Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LÄNKAR  

 Utställningsresultat 2013


2013-12-08
Stockholm Hundmässa
52 anmälda
Anthony Moran


BIM & BIR

                     

SE JV-13, Bh 2, CERT Namupalan Bling Smack Chap                       SE JV-13 Dragongårdens Kahlua

 

BIR, SE V-13, CACIB Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bh 2, SE JV-13, CERT Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bh 3, R-cert, R-cacib Fablernas 100% Eye Candy Marina Fredriksson
Bh 4 Mohinhis Neptun Of Northern Night Maria Gustafsson
     
BIM, SE V-13, CERT, CACIB, Championat
Fablernas Ojojoj 0-Koll Anna Ehrling
Bt 2, Bir-veteran Kusbolejonets Interesting Dream Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Bt 3, R-cacib Leodals Belize Angelica Klavbäck
Bt 4 Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
R-cert La Dolce Luna's Dream Pearl For Me Elise von Holten
SE JV-13 Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
     
Uppfödarklass 1, HP Fablernas Kennel Elisabeth Joelsson

2013-11-02
Växjö
54 anmälda
Carin Åkesson


 

BIM, CERT Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bh 2, CACIB Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bh 3, R-cert, R-cacib Endless Edens Rock Like a Hurricane Annette Berntsson
     
BIR, CACIB Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Bt 2 Zir Ozzys Mississippi Queen Catrine Undebeck
Bt 3, CERT, Championat Zir Ozzys Royal Love von Tulips Marie Billqvist
Bt 4, R-cert  Hjältarnas Pälsängel Ulrica Szabo
     




2013-10-13
Sundsvall

17 anmälda
Petra Högberg

 
BIR & BIM


Bir-veteran

BIR, CACIB Gep's Big Bears Peace

Gina E Persson

Bh 2, R-cacib Lazylion's Zz Hot Top Ojala Päivi, Finland
     
BIM, CACIB Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Bt 2, R-cacib Leodal's Belize Angelica Klavbäck
Bt 3, Bästa veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund

 


2013-09-15
Sofiero

42 anmälda
Ole Staunskjaer


BIR & BIM

  
Tikcert                                                           Hancert


Bir & Bim - veteran

BIM, CACIB Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bh 2, R-cacib Wilderings Fort Knox Little Gold Heart Victoria Wildering
Bh 3, Bir-veteran Teamaides Hjälten Hero Ulrika Szabo
Bh 4, CERT, Championat Altonastigens Shameless Pride Annika Nilsson
     
BIR, CACIB
Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Bt 2, R-cacib Fairytrolls Bonebeast Mrs Nono Mats Hall & Lena Holmgren
Bt 3, CERT Zir Ozzys Royal Love von Tulips Marie Billqvist
Bt 4, R-cert La Dolce Lunas Dream Pearl For Me Elise von Holten
     
Bir-veteran Teamaides Hjälten Hero Ulrika Szabo
Bim-veteran Björntassen Olga Ingela Farnestam
Bir-valp Shimani`s Zhakibam Björne Ulrika Bengtsdotter

2013-09-14
Gimo

21 anmälda
Carsten Birk


BIR & BIM

   
Bir-veteran                                                   Bir-valp, BIS-3 valp

BIR, CERT Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bh 2, CACIB Lilla Äventyrets Ixion Pia Hemming
Bh 3, R-cert, R-cacib Knickerbockers Luriga Lapis Michael Fredriksson
Bh 4 Vallonbygdens Orkanstyrka Camilla Morell Stark
     
BIM, CACIB Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
Bt 2, R-cacib Duvasgårdens Sweet Soya Adela Mickelsson
Bt 3, CERT Lilla Äventyrets Juliet Pia Hemming
Bt 4 Duvasgårdens Take Thelma Margareta Ager Ekman
     
Bir-valp, BIS-3 valp Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
Bir-veteran Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund

2013-09-08
Öland

20 anmälda
Annette Edlander


BIR & BIM

BIM, CERT Golden Charmer Baywatch Björn Tina Quist
Bhkl 2 Khaima's Christmas Nanook Tomas Gustavsson
     
BIR, CERT, Championat Fairytroll's Bonebeast Mrs Nono Mats Hall & Lena Holmgren
Btkl 2 Boyzone's Dragonfly Mats Hall & Lena Holmgren
Btkl 3 Knockando's Qmp Quinta Red Kristina Truedsson
     
Bir-valp Dragongårdens Pina Colada Christina Öberg



2013-09-07
Högbo
27 anm
Heikkinen-Lehkonen P. Finland


BIR & BIM

    
        Hancert                                                                    Tikcert


  Bir-valp

BIM, CERT, CACIB Knickerbockers Luriga Lapis Michael Fredriksson
Bhkl 2, R-Cert Namupalan Bling Smack Chap Jessica Junehall
Bhkl 3, R-cacib Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
     
BIR, CACIB Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Btkl 2, CERT, R-cacib, Championat Duvasgårdens Sweet Soya Adela Mickelsson
Btkl 3 Lilla Äventyrets Juliet Pia Hemming
Btkl 4 Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
     
BIR vet, BIS 3 vet Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Bir-valp Knattebergas Eurovision Augustine Helen Andersson

 


 

2013-09-01
Stockholm
16 anmälda
Elisabeth Janzon


BIR & BIM

 
Certvinnande hane                                                        Certvinnande tik


Bir-valp, BIS-4 valp 

BIR, CERT Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
     
BIM Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
Btkl 2 Duvasgårdens Tovas Toulouse Margareta Mix & Märta Brandts
Btkl 3, CERT Mohinhi's Mihnnatz Is My Melody Maria Gustafsson
     
Bir-valp, BIS-4 valp Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner
     
Bästa veteran Bölelejonets Athena-Pondurosa Malin Östlund

 


 

2013-08-25
Gotland
11 anmälda
Thord Byström

 
BIR                                                                 BIM

                 
Certvinnande hane                                                        Certvinnande tik
 

Bir-valp

BIR, CACIB Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Bhkl 2, CERT, Championat Wilderings Fort Knox Little Gold Heart Victoria Wildering
Bhkl 3, R-cert Khaimas Christmas Nanook Tomas Gustavsson
Bhkl 4 Zapparals the Vermonster Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
     
BIM, CACIB Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
Btkl 2, Bästa veteran Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Btkl 3, CERT, Championat Delicious Destiny Av Ronbalt Lenne Gjessing, Norge
Btkl 4 Dragongårdens Qornelia At X-mas Annelie Forsner
     
Bir-valp Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner

 2013-08-24
Backamo
22 anmälda
John-John Johnsson

 
BIM & BIR

BIR Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
Bhkl 2 Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bhkl 3, CERT Endless Edens Rock Like A Hurricane Annette Berntsson
     
BIM Lejonhjärta Auregia Annette Lerjéus
Btkl 2, CERT, Championat Miss Kellys High Voltage Elisabeth Saetre
Btkl 3, R-cert Fablernas Ojojoj Do Not Forget Me Annelie Levin
Btkl 4 Teqimbo'z Florida-Sansi's Girl Veronica Kvistrum

2013-08-24
Gotland

13 anmälda
Freddie Klindrup, Danmark

   
  BIR                                                             BIM

               
Certvinnande tik                                                            Bir-valp

BIM, CERT, CACIB Knickerbockers Dark Tranquility Tomas Gustavsson
Bhkl 2 Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Bhkl 3, R-cacib, R-cert Lionbrooks Authority of Attention Emma Ottosson
     
BIR, CACIB, BIG 3 Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
Btkl 2, Bästa veteran Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Btkl 3, CERT, Championat Dragongårdens Qornelia At X-mas Annelie Forsner
Btkl 4, R-cert Delicious Destiny Av Ronbalt Lenne Gjessing, Norge
     
Bir-valp Dragongårdens Kahlua Annelie Forsner

2013-08-18
Eskilstuna

21 anmälda
Åke Cronander


BIM & BIR

  
Certvinnande Hane                                    Certvinnande tik

BIM, CERT Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CACIB Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
Bhkl 3, R-cert, R-cacib Wildering's Fort Knox Gold Raiders Minna Ronkainen
     
BIR, CERT, CACIB Duvasgårdens Sweet Soya Adela Mikelsson
Btkl 2, R-cacib Lejonhjärtas Auregia Annette Lerjéus
Btkl 3 Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
Btkl 4, R-cert, Bästa veteran Lejonklippans Smilla Skeppmora Marina Fredriksson

 


2013-08-17
Överkalix
13 anmälda
Andras Polgar

 BIR, CERT Championat Lazylion´s ZZ Hot Top Päivi Ojala
 Bhkl 2, R-cert Lionbrook's Authority of Attention Martin Kvarnström
 Bhkl 3 Lionbrook's Knight Of Attention Mikael Kvarnström
 Bhkl 4 Bully Black Tornado-Odin Elin Thomassen
     
 BIM, CERT Championat Neytiri red Midnightsun-Tali Iris Lillevik
 Btkl 2 Martenlakes Final Mojo Magnifico Mimmi Gruffman-Rönnlund
 Btkl 3, R-cert Kinglords Miss Jasmine Päivi Ojala 
 Btkl 4 - -
     
BIR veteran Martenlakes Final Mojo Magnifico Mimmi Gruffman-Rönnlund
BIR valp Lejonklippans Mirakel Rambo Emma Ottosson


2013-08-17
Norrköping
13 anmälda
Tino Pehar


BIR & BIM


Certvinnande hane

BIR, CERT Namupalan Bling Smack Chap Jessika Junehall
Bhkl 2, CACIB Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson 
Bhkl 3, R-cert, R-cacib Wildering´s Fort Knox Gold Raiders Minna
Bhkl 4 Leonskall´s Kizz Me Goilat Kathy Karlsson
     
BIM, CACIB Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
Btkl 2
Btkl 3
Btkl 4
     
BIR valp


2013-08-11
Ronneby Brunnspark
23 anmälda
Christina Purens


BIM & BIR


Certvinnande Tik

BIR, CACIB Endless Edens Rain Anette Berntsson
Bhkl 2, R-cacib Leonskall's Kizz Me Bobbo Linslus Marina Björnbrink
Bhkl 3, CERT Wo-wo Zam Claes Björkman
Bhkl 4, R-cert Shimani's Sieur Porthos Dennis Ivarsson
     
BIM, CACIB Boyzones Dragonfly Mats Hall & Lena Holmgren
Btkl 2, CERT, Championat, R-cacib La Dolce Lunas Mega Honey Me Björn Tinglöf
Btkl 3, R-cert Fairytrolls Bonebeast Mrs Nono Mats Hall & Lena Holmgren
Btkl 4 Skjaergaardens Copy My Attitude Elise von Holten & Tone Mosby



2013-08-10
Askersund
21 anmälda
Kenneth Edh

 
BIR & BIM

 
Hancert                                                                                          Tikcert

BIR Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
Bhkl 2, CERT Leonskall's Kizz Me Goliat Kathy Karlsson
Bhkl 3 Wänerlands K-man Gode Lisbeth Andersson
Bhkl 4 Skjaergaardens Profumo Di Chianti Kirti Eklund Zackrisson
     
BIM, CERT, Championat Lejonhjärta Auregia Annette Lerjéus
Btkl 2 Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
Btkl 3 Mohinhis Nemie of Northern Night Maria Gustafsson
Btkl 4 Hagelstormens Champagne Shower Mirella Hagelberg
     
Bir-valp Mohinhis Perfect Pearl of Polaris Maria Gustafsson
     

2013-08-03
Svenstavik
12 anmälda
Zidar Miroslav, Slovenien


BIR & BIM


Bir-valp

BIR, CERT, CACIB Lionbrook's Knight Of Attention Mikael Kvarnström
Bhkl 2, R-cert, R-cacib Radiant Star's Brainy Balthazar Camilla Olsson
Bhkl 3 Sandianas Spending My Time Christina Utbult
     
BIM, CERT, CACIB Orakels Geenas Sweet Tooth Mari Christin Eriksson
Btkl 2, R-cert, R-cacib Lejonklippans Äxtravaganta Mirakel Maria Söderqvist
Btkl 3 Knockando's Vin Sorbes Una Classica Göran Wåhlén
Btkl 4 Sjöwildas Missy Elliot Maria-Helén Andersson
     
Bir-valp Lejonklippans Miracolo Ragazza Maria Söderqvist



2013-07-28
Ransäter

21 anmälda
Ole Staunskjaer, Danmark


BIR & BIM

  

Hancert                                                     Bästa Veteran

BIR, CACIB Fablernas Michelin Gubben Elizabeth Joelsson
Bh 2, CERT, R-cacib Leonskall's Kizz Me Goliat Kathy Karlsson
Bh 3, R-cert Lejonshines Absolute Power Eva Englund
Bh 4 Duvasgårdens True Trophy Randi Breivik
     
BIM, CERT, CACIB Mathoakas Sunshine In Your Eyes Lotta Petré
Bt 2, R-cert, R-cacib Lejonhjärta Auregia Annette Lerjéus
Bt 3, Bästa Veteran Hagelstormens X-tra Evita Linnea Daggert



2013-07-21
Köping
30 anmälda
Elizabeth Jansson

BIR & BIM

 
Tikcert                                                                     Hancert


Bir-valp

 BIR, BIG 3  Fablernas Michelin Gubben  Elisabeth Joelsson
 Bhkl 2  Gep's Big Bear's Peace  Gina Ekström Persson
 Bhkl 3  Gep's Big Bear's White Wolf  Gina Ekström Persson
 Bhkl 4, CERT  Vallonbygdens Orkanstyrka  Camilla Morell Stark
     
 BIM  Kusbolejonet Interesting Dream  Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
 Btkl 2 CERT, CACIB  Duvasgårdens Tova Toulouse  Margareta Mix & Märta Brandts
 Btkl 3 R-cert, R-cacib  ViljansHof Hämnden Är Ljuv  Birgitta Strömberg
 Btkl 4  Sjöwildas Missy Eliott  Maria-Helen Andersson
     
BIR veteran Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson & Monica Sjöberg

 2013-07-13
Tvååker
42 anmälda
Agnes Ganami Kertes, ISR

BIR & BIM 

  
Tikcert                                                                        Hancert

BIR Endless Eden Rain Annette Berntsson
Bhkl 2 Gep's Big Bear's Peace Gina Ekström Persson
Bhkl 3, CERT, Championat Zir Ozzy's Apollo von Tulip

Marit Bjørnøy, Joi Randeberg

Bhkl 4 Terr-Leons Z By Travellers Trick Christina Johansen, NO
     
BIM Boyzone's Dragonfly Lena Holmgren, Mats Hall
Btkl 2, CERT Mathoakas Sunshine In Your Eyes Lotta Petré
Btkl 3 Fairytroll's Bonebeast Mrs Nono Lena Holmgren & Mats Hall
Btkl 4 Maximillians..  
     
BIR valp Zir Ozzy's Star Destroyer  

 


 

2013-07-12
Tvååker
42 anmälda
Karl-Erik Johansson 


BIR & BIM


Tikcert

BIR, CACIB Gep's Big Bear's Peace Gina Ekström Persson
Bhkl 2, R-CACIB Endless Eden Rain Annette Berntsson
Bhkl 3 CERT Fairytroll's Soul Of A Lion Maria Andersson
Bhkl 4, R CERT Terr-Leons Z By Travellers Trick Christina Johansen, NO
     
BIM, CERT, Championat Mathoakas Lycko Troll Lotta Petré
Btkl 2, R-CERT, R-CACIB Skjaergaardens Copy My Attitude Elise von Holten, Tone Mosby
Btkl 3 Boyzone's Dragonfly Lena Holmgren, Mats Hall
Btkl 4 Zir Ozzy's Mississippi Queen Catrine Undebeck
     

 


 

 2013-07-07
Piteå

15 anmälda
Eva Liljekvist Borg


BIM & BIR

 

            Hancert                                                                Tikcert, Championat

BIM, CACIB
Hellcat's Norrlands Dynamit Lina Svahn
Bh 2, CERT, R-cacib Lionbrooks Knight of Attention Mikael Kvarnström
     
     
BIR, CACIB, BIG-2
Hellcat's The Memory Remains Mimmi Gruffman-Rönnlund
Bt 2, R-cacib Hellcat's Heaven Linda Svahn
Bt 3, CERT, Championat Martenlakes Final Mojo Magnifico Mimmi Gruffman-Rönnlund
Bt 4 Neytiri Red Midnight-Tali Iris Lillevik
     
Bästa Uppfödargrupp 1, HP Hellcat's The Memory Remains Mimmi Gruffman-Rönnlund

 


 

2013-07-06
Alfta
18 anmälda
Pedro Sanches Delerue, Portugal


Bir-valp

BIR Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Bh 2 Wilderings Rob Prey From Fort Knox Elisabeth Joelsson
Bh 3, CERT Zapparal's the Vermonster Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
     
BIM, Bästa veteran, BIS 4-veteran Kusbolejonet's Interesting Dream Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Bt 2, CERT Duvasgården's Trendy Twiggy Therése Hällström
Bt 3, r-cert Fablernas Iooprocent Like It a Lot Monica Haglöf
Bt 4 Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund
     
Bir-valp Wildering's Strongest Warriors Ulrika Eriksson

2013-06-30
Borås

27 anmälda
Thord Byström


BIM & BIR

       
                  Tikcert                                                                Hancert med Championat

BIR Endless Edens Rain Annette Berntsson
Bhkl 2, CERT, Championat Wilderings Rob Prey From Fort Knox Elisabeth Joelsson
Bhkl 3, R-cert Fairytrolls Soul of a Lion Maria Andersson
Bhkl 4 Sandiana's Perfect Day Ingela Westphal
     
BIM Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2,CERT Skjaergaardens Copy My Attitude Elise von Holten & Tone Mosby
Btkl 3 Boyzones Dragonfly Mats Hall & Lena Holmgren
Btkl 4, R-cert Fairytrolls Bonebeast Mrs Nono Mats Hall & Lena Holmgren

 


2013-06-29
Gällivare

8 anmälda
Anita Whitmarsh

 
BIR & BIM

BIR Lionbrook's Knight of Attention Mikael Kvarnström
Bhkl 2, R-Cacib Hellcat's Norrlands Dynamit Lina Svahn
Bhkl 3, R-cert Lionbrook's Authority of Attention Martin Kvarnström
     
BIM Hellcat's Heaven Linda Svahn

 


2013-06-16
Vännäs

24 anmälda
Domare: Per Kr Andersen


BIR & BIM


Bir-valp

BIM, CERT, CACIB, Championat Kinglord's Mr Shockwave  
Bhkl 2, R-cert Lionbrook's Authority Of Attention Emma Ottosson
     
BIR, CACIB Sjöwildas Missy Elliot Maria-Helén Andersson
Btkl 2, CERT, R-cacib, Championat Cevitas Curemida Girl Gerd Svensson
Btkl 3, R-cert, Bästa Veteran Martenlake's Final Mojo Magnifico Mimmi Gruffman-Rönnlund
     
Bir-valp Lejonklippans Mirakel Rambo Emma Ottosson

 


2013-06-15
Avesta
28 anmälda
Domare: Svante Frisk

 
BIR & BIM

     

Tikcert                                                  Hancert                                                       Bir-valp

BIM Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Bhkl 2 Villmobackens Forest Gump Marina Fredriksson
Bhkl 3, CERT Championat Mohinhi's Mohritz Is My Melody Maria Gustafsson
Bhkl 4, R-cert Zapparal's The Vermonster Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
     
BIR, BIG-4, Bir-veteran, BIS-3 veteran Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson & Monica Sjöberg
Btkl 2 Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
Btkl 3, CERT Namupalan You Go J.J Girl Jessica Junehall
Btkl 4 Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
     
BIR valp Namupalan Bling Smack Chap Jessica Junehall


2013-06-08
Vänersborg

35 anmälda
Domare: Anette Edlander


BIM & BIR

 
Certvinnande Tik                                 Certvinnande Hane

BIR, CACIB Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
Bhkl 2, CERT, R-cacib Wildering's Fortknoxlittlegoldheart Victoria Wildering
Bhkl 3 Leonskall's Kiss Me Bobbo Linslus  Marina Björnbrink
     
BIM, CACIB Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2, CERT La Dolce Luna's Dream Pearl For Me Elise von Holten
Btkl 3, R-cert, R-cacib Skjaergaardens Copy My Attitude Elise von Holten & Tone Mosby
Btkl 4 Hjältarnas Pälsängel Ulrika Szabo
     
Bästa Uppfödargrupp 1, Hp Wilderings Victoria Wildering
     
Bir-valp Wildering's Warrior Takes It All Lena Johnsson

 


 

2013-06-01
Norrköping
21 anmälda
Domare: Dan Ericsson


BIM & BIR

BIM, CERT Mohinhi´s Mohritz Is My Melody Maria Gustafsson
Bhkl 2, R-Cert Leonskall´s Kizz Me Goliat Kathy Karlsson
Bhkl 3    
Bhkl 4    
     
BIR, BIG 3 Leodal´s Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2 Knockando´s Winter In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 3, CERT Namupalan You Go J.J Girl Jessica Junehall
Btkl 4    
     
BIR valp Namupalan Bling Smack Chap Jessica Junehall

2013-05-26
Österbybruk
30 anmälda
Domare: Tuula Savolainen, Finland


BIR & BIM


Bir-valp
 

BIR, CACIB Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
Bhkl 2, r-cacib Gep's Big Bear's Peace Gina E Persson
Bhkl 3, CERT, CHAMPIONAT Lilla Äventyrets Ixion Pia Hemming
Bhkl 4, r-cert Vallonbygdens Orkanstyrka Camilla Morell Stark
     
BIM, CACIB Lilla Äventyrets Daphne Pia Hemming
Btkl 2, R-cacib Bölelejonets Nicki Elisabeth Joelsson
Btkl 3, CERT Grytetorp Stand By Me Linda Rydgren
Btkl 4, Bästa Veteran, BIS-3 veteran Kusbolejonets Interesting Dream Catrin Eriksson
opl med R-cert Fablernas Ojojoj O-koll Anna Ehrling
     
Bir-valp Wilderings Strongest Warriors Ulrika Eriksson

 



2013-05-19

Piteå
18 anmälda
Domare: Tanja Ahlman-Stockmari

 
BIR & BIM


Bir-valp

BIM, CERT Hellcat's Norrlands Dynamit Lina Svahn
Bhkl 2, R-cert Lionbrook's Knight of Attention Mikael Kvarnström
Bhkl 3 Lionbrook's Authority of Attention Martin Kvarnström
     
BIR, CERT, Bir-veteran Martenlake's Final Mojo Magnifico Mimmi Gruffman-Rönnlund
Btkl 2, R-cert Neypyri Red Midnightsun-tali Iris Lillevik, Norge
Btkl 3 Hellcat's Double Diamond Caroline Lundqvist
Btkl 4 Hellcat's Heaven Linda Svahn
     
Bästa Uppfödargrupp, 1, HP Hellcat's Kennel Linda Svahn
Bästa Avelsgrupp, BIS 1 Hellcat's the Memory Remains Mimmi Gruffman-Rönnlund
     
Bir-valp Martenlake's Norjas Valp  Mimmi Gruffman-Rönnlund

2013-05-18
Hässleholm
38 anmälda
Domare: Gina Ekström Persson

 
BIR & BIM


Tikcert

BIM, Bir-veteran Teamaides Hjälten Hero Ulrika Szabo
Bhkl 2, CERT Fairytrolls Soul of a Lion Maria Andersson
Bhkl 3 Leonskall's Kizz Me Bobbo Linslus Kathy Karlsson
Bhkl 4    
     
BIR Knockando´s Winter In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2 Leodal´s Belize Angelica Klavbäck
Btkl 3 CERT Fairytrolls Bonebeast Mrs Nono Mats Hall
Btkl 4 Boyzones Dragonfly Mats Hall
R-cert Fairytrolls a Soul of Guardian Angel Maria Andersson
     
BIR veteran Teamaides Hjälten Hero Robin Neumann
     
BIR valp Eminem Knockandos Grande Leonis Ruth Lintonsson

 


 2013-05-11
Lidköping

33 anmälda
Domare: Eva Liljekvist Borg

  
BIR, BIG-4                                          BIM



Certvinnande hane

BIM Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
Bhkl 2 Racystar Ignition Gunbritt Andersson
Bhkl 3 Temaides Hjälten Hero Ulrika Szabo
Bhkl 4, CERT Wildering 'se Rob Prey From Fort Knox Elisabeth Joelsson
R-cert Lejonhjärta Aither Annette Lerjéus
     
BIR, BIG-4 Bölelejonets Nicki Elisabeth Joelsson
Btkl 2, CERT, CHAMPIONAT Vallonbygdens Crazy Mix Jennie Trouin
Btkl 3, R-cert Hagelstormen's Champagne Shower Mirella Hagelberg
Btkl 4 Fablernas Iooprocent Like It A Lot Monica Haglöf
     
Bir-vet Temaides Hjälten Hero Ulrika Szabo
Bim-vet Bölelejonet Athena-Pondurosa Malin Östlund
     
Bästa Uppfödargrupp Kennel Lejonhjärta Annette & Frida Lerjéus

2013-04-27
Västerås
27 anmälda
Domare: Torbjörn Skaar

 
Certvinnande hane                                         BIS 2 valp              

BIR, BIG 2 Gep´s Big Bears Peace Gina E Persson
Bhkl 2 Fablernas Michelin Gubben Elisabeth Joelsson
Bhkl 3 Gep´s Big Bears White Wolf Gina E Persson
Bhkl 4, CERT Boyzone´s Catch Me If You Can Kerstin Frönestedt
R-Cert Mohinhi´s Mohrritz Is My Melody Maria Gustafsson
     
BIM Leodal´s Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT Championat Sjöwildas Missy Elliot Maria-Helen Andersson
Btkl 3, R-Cert Namupalan Yoo Go JJ Girl Jessika Junehall
Btkl 4 Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson
     
BIR veteran Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson
     
BIR valp, BIS 2 valp  Namupalan Bling Smack Chap  Jessika Junehall

2013-03-30
Kista
24 anmälda
Domare: Dan Eriksson

 

BIR, CACIB BIG 1 BIS 4 Gep´s Big Bears Peace Gina E Persson
Bhkl 2, CERT Mohinhi´s Oden the One and Only Maria Gustafsson 
Bhkl 3, R-cert, R-cacib Leonskall´s Kizz Me Goliat Kathy Karlsson 
Bhkl 4 Mohinhi´s Neptun Of Northern Night Maria Gustafsson
     
BIM Kusbolejonet Interesting Dream Catrin Eriksson
Btkl 2, CACIB Leodal´s Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 3, CERT Namupalan You Go J.J Girl Jessica Junehall
Btkl 4, R-cert, R-cacib

BIR veteran BIS 3 veteran

BIR valp BIS 2 valp
Vallonbygdens Crazy Mix

Kusbolejonet Interesting Dream

Sonata Ager Trifolium
Jennie Trouin

Catrin Eriksson

Gina E Persson


2013-03-23
Malmö
43 anmälda
Domare: Spoljaric Boris


BIM - Aldibaras Lonesome Traveller & BIR Knockando´s Winther In Salinas


Bästa Uppfödargrupp Knockando´s Kennel

BIR & BIM veteran

Certvinnande tik

Cert vinnande hane
BIM, CACIB Aldibaras Lonesome Traveller Christina Johansen
Bhkl 2, CERT, R-cacib Wilderings Fort Knox Little Gold Heart Victoria Wildering
Bhkl 3 Teamaides Hjälten Hero Robin Neuman
Bhkl 4 Racystar Ignition  
     
BIR, CACIB Knockando´s Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 2, CERT, R-cacib Skjaergaardens Copy My Attitude Elise von Holten/Tone Mosby
Btkl 3 La Dolce Luna´s Dream Pearl For Me Elise von Holten
Btkl 4 Boyzones Dragonfly Mats Hall
     
BIR veteran Teamaides Hjätlen Hero Robin Neuman
BIM veteran Altonastigens Elanor Per Hall
     
BIR valp Knockando´s Waikato Quincyson Jane Askfelt
Bästa Uppfödargrupp Knockando´s Kennel  

2013-03-10
Strängnäs
35 anmälda
Domare: Jahn Stääv

 
BIR - Leodal´s Bilbao & BIM - Leodal´s Belize

BIR, CACIB, CERT Leodal´s Bilbao Lena Gyllensvaan
Bhkl 2, R-cert, R-cacib Mohinhi´s Mohritz Is My Melody Maria Gustafsson
Bhkl 3 Ann´s Lions Deep Blue See  
Bhkl 4 Vallonbygdens Crazy In Beer Catrin Eriksson
     
BIM, CACIB Leodal´s Belize Angelica & Christian Klavbäck
Btkl 2, CERT Mohinhi´s Nemie Of Northern Night Maria Gustafsson
Btkl 3, R-cert Grytetorp Stand By Me Linda Rydgren
Btkl 4

BIR - veteran BIS 4 - veteran
Vallonbygdens Crazy Mix

Kusbolejonet Interesting Dream
Jennie Trouin

Catrin Eriksson

2013-01-06
My Dog Göteborg, Internationell
42 anmälda
Domare: Susanna Johansson

 
Bir-valp Endless Eden's Rock Like a Hurricane & Bim-valp Hjältarnas Pälsängel

BIR, CACIB Gep's Big Bear's Peace Gina E Persson
Bhkl 2, R-cacib Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 3, CERT Fairytrolls Soul of A Lion Maria Andersson
Bhkl 4 Lilla Äventyrets Deimos Pia Svedugård
     
BIM, CERT, CACIB Lejonhjärta Auregia Annette Lerjéus
Btkl 2, R-cacib Knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 3, R-cert Bumbi Bear Johanna Martinsson
Btkl 4 Mathoakas Lyckotroll Lotta Petré
     
Bästa Uppfödargrupp, 1, HP Knockando's Kennel Ruth Lintonsson
   

 

Bir-valp Endless Eden's Rock Like a Hurricane Annette Berntsson
Bim-valp Hjältarnas Pälsängel Ulrika Szabo

 2013-01-05
My Dog Göteborg, Internationell
49 anmälda
Domare: Eva Eriksson

 
BIM Lejonhjärta Auregia & BIR Gep's Big Bear's Peace


Bir-valp Knockando's Vinho Verde Un Classico & Bim-valp La Dolce Lunas Dream Pearl For Me


Bhkl 3, CERT Wildering's Fortknoxlittlegoldheart
 

BIR, CACIB Gep's Big Bear's Peace Gina E Persson
Bhkl 2, R-cacib Knockando's Qmp Quincy Red Ruth Lintonsson
Bhkl 3, CERT Wildering's Fortknoxlittlegoldheart Victoria Wildering
Bhkl 4 I-zack Son of Eirabelstone Mona Alfredsson
     
BIM, CERT, CACIB Lejonhjärta Auregia Annette Lerjéus
Btkl 2, R-cacib knockando's Winther In Salinas Ruth Lintonsson
Btkl 3, R-cert Skjaergaardens Copy My Attitude Elise von Holten & Tone Mosby
Btkl 4 Skjaergaardens Halloween Hocus Pocus Tone Mosby
     
Bir-veteran Teamaides Hjälten Hero Ulrika Szabo
     
Bästa Uppfödargrupp, 1, HP Wilderings Kennel Victoria Wildering
Bästa Uppfödargrupp, 2, HP Knockando's Kennel

Ruth Lintonsson

     
Domare: Marina Bengtsson    
Bir-valp Knockando's Vinho Verde Un Classico

Ruth Lintonsson

Bim-valp La Dolce Lunas Dream Pearl For Me Elise von Holten

 

 

 

 

tom

  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »