anna Höglund
 



Borås SKK 2011-07-03. Domare: Pia Prahl TIKAR Alain Pecoult HANAR+BIR, 73 anm
BIR Geps Big Bears Peace Gina Ekström Persson
Bhkl 2 Geps Big Bears White Wolf Gina Ekström Persson
Bhkl 3 CERT Geps Big Bears Herthereeverywere Markus Kokk
Bhkl 4 R-CERT Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
BIM Sjö Björnens Diva Di Leva Pia Hemming
Btkl 2 La Dolce Luna's Supershine-me Elise von Holten
Btkl 3 CERT Zir Ozzys Harmonia Av Tobia Catrine Undebäck
Btkl 4 R-CERT Lejonvindens Yummie Mint Kiss Gunilla Hallgren
BIR-vet Geps Big Bears Herthereeverywere Markus Kokk
BIM-vet Johandys Ätta Dan Truedsson
Bästa Uppfkl Geps Big Bears Kennel Gina Ekström Persson
Bästa Avelskl Mathoaka's Vårvind Elise von Holten
 



Avesta SKK 2011-06-18. Domare: Nina Karlsdotter, anm
BIM, Cert La dolche lunas supershow me Agneta Eriksson
Bhkl 2 Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson
Bhkl 3 Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
BIR BIG 1 Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
Btkl 2 Cert Duvasgårdens sweet soya Margareta Mix
Btkl 3 Lejonvinden´s Yummie Yam Yam Jessika Junehall
Btkl 4 Sjö Björnens Diva-Di-Leva Pia Hemming
BIR-vet Bölelejonet Xitha Sonja Carlsson
BIR-valp Leodal´s Bilbao Angelica Klavbäck
BIM-valp Leodal´s Belize Angelica Klavbäck


BIR & BIM



Vännäs SKK / VBKK 2011-06-12. Domare: Wayne Burton, 19 anm
Cert CACIB BIR NORD JV-10 Lejonklippans Äkkinen Utan H Ville Niiranen, Sollefteå
Bhkl 2 R-Cert R-CACIB LP1 LPELIT SE LCH SE VCH Antholmens Valentino Rossi Anna Wedin, Kramfors
Cert CACIB BIM CHAMPIONAT Terr-Leon's Yppige Ylva Tim Zedig, Sävar
Btkl 2 R-Cert R-CACIB Knatteberga's Christmas Angel Emma Ottosson, Umeå
BIR-valp Lejonklippans Importent Legacy Maria Gruffman Rönnlund, Sävar



Norrköping SKK 2011-06-05. Domare: Åke Cronander, 15 anm
BIM Villmobackens Forest Gump Kerstin Frönestedt
BIR Cert Bölelejonet Nicki Elisabeth Joelsson
Btkl 2 R-Cert Leodal´s Angelic Azaya Angelica Klavbäck
Btkl 3 Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
BIR-valp BIS valp Leodal´s Bilbao Angelica Klavbäck
BIM-valp Leodal´s Belize Angelica Klavbäck



Vänersborg SKK 2011-06-04. Domare: Oliveiera Rui, anm
BIM CERT CACIB Championat Gullefjuns Gumse Cecilia Westlund
Bhkl 2 R-Cert R-Cacib Nataqueenies Orion Eva Englund
Bhkl 3 Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
BIR CAC CACIB Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2 R-cert Knickerbockers Amorosa Ametist Katarina E. Ulmehed
Btkl 3 R- Cacib Knockando's Swedish Riverina Ruth Lintonsson
Btkl 4 Lejonhjärta Auregia Annette Lerjéus
 



Vallentuna SKK 2011-05-29. Domare: Scheel Kresten, 38 anm
BIM Gep`s Big Bear`s Peace Gina E Persson
Bhkl 2 Gep`s Big Bear`s White Wolf Gina E Persson
Bhkl 3 Cert Grindvaktens High-Minded GLH Susanne Ytterskog
Bhkl 4 R-Cert Knickerbockers Maffiga Magnetit Petter Järleskog
BIM BIG 3 Sjö Björnens Diva-Di-Leva Pia Hemming
Btkl 2 Cacib Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
Btkl 3 Cert Gep´s Big Bear´s Swift Hawk Gina E Persson
Btkl 4 Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund
Btkl R    
BIR-valp BIS-valp Leodals Bilbao Angelica Klavbäck
BIM-valp Leodal´s Belize Angelica Klavbäck
 



Österbybruk SKK 2011-05-28. Domare: Ulltveit-Moe Annika, anm
Bir Gep`s Big Bear`s White Wolf Gina E Persson
Bhkl 2 Gep`s Big Bear`s Peace Gina E Persson
Bhkl 3 Cert Sjöwildas Eminem AnneLie Blom/Lisbeth Andersson
Bhkl 4 Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
Bim, Cert, Championat Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
Btkl 2 Sjö Björnens Diva-Di-Leva Pia Hemming
Btkl 3 Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson Monica Sjöberg
Btkl 4 Bölelejonet Xitha Sonja Carlsson
BIR-vet Bölelejonet Xitha Sonja Carlsson
BIR-valp Lilla Äventyrets Ixion Pia Hemming
BIM-valp Lilla Äventyrets Inca Pia Hemming
Bästa Uppfkl Lilla Ävenyrets Kennel Pia Hemming, Mathias Lindström
 



Hässleholm Nordskånska Kennelkl 2011-05-22. Domare: Birgitta Svarstad, 59 anm
BIM CACIB Geps Big Bears White Wolf Gina Ekström Persson
Bhkl 2 Geps Big Bears Peace Gina Ekström Persson
Bhkl 3 CERT Championat R-CACIB Vallonbygdens Crazy in Beer Catrin Eriksson
Bhkl 4 R-CERT Geps Big Bears Herethereverywhere Maria Andersson
BIR CACIB Mathoaka's Vårvind Elise von Holten
Btkl 2 R-CACIB La Dolce Luna's Supershine-me Elise von Holten
Btkl 3 CERT Lejonvindens Yummie Yam Yam Petra Junehall
Btkl 4 R-Cert Lejonvinden´s Smaragd To Teddybear Angellica Klavbäck
BIR-vet Geps Big Bears Herethereverywhere Maria Andersson
BIM-vet Mathoaka's Eihwaz Af Runa Catrine Undebeck
BIR-valp, BIS-2 valp Leodal´s Bilbao Angelica Klavbäck
BIM-valp Leodal´s Belize Angelica Klavbäck
Bästa Uppfkl Geps Big Bears Kennel Gina Ekström Persson
Bästa Avelskl Knockandos Lord Nelson Björn Tinglöf
 



Lidköping SKK 2011-05-07. Domare: Campell Ralf, Norge, 46 anm
BIR Cert Go-and-go Elisabet Joelsson
Bhkl 2 Fablernas Young Rebell Elisabet Joelsson
Bhkl 3 ck Knockando's QMP Quincy Red Ruth Lintonsson
BIM Cert Knockando's Swedish Riverina Ruth Lintonsson
BIR-valp BIS 3 valp Leodal´s Belize Angelica Klavbäck
BIM-valp Leodal´s Bilbao Angelica Klavbäck
Bästa Avelskl BIS-2 Racystar Auriga Annette & Frida Lerjéus



Västerås Wäkk 2011-04-17. Domare: Anette Edlander, anm
BIR BIG-2 Gep´s Big Bear´s Peace Gina E Persson
Bhkl 2 Cert Ges Big Bear´s White Wolf Gina E Persson
Bhkl 3 Löveliens Grim of Barney Vegard Nordmo
Bhkl 4 R-cert Vallonbygden Crazy in Beer Catrin Eriksson Monica Sjöberg
BIM Cert Duvasgårdens Pretty Purple Margareta Mix
Btkl 2 La Dolce Luna's Supershine-me Elise von Holten
Btkl 3 Mathoaka's Vårvind Elise von Holten
Btkl 4 Mathoaka's Eihwaz av Runa Catrine Undebeck
Btkl R R-cert La Dolce Luna's Mega Harmony-me Agneta Eriksson
BIR-vet Mathoaka's Eihwaz av Runa Catrine Undebeck
Bästa Uppfkl HP Gep's Big Bear's Gina E Persson
Bästa Avelskl HP Sjö Björnens Äventyr Pia Hemming


Uppfkl 2:a med hp Lilla Äventyrets



Malmö Int. SKK 2011-03-20. Domare: Birgitta Hasselgren, 43 anm
BIR Cacib Knockando´s QMP Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 2 R-Cacib Knockando´s Lord Nelson Björn Tinglöf
Bhkl 3 CK Cert Knockando´s Swedish Rheinpfalz Jane Askefelt
Bhkl 4 R-Cert Khaimas Saturday Zenith Cristel Colussi
BIM Cacib Mathoakas Vårvind Elise von Holten
Btkl 2 R-Cacib, Cert, Championat Zir Ozzy's Coast Guard Catrine Undebäck
Btkl 3 R-Cac Lilla Äventyrets Eunike Christina Utbult
Btkl 4 La Dolce Luna's Mega Honey-Me Björn & Karin Tinglöf
BIR-vet Johandys Ätta Kristina Truedsson
BIM-vet Knockando's Inferno Original Björn Tinglöf
BIR-valp Bernard Bumbi Jacob Hinsch
Bästa Uppfkl HP Knockando's Kennel Ruth Lintonsson



MY DOG GÖTEBORG SKK 2011-01-09. Domare: MALO ALCRUDO RAFAEL SPANIEN, 61 anm
CACIB BIM MOHINHIS IZARO IS ICOGNITO TONE MOSBY
Bhkl 2 CERT R-CACIB VALLONBYGDENS CRAZY IN BEER CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
Bhkl 3 KNOCKANDOS LORD NELSSON BJÖRN TINGLÖF
Bhkl 4 KNOCKANDOS QMP QUINCY RED RUTH LINTONSSON
CACIB BIR MATHOAKAS VÅRVIND ELISE VON HOLTEN
Btkl 2 R-CACIB KUSBOLEJONET INTERESTING DREAM CATRIN ERIKSSON
Btkl 3 CERT GOLDEN CHARMER BAYWATCH BEACH BUNNY TONE MOSBY
Btkl 4 SKJAERGAARDENS 2 HOT 2 HANDLE NIKLAS LUNDH
Btkl R LA DOLCE LUNAS SUPERSHINE-ME ELISE VON HOLTEN
BIR-valp BOYZONES CATCH ME IF YOU CAN KERSTIN FRÖNESTEDT
BIM-valp TEQIMBOS FLORIDA SANSI-GIRL VERONICA KVISTRUM
Bästa Uppfkl VALLONBYGDENS KENNEL CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
Bästa Avelskl KWENOBE BALFEN SHIKU PETRA JUNEHALL


Bästa uppfödargrupp

Fler uppfödargrupper:
La Dolce lunas kennel. HP
Skjaergaardens Kennel HP
Knockandos Kennel HP
 



MY DOG GÖTEBORG SKK 2011-01-08. Domare: LEONARD MICHAEL, 64 anm
CERT CACIB BIR BIG 1 JWW-10 VALLONBYGDENS CRAZY IN BEER CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
Bhkl 2 R-CACIB KWENOBE BALFEN SHIKU PETRA JUNEHALL
Bhkl 3 KNOCKANDO'S QMP QUINCY RED RUTH LINTONSSON
Bhkl 4 MOHINHIS IZARO IS INCOGNITO TONE MOSBY
Bhkl R KNOCKANDO'S WINTHER IN ST JOSEPH YVONNE ANDRÉASSON
CERT CACIB BIM JWW-10 LA DOLCE LUNAS HEAVENLY ME CARINA ANDERSSON
Btkl 2 R-CACIB KUSBOLEJONET INTERESTING DREAM CATRIN ERIKSSON
Btkl 3 LA DOLCE LUNAS SUPERSHINE-ME ELISEVON HOLTEN
BIR-valp BIS-2 BOYZONES CATCH ME IF YOU CAN KERSTIN FRÖNESTEDT
BIM-valp TEQIMBO'Z CALIFORNIA-SANI'S GIRL KARIN SÖDERQVIST
Bästa Uppfkl KNOCKANDO'S KENNEL RUTH LINTONSSON
Bästa Avelskl BIS-2 KWENOBE BALFEN SHIKU PETRA JUNEHALL

BIR & BIM

Fler Uppfödargrupper:
Vallonbygdens 1a HP
Skjaergaardens HP
La Dolce Lunas HP
 

 

tom

  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »