Välkommen till Svenska leonbergerklubben

 START  KLUBBINFO  UPPFöDNING  MEDLEM  LEONBERGER  HÄLSA  MENTALITET  UTSTÄLLNING  WORKING LEOS  LäNKAR  

Resultat från utställningar utomlands

Har du varit utomlands och ställt ut din hund? Här kan du själv rapportera in resultatet. Resultaten visas nedanför formuläret (sorterat på utställningsdatumet). Denna resultatlista är till för svenskägda hundar och även för svenskuppfödda hundar som bor utomlands.

 

Skriv in ditt resultat:
Utst�llningsplats/land: *
Datum: *

(yyyy-mm-dd)
Arrang�r (tex NKK):
Domare:
Hundens namn: *
�gare: *
Resultat: *

(tex BIR, BIM, Cert, CK, Cacib, Championat, BIG, BIS)


World Winner Veteran 2018, BIR/BOB Veteran NLUCH
Knockando's Winther In Salinas
Ruth Lintonsson
2018-08-12  WDS Holland C.W. Sudarsan
BOB Veteran
Knockando's Winther In Salinas
Ruth Lintonsson
2018-08-11  WDS Holland Judge Chapiro Boris (France)
BIR/BOB Veterean Benelux Veteran Vinnare 2018
Knockando's Winther In Salinas
Veteranklass
2018-08-09  WDS Holland Judge(s) : Hadzic Refet (Bosnia and Herzegovina)
BIR CERT CACIB Dansk champion Nordiskchampion
Knockando's Yin Tiger Of Villany
Ruth Lintonsson
2018-02-10  DKK Leni Finne
BIM CERT CACIB FIUCH Helsinki Winner Nordisk UCH
SEUCH DKUCH Blå Rosen´s Love Is All Around
Elisabet Andersson
2017-10-08  Finska KK Joelle Bardet France
BIR CK Cert Championat
SEUCH DKCH NORDJV15 ALEOMAS First Guy For Us
Mats Hall - Lena Holmgren
2017-04-09  DLK Jörgen Hansen
Bästa Junior
Hulken Marvels Hero
Susanne och Jan-Åke Oscarsson
2017-04-09  DLK Jörgen Hansen
NORDVV-16 BIM Veteran CK
DKCH SEUCH KBHV-15 KBHVV-16 Knockando' Qmp Quinta Red
Kristina Truedsson
2016-11-06  DKK András Korozs  
Bästa Baby
Laquettas Queen Bitch
Kristina Truedsson
2016-07-02  DLK Nathalie Mayer
BIR Veteran CK Clubcert BTKL 2
DKCH SEUCH KBHV-15 Knockando's Qmp Quinta Red
Kristina Truedsson
2016-07-02  DLK Nathalie Mayer
BIR Veteran
DKCH SEUCH Knockando's Qmp Quinta Red
Kristina Truedsson
2016-06-12  DKK Frank Christinasen
BIR Veteran
Knockando's Qmp Quinta Red
Kristina Truedsson
2016-06-11  DKK Luís M. C. Catalan
Championat
Laquettas Dole
Anna Svensson
2016-06-08  Dkk Frank Christiansen
BIM, Cert, Cacib, Norskt och Nordiskt Championat
SEVCH SUCH DKUCH KBHV-15 Sandiana's Perfect Day
Ingela Westphal
2016-06-04  NKK Maija Heinilä
BIR, Klubcert
BOYZONE`s DRAGONFLY
Mats Hall
2016-03-20  DLK Sanna Vakkilainen, Fin
Cert, Bhkl 3 Klubcert
ALEOMAS FIRST GUY FOR US
Mats Hall
2016-03-20  DLK Sanna Vakkilainen, Fin
BIR, CACIB, Championat, Kbh vinnare-15
Knockando's Qmp Quinta Red
Kristina Truedsson
2015-09-20  DKK Espen Engh
WORLD WINNER BREEDING GROUP LEONBERGER
KNOCKANDO'S KENNEL
RUTH LINTONSSON
2015-06-12  WORLD DOG SHOW STEFAN SINKO
1EXE UKL CAC 3 BH
KNOCKANDO'S XO MEUKOW GOLD PANTHER
RUTH LINTONSSON
2015-06-12  WORLD DOG SHOW STEFAN SINKO
BIG 4 BIR CAC CACIB Cruftkvalification
KNOCKANDO'S XO MEUKOW GOLD PANTHER
Ruth Lintonsson
2015-06-21  DKK John J Walsh
2 BHKL, 1 ÖKKL, CK, R-cert, R-cacib
Sandiana`s Perfect Day
Ingela Westphal
2015-04-25  DKK Zafra Sirik
BIM, Cert, CACIB
Knockando's QMP Quinta Red
Kristina Truedsson
2015-04-25  DKK Zafra Sirik
NORSK JUNIOR VINNARE 2014 1 JKL CK
Knockando's XO Meukow Gold Panther
Ruth Lintonsson
2014-11-14  NKK Lovenkjaer Svend
DANSK JUNIOR VINNARE 2014 1 JKL CK
Knockando's XO Meukow Gold Panther
Ruth Lintonsson
2014-11-02  DKK Sean Delmar
CAC Bästa hane Clubsieger-14
Namupalan Bling Smack Chap
Jessika Junehall
2014-09-28  DCLH Per Kr Andersen
V
Knockando's Qmp Quinta Red
Kristina Truedsson
2014-09-28  DCLH Natalia Romanova
V2, Res-
Nataqueenies Aquila Gift to Pamela
Pamela Abrahamsson
2014-09-28   Natalia Romanova
BIR, Cert, CACIB
Knockando's Qmp Qinta Red
Kristina Truedsson
2014-08-17  DKK Kurt Nilsson
Btkl 2, R-Cert, R-CACIB
Laquettas Lane
Kristina Truedsson
2014-08-17  DKK Kurt Nilsson
BIM, Cert, CACIB
Laquettas Dole
Anna Svensson
2014-08-17  DKK Kurt Nilsson
Btkl 2, R-Cert, R-CACIB
Knockando's Qmp Quinta Red
Kristina Truedsson
2014-08-16  DKK Dominic Harris
BIM, Cert, CACIB
Laquettas Lane
Kristina Truedsson
2014-08-16  DKK Dominic Harris, Irland
BIR CERT
Lionbrook´s Beronja Of Bonanza
Susan Laitila
2014-06-22  Lapin Spanielikerho ry. Matti Tuominen
BIR , CERT
Boyzone's Taste Of Honey
Marleena Puisto
2014-05-24  Finska kk Astrid Indebö
2 btkl med CACIB - därmed C.I.B
DK UCH, FI UCH, NORD UCH, SE UCH Leodal´s Belize
Angelica & Christian Klavbäck
2014-02-23   Jorgen Hindse
BIM Cert
Blå Rosen's Love is All Around
Elisabet Andersson
2013-11-23  DKL Birgitte Schjoth, Danmark
BIR CLUB CERT
KNOCKANDO'S QMP QUINCY RED
Ruth Lintonsson
2013-11-23  DLK Birgitte Schjoth, Danmark
BTKL:2, Cert, R-Cacib
Sandiana´s The Center Of The Heart
Christina Utbult
2013-11-03  DKK Carsten Birk
BTKL: 2, R-Cert, R-Cacib
Sandiana´s The Center Of The Heart
Christina Utbult
2013-11-02  DKK Olga Sinko Kupriyanova
BIR CACIB DANSKVINNARE 2013 DANSKA KENNELKLUBBENS RASVINNARE 2013
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2013-11-03  DKK Carsten Birk
BIR CACIB
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2013-11-02  DKK Olga Sinko Kupriyanova;Slovenien
BIR CACIB o KBHV-13
BOYZONE´S DRAGONFLY
Mats Hall o Lena Holmgren
2013-09-23  DKK Ole Staunskjaer
BIM, Juniorcert
Boyzone's Taste Of Honey
Marleena Puisto
2013-07-13  Estlands kk 
BIR Klubbcert
Knockando's Winther In Salinas
Ruth Lintonsson
2013-07-06  DLK Glenda Smith
V3 Champion Klass
Leonskall's Kizz Me Bobbo Linslus
Marina Björnbrink
2013-06-29  DCHL Pia Hansen
V1 Campion klass CAC/Cha, VDH Campion
Altonastigens Hestia
Lars Johansson
2013-05-29  DCLH Jörgen Hansen
Btkl 3, R-cert, R-cacib
Lejonhjärta Auregia
Annette Lerjéus
2013-06-01   Elin Normannseth
BIR CACIB CRUFTS KVALIFICERAD
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2013-05-05  DKK Johan Andersson
Norskt StorCERT, Bästa Tik, BIM
SV JW -12, He JW-12, Duvasgårdens Tovas Tolouse
Margareta Mix, Märta Brandts
2013-05-11  Norska Leonberger Klubben Bill Crawley, Storbritannien
BIM CACIB CERT CK
Farietroll`s Mrs Nono
Mats Hall o Lena Holmgren
2013-05-05  DKK Johan Andersson
r-cert, r-cacib, 2 btkl
Hellcat's Heaven
Linda Svahn
2013-04-14   Harry Tast
BIM CERT CACIB
Hellcat´s Norrlands Dynamit
Lina Svahn
2013-04-14   
CERT, CACIB, BIR, LETTISK & DANSK CHAMPION
Vallonbygdens Crazy Mix
Jennie Trouin & Tomas Wange
2013-02-09  Dkk Kresten Scheel
CERT,CACIB,BIM, ESTLÄNDSK OCH INTERNATIONELL CHAMPION
SE NO FIN NORD CH SE W-11 NORD JW-10 Lejonvinden's Yummie Yum Yum
Jessika Junehall
2013-02-09  EKK Carlos Fernandez-Renau
BIR
C.I.B GCH US SE FIN DK EE NORD CH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2013-01-27  Chain of Lakes Kennel Club, USA, Francine Schwartz
BIR
C.I.B GCH US SE FIN DK EE NORD CH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2013-01-26  Park Shore Kennel Club, USA Dawn Hansen
BIR
C.I.B GCH US SE FIN DK EE NORD CH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2012-12-09  Skokie Valley Kennel Club Rita J Biddle
BIR
C.I.B GCH US SE FIN DK EE NORD CH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2012-12-08  Skokie Valley Kennel Club Sulie Greendale-Paveza
Helsinkii Junior Winner 2012 (He JW-12), 2:a bästa tik med CERT
Duvasgårdens Tovas Toulouse
Märta Brandts & Margareta Mix
2012-12-08  FKK Martin Johansson
Norsk junior Vinnare 2012 (NO JV-12), 3:a btkl, R-cert
Mohinhis Nemie of Northern Night
Maria Gustafsson
2012-11-24  NKK Wenche Eikeseth
DKK RACE-VINDER 2012
KUSBOLEJONET INTERESTING DREAM
CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
2012-11-04  DANSK KK ROBERTO SCHILL RUMÄNIEN
NORDISK JUNIORVINNARE-12 4 BT, R-cert
Knockando's Princess Of Umbria
Ruth Lintonsson
2012-11-04  DKK Roberto Shill Rumänien
DANSKVINNARE- 12 BIM
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2012-11-03  DKK Eva Liljekvist Borg
3bt, r-cert, r-cacib
Lejonvinden's Yummie Yam Yam
Jessika Junehall
2012-11-03  DKK Eva Liljekvist Borg
NORDISK VETERANVINNARE-12, NORDISK VINNARE-12 BIR-VETERAN OCH BIR
Kusbolejonet Interesting Dream
Catrin Eriksson Monica Sjöberg
2012-11-04  DKK NORDV-12 Roberto Shill Rumänien
NORDISK VINNARE-12 samt CACIB och BIM
Vallonbygdens Crazy In Beer
Catrin Eriksson Monica Sjöberg
2012-11-04  DKK NORDV-12 Roberto Shill Rumänien
Dansk Junniorvinnare-12
Spaddalens Black Velvet
Jennie Trouin
2012-11-03  Dkk Eva Borg-Liljeqvist
2 Btkl Cert Cacib
Vallonbygdens Crazy Mix
Jennie Trouin
2012-11-04  Dkk Roberto Schill
2 Btkl Cert Cacib
Vallonbygdens Crazy Mix
Jennie Trouin
2012-11-03  Dkk Eva Borg-Liljeqvist
DANSK VINNARE-12 , DANSK VETERANVINNARE-12 , BIR-VETERAN och BIR
Kusbolejonet Interesting Dream
Catrin Eriksson Monica Sjöberg
2012-11-03  DKK Dansk Vinnare-12 Eva Borg Liljeqvist Sverige
2 BHKL CERT CACIB DANSK CHAMPION
Vallonbygdens Crazy In Beer
Catrin Eriksson Monica Sjöberg
2012-11-03  DKK Dansk vinnare-12 Eva Borg Liljeqvist Sverige
BIR, Norsk Champion Nordisk Champion
Lilla Äventyrets Deimos
Pia Svedugård
2012-10-14  NKK 
BIR på Great Lakes Leonberger Club Regional show
C.I.B US SE NORD CH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2012-10-06  Fulton County Ohio KC Jay Richardson, USA
CERT, NY FINSK & NORDISK CHAMPION, CACIB & BIR
SE NO CH SE W-11 NORD JW-10 Lejonvinden's Yummie Yam Yam
Jessika Junehall
2012-09-29   Tania Nygård
CERT, NY FINSK & NORDISK CHAMPION, CACIB & BIR
SE NO CH SE W-11 NORD JW-10 Lejonvinden's Yummie Yam Yam
Jessika Junehall
2012-09-29   Tania Nygård
CERT, NY FINSK & NORDISK CHAMPION, CACIB & BIR
SE NO CH SE W-12 NORD JW-11
Jessika Junehall
2029-09-12   Tania Nygård
BIM, CERT
Mohinhis Mohrritz is my Melody
Maria Gustafsson
2012-09-29  Ålnads Kenneldistrikt Taina Nygård
BIM, Cert, Dansk Champion
Altonastigens Darkest Light
Ingela Farnestam
2012-07-07  DLK YVONNE NATTERER
LG-Siegerin M-V 2012 CAC/ChA
Altonastigens Darkest Light
Ingela Farnestam
2012-06-23  DCLH GERHARD KNAPE
V2 CHKK R-CAC/ChA
Altonastigens Kaiser
Ingela Farnestam
2012-06-23  DCLH WILLI GÜLLIX
BIM KBHV-12 CACIB C.I.B
Such Nuch DKuch Fruch NordUch Nv-11Knockando's Winther In Salinas
Ruth Lintonsson
2012-06-17  DKK KBHV-2012 Per Kr Andersen
Ukl Exc, Ukk 1, Reserv-Cert
Radiant Star's Adonis Arosaceae
Yvonne Lobenstein
2012-04-21   Mrs F.Lochs Romarna
Ukl Exc, Ukk 1, Reserv-Cert
Radiant Star's Adonis Arosaceae
Yvonne Lobenstein
2012-04-21   Mrs F.Lochs Romarna
Exc, 4 open class, cert, ESTNISK CHAMPION
Lilla Äventyrets Deimos
Pia Svedugård
2012-06-03   Y Netter
Ukl Exc, Ukk 1 ck, Btkl 1, cert Bim
Boyzone's Vanilla Sky
Heidi Kempainen
2012-06-10  Finska kennelklubben Yvonne Brink
Junkl Exc, Junkk 1 ck, Bhkl 1, cert, Bim
Boyzone's Flight Of Icarus
Veera Salo
2012-05-27   Helena Hyvönen
Veteran World Winner-2012
Mathoaka's Eihwaz Av Runa
Catrine Undebeck
2012-05-20  OKV Birgitta Hasselgren
Exc 1 Jkk 2;a Bhkl R-Cert
Boyzone's Flight Of Icarus
Veera Salo
2012-05-20  Finska kennelklubben Soile Bister
EXE 1:a JKK 1:a BTKL BIM och STORCERT !
Skjaergaardens Copy My Attitude
Elise von Holten/Tone Mosby
2012-05-13  NKK Åke Cronander
EXE 1:a JKK 4:a BTKL R-CERT
Skjaergaardens Copy My Attitude
Elise von Holten/Tone Mosby
2012-05-12  NLBK Susanna Johansson
BIR CERT och BEST IN SHOW !
La Dolce Luna's Mega Harmony-me
Agneta Eriksson
2012-05-12  NLBK Susanna Johansson
Exe, CK, Btkl. 2,
BOYZONE´S DRAGONFLY
Mats Hall o Lena Holmgren
2012-03-31  DLK Gina Ekström- Persson
Exe, CK, Btkl. 3 o CERT
Fairytroll`s Bonebeast Mrs Nono
Mats Hall
2012-03-31  DLK Gina Ekström- Persson
Excellent ck o 3:dje bästa hane.
Shimani`s Sieur Athos
Susanne Oscarsson
2012-02-12  DKK Birgitte Gothen Danmark
Exe, CK, Btkl. 2, cert o reservcacib
BOYZONE´S DRAGONFLY
Mats Hall o Lena Holmgren
2012-02-12  DKK Birgitte Gothen
Exe, CK, Btkl. 3 o reservcert
Fairytroll`s Bonebeast Mrs Nono
Mats Hall
2012-02-12  DKK Birgitte Gothen
BOB
Ch. Hjerpegarden Star Of Darkness
Amy Samida
2012-01-23  Oakland County Kennel Club, Mr. W illiam Cunningham
Norsk Vinnare 2011 BIM, CAC, CACIB, Norsk Champion Nordisk Champion
Knockando's Winther In Salinas
Ruth Lintonsson
2011-11-27  NKK T.Skaar
3 BTKL, CAC, Dansk Champion, Svensk Champion
Knockandos Winther in Salinas
Ruth Lintonsson
2011-11-06  DKK 
BIR, CACIB, DKK rasvinnare 2011
Knockandos QMP Quincy RED
Ruth Lintonsson
2011-11-05  DKK 
Sieger Rostock, BOB och Deutsch Champion Klub
Altonastigens Hestia
Ingela Farnestam
2011-10-08  VDH Rita Pleibel-Seyffer
Excellent 2 Championklasse R-CAC/Cha, R-Cacib
Altonastigens Kaiser
Ingela Farnestam
2011-10-08  VDH Rita Pleibel-Seyffer
cert. 3:e bästa tik.
BOYZONE´S DRAGONFLY
Mats Hall
2011-10-29  DKK`s Gunnar Nyman
Amerikansk Champion, BOB
Hjerpegårdens Star Of Darkness
Amy Samida
2011-09-18   
Klassvinnare Excellent CAC
Lejonvinden's Yummie Yam Yam
Jessika Junehall
2011-09-25  DCLH Dr. Wilfred Pepper
Excellent 3 Ehrenklasse
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2011-09-25  DCLH Willi Güllix
KLASSVINNARE : EHRENKLASSE, BOB/BIR
KUSBOLEJONET INTERESTING DREAM
CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
2011-09-25  TYSKA LEONBERGERKLUBBEN HERR: WILLY GULLIX
KLASSVINNARE : EXELLENT SUCHTKLASSE
VALLONBYGDENS CRAZY IN BEER
CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
2011-09-25  TYSKA LEONBERGERKLUBBEN Her: WILLY GULLIX
AMERIKANSK CHAMPION, BIR, BIG-1
MULTI CH. KWENOBE BALFEN SHIKU
PETRA JUNEHALL
2011-06-17  AKC DAWN HANSEN
BIR, Cert, Cacib, Internationell-, nordisk- och norsk champion
Terr Leon's Yppige Ylva
Tim Zedig
2011-08-28  NKK Gunnar Jensen, Norge
BIM CAC CACIB
Knockandos Winther in Salinas
Ruth Lintonsson
2011-07-31  DKK Bråthen U
BIR CACIB
Knockandos Qmp Quincy Red
Ruth Lintonsson
2011-07-31  DkKK Bråthen U
BIR CACIB
Knocakndos QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2011-07-30  DKK Lehtinen H
EXE Ck 2 BTKL R-CAC R -CACIB
Knockandos Winther in Salinas
Ruth Lintonsson
2011-07-28  DKK Almgren H
Best Of Winners
Hjerpegårdens Star Of Darkness
Amy Samida
2011-08-05   
BIM, Cert, Cacib, Finskt championat
Terr-Leon's Yppige Ylva
Tim Zedig
2011-07-24  FKK Harto Stockmari
1 EXE Intermedient CAC BOS FRANCE Champion
Knockando's Winther In Salinas
Ruth Lintonsson
2011-07-08  Franska kennelklubben M. CASSAGHI Gérard
EXE 4 Open bitch
Knockando's Swedish Rossette
Ruth Lintonsson
2011-07-08  Franska kennelklubben).  
EXE 3 Champion
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2011-07-08  Franska kennelklubben Mme Riviere Paule
1 EXE Intermediant CAC R-CACIB
Knockando's Winther In Salinas
Ruth Lintonsson
2011-07-07  FCI Mme Riviere Paule
EXE 3 Champion
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2011-07-07  FCI M. CASSAGHI Gérard
EXE 2 Open Bitch
Knockando's Swedish Rossette
Ruth Lintonsson
2011-07-07  FCI Mme Riviere Paule
VWW-11 BIR-Vet
Mathoaka's Eihwaz av Runa
Catrine Undebeck
2011-07-07  FCI Mme Riviere Paule
2 BHKL med R-CACIB
GEP´S BIG BEAR´S GOOD GUY A LEOMAS
Mats Hall
2011-06-19  DKK FREDDIE KLINDRUP
2:a BTKL med R-CACIB
La Dolce Luna's Supershine-me
Elise von Holten
2011-06-19  DKK Klindrup Freddie
KBHV-11 BIR/BOB CERT CACIB
La Dolce Luna's Mega Honey-me
Björn och Karin Tinglöf
2011-06-19  DKK Klindrup Freddie
KÖPENHAMNS VINNARE-11 och BIM
Knockandos' Lord Nelson
Björn Tinglöf
2011-06-19  DKK Klindrup Freddie
Exc, 1 ökk med CK, 2 BTKL och CERT
Duvasgårdens Pretty Purple
Margareta Mix & Märta Brandts
2011-06-04  Norska Leonbergerklubben Irene Donne
BIR och Norsk Champion
Furudalens Brianne
Margareta Mix & Märta Brandts
2011-06-05  NKK Petra Junehall
NEW AMERICAN CHAMPION
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2011-06-04   
Best Of Winners, BIR
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2011-05-28  AKC Brian Meyer, USA
2 BTKL CERT/CAC
Knockando's Winther in Salinas
Ruth Lintonsson
2011-05-08  DKK Foss Arne
Best Of Winners, BIM
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2011-05-15  AKC Jean Fournier, USA
Winners Dog, Best Of Winners och BIR
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2011-05-08  AKC Tom Hale, USA
Winners Dog, Best Of Winners och BIR
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2011-05-06  AKC Terry L. Berrios, USA
Reserve Winners Dog
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2011-04-16  Leonberger Club of America, USA Paul D'hooge, Belgien
Winners Dog, Best Of Winners
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2011-04-15  AKC Ann Marie Taylor, USA
1a ökl 1a ökkl CK EXELLENT 4 BTKL
VALLONBYGDENS CRAZY MIX
JENNIE TROUIN
2011-05-15   LIVIJA ZIZEVSKE
1a chkl EXELLENT CK 2 BTKL
KUSBOLEJONET INTERESTING DREAM
CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
2011-05-15   LIVIJA ZIZEVSKE
1a ökl 1a ökkl CK EXELLENT 2 BHKL CERT
VALLONBYGDENS CRAZY IN BEER
CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
2011-05-15   LIVIJA ZIZEVSKE
1a chkl EXELLENT CK 1 BTKL BIM
KUSBOLEJONET INTERESTING DREAM
CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
2011-05-14  LCSK LEONBERGER "GOLDEN LEONBERGER -11" WOLFGANG MAYER TYSKLAND
1a ökl 1a ökkl EXELLENT CK 2 BTKL CERT
VALLONBYGDENS CRAZY MIX
JENNIE TROUIN
2011-05-14  LCSK LEONBERGER "GOLDEN LEONBERGER-11" WOLFGANG MAYER TYSKLAND
1a ökl 2a ökkl CK EXELLENT
VALLONBYGDENS CRAZY IN BEER
CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
2011-05-14  LCSK LEONBERGER "GOLDEN LEONBERGER -11" WOLFGANG MAYER TYSKLAND
1a ökl 1a ökkl CK EXELLENT 4 BTKL
VALLONBYGDENS CRAZY MIX
JENNIE TROUIN
2011-05-14   LUIGI CORNA
1a ökl, 2a ökkl ck exellent 2a BHKL
JWW-10 VALLONBYGDENS CRAZY IN BEER
CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
2011-05-14   LUIGI CORNA
2 BTKL CERT LETTISKT CHAMPIONAT
KUSBOLEJONET INTERESTING DREAM
CATRIN ERIKSSON MONICA SJÖBERG
2011-05-14   LUIGI CORNA
ck, reserv-cert
Martenlake's Final Mojo Dea
Linda Svahn
2011-05-14   Marjo Järventölä
BIM, cert, Finskt utställningschampionat
Hellcat's One
Linda Svahn
2011-05-14   Marjo Järventölä
BOS/BIM CERT CACIB NO UCH NORD UCH
SE UCH DK UCH JWW-08 La Dolce Luna's Supershine-me
Elise von Holten
2011-05-07  NKK Doedijns Rony
BIR/BOB, Cert, CACIB, Norskt Championat, Internationellt Championat
Knockando´s Lord Nelson
Björn och Karin Tinglöf
2011-05-07  NKK Doedijns, Rony
BOB
Hjerpegården Star Of Darkness
Amy Samida
2011-04-09   
3:e BHKL. CERT. Danskt Championat.
Endless Edens Rain
Annette & Rikard Berntsson
2011-03-26  DLK Pia Prahl
3:e BHKL. CERT. Danskt Championat.
Endless Edens Rain
Annette & Rikard Berntsson
2011-03-26  DLK Pia Prahl
BIR/BOB DLK Klubb CERT/CAC
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2011-03-26  Danska Leonberger klubben Pia Prahl
4 BHKL R-CERT
Vallonbygdens Crazy In Beer
Catrin Eriksson Monica Sjöberg
2010-12-12  Finska KK Paul Jentgen
2 BHKL R-CERT R-CACIB
Vallonbygdens Crazy In Beer
Catrin Eriksson Monica Sjöberg
2010-12-11  Finska KK Paula Heikkinen Lehkonen
BIR CERT CACIB Dansk nordisk och Internationell Champion
Sjö Björnens Diva-Di-Leva
Pia Hemming
2011-02-12  DKK Bengt-Åke Bogren
1:a EXE. Mellankl. 2:a BTKL. R-CERT, R-CACIB
SE VCH Lilla Äventyrets Eunike
Christina Utbult
2011-02-12  DKK Bengt-Åke Bogren
NORDJW, 1 JKK CK, 2 BTKL CERT
Lejonvinden's Yummie Yam Yam
Petra & Jessika Junehall
2010-11-27   Liz-Beth C Liljeqvist
NORDJW, 1 JKK CK, 2 BTKL
Lejonvinden's Yummie Yam Yam
Petra & Jessika Junehall
2010-11-27   Liz-Beth C Liljeqvist
Ia ukl 1a ukkl CK 4 BHKL
JWW-10 Vallonbygdens Crazy In Beer
Catrin Eriksson och Monica Sjöberg
2010-11-27  NKK L-B Liljeqvist
2 BHKL
GEP´S BIG BEAR´S GOOD GUY A LEOMAS
Mats Hall
2010-11-27  DLK Inge Artsoe
3 BTKL CERT
BOYZONE´S DRAGONFLY
Mats Hall
2010-11-27  DLK Inge Artsoe
Nordisk Junior vinnare 1JKK CK
Lejonklippans Äkkinen utan H
Ville & Erica Niiranen
2010-11-27  NKK Liz-Beth Liljeqvist
3 BHKL CAC Norsk CHAMPION
KNOCKANDO'S QMP QUINCY RED
Ruth Lintonsson
2010-11-27  NKK L Liljeqvist
1:a EXE Öppenkl. 2:a BHKL Reserv Cacib
Teamaides Hjälten Hero
Ulrika Szabo
2010-11-07  DKK Karl-Erik Johansson
1:a EXE Öppenkl. 3:a BHKL CERT Dansk Champion
Teamaides Hjälten Hero
Ulrika Szabo
2010-11-06  DKK Reneé Sporre-Willes
1:a EXE Mellanklass, 3:a BHKL CERT
Lilla Äventyrets Deimos, Pyzen
Pia Svedugård
2010-11-07  DKK Karl-Erik Johansson
1:a EXE Mellanklass
Lilla Äventyrets Deimos, Pyzen
Pia Svedugård
2010-11-06  DKK Reneé Sporre-Willes, Sverige
1:a EXE Mellemkl. 3:a BTKL
Lilla Äventyrets Eunike, Niike.
Christina Utbult
2010-11-07  DKK Karl-Erik Johansson
2:a EXE Mellankl.
Lilla Äventyrets Eunike, Niike.
Christina Utbult
2010-11-06  DKK Renée Sporre-Willes
BIR CACIB
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2010-11-06  DKK Renée Sp.-Willies
BIR CACIB
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2010-11-06  DKK Renée Sp.-Willies
BOB EUROPEAN CLUB JUNIOR WINNER
La Dolce Luna's Mega History-me
Marko Kobi SLOV.
2010-09-29    Perosino Guido ITALY
BOB JUNIOR, EUROPEAN JUNIOR WINNER 2010
KNOCKANDO'S SWEDISH ROSSETTE
Ruth Lintonsson
2010-09-30  slovenaka kk FCI Ron Menaker USA
2 BHKL CAC R-CACIB CHAMPION
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2010-09-30  Slovenska kk FCI Ron Menaker
2 BHKL CAC
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2010-09-30  SKVPN Perosino Guido
2 junior klass
Knockando's Swedish Rossette
Ruth Lintonsson
2010-09-29  SKVPN Perosino Guido
BIR CERT CACIB FIN UCH NORD UCH
Vallonbygdens Born To Run
Monica och Kent Sjöberg
2010-09-26  Ålands Kenneldistrikt Zorica Salijevic
1 ukl 1 ukkl excellent 1 BTKL BIM CERT CACIB
Vallonbygdens Crazy For Nothing
Catrin Eriksson Monica Sjöberg
2010-09-26  Ålands Kenneldistrikt Zorica Salijevic
1 ukl 1 ukkl Excellent 2 BHKL R-CERT R-CACIB
Vallonbygdens Crazy In Beer
Monica Sjöberg Catrin Eriksson
2010-09-26  Ålands kenneldistrikt Zorica Salijevic
1 ukl 2 ukkl excellent 4 BTKL
Vallonbygdens Crazy Girl MdB Shiku
Tommy Strandberg
2010-09-26  Ålands kenneldistrikt Zorica Salijevic
1 EXE JKL. 3:a BTKL.
SE VCH Lilla Äventyrets Eunike
Christina Utbult
2010-09-19  (DKK) Miklos Levente
1 EXE JKL Junior vinnare
Knockando's Winther In Salinas
Ruth Lintonsson
2010-08-15  Polska kk Jaroslav Matyas
BIR CERT CACIB
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsso
2010-08-15  Polska kk Jaroslav Matyas
BIR CACIB CAC/ Dansk champion Köpenhamnsvinnare-2010
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2010-09-19  DKK Miklos Levente
BIR, CERT, CHAMPIONAT
Fairytroll's Gorakiki Walking Stick
Maria Andersson
2010-09-05  DLK Pia Hansen
CK CERT CHAMPIONAT 2BHKL
GEP´S BIG BEAR´S GOOD GUY A LEOMAS
MATS HALL
2010-09-05  DLK PIA HANSEN
Norsk Vinnare -10 BIR Cacib Cert
Skjaergaardens 2 Hot 2 Handle
Tone Mosby / Catrine Undebeck
2010-08-15  NKK Karina Le Mare
BOB- Club show Winner
Endless Edens Rain
Robin Lynch
2010-09-01  Italienska Leonbergerklubben Mr Bernard Métraux
BIM CERT BIS-2
SE UCH DK UCH WW-O8 NORDV-08 SE UCHV-09 Mathoaka's Vårvind
Elise von Holten
2010-05-08  NORSK LEONBERGERKLUBB EIVOR HOFMANDSELV
2:a Btkl Cert
Zir Ozz's Hkp Coast Guard
Catrine Undebeck
2010-05-09  NKK Birgitta Hasselgren
BIR, Cert, Cacib, Norsk Champion, Nordisk Champion
Teamaides Hjälten Hero
Ulrika Szabo
2010-05-09  NKK Birgitta Hasselgren
CAC 2 BHKL
Knockando's QMp Quincy Red
Ruth Lintonsson
2010-04-25  LKF ´Mrs Ligita Zake
2 BHKL
Lejonklippans Super Sensation
Kristina Jansson
2010-03-21  NKK Taina Nygård
BIM
Lejonklippans Super Sensation
Kristina Jansson
2010-03-20  Norsk Leonbergerklubb Astrid Indrebö
EXE 4 BHKL CERT
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2010-04-03  Finskaleonbergerklubben Peter Van Montfoort, NL
BIM CERT CHAMPIONAT
SE UCH JWW-08 La Dolce Luna's Supershine-me
Elise von Holten
2010-03-13  DKK Olli Kokkonen FIN
EXE 2 BHKL Bästa Mellan/unghund
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2010-03-13  DLK Olli Kokkonen Finland
BIM CERT DANSKT CHAMPIONAT
SE UCH JWW-08 La Dolce Luna's Supershine-me
Elise von Holten
2010-03-13  DKK Olli Kokkonen Finland
2:a Bästa hane, CERT, CHAMPIONAT
Endless Edens Rain
Robin Lynch
2010-02-14   Ove Gerdmundsson/ Sverige
CERT, BIM
Endless Edens Rain
Robin Lynch
2010-02-13   
Chkl Exc 3 Bhkl 4 Cert Finskt Championat
Dragongårdens Clint Eastwood
Helena Lutz
2009-12-13  Finska Kennelklubben Elina Haapaniemi
Chkl Exc 3 Bhkl 4
Dragongårdens Clint Eastwood
Helena Lutz
2009-12-12  Finska kennelklbben Rafael Malo Alcrudo
CACIB NORDISK VINNARE-09 BIR
Kusbolejonet Interesting Dream
Catrin Eriksson
2009-12-13  Finska kennelklubben Elina Haapaniemi Finland
JUN ERI JUK 4
Vallonbygdens Crazy For Nothing
Catrin Eriksson Monica Sjöberg
2009-12-13  Finska kennelklubben Petru Muntean Rumänien
JUN ERI JUK 3
Vallonbygdens Crazy Mix
Jennie Trouin
2009-12-13  Finska kennelklubben Petru Muntean Rumänien
CACIB BIM FINSK VINNARE-09
Kusbolejonet Interesting Dream
Catrin Eriksson
2009-12-12  Finska Kennelklubben Rafael Malo Alcrudo
JUN 1 ERI JUK 2
Vallonbygdens Crazy Mix
Jennie Trouin
2009-12-12  Finska Kennelklubben Rafael Malo Alcrudo
JUN ERI JUK 3
Vallonbygdens Crazy For Nothing
Catrin Eriksson
2009-12-12  Finska kennelklubben Rafael Malo Alcrudo
BOB, CERT, CACIB + Franskt CERT
Endless Edens Rain
Robin Lynch
2009-12-06  Italienska Leonbergerklubben Claudio De Giuliani
BIM, Cert, Cacib, NUCh, NV-09
Sjö Björnens Diva-Di-Leva
Pia Hemming
2009-11-29  NKK Stelios Makaritis
1:a Junkl, CK, 3:a Bhkl, Cert
Lilla Äventyrets Daktil
Maria Gustavsson/Iréne Morell
2009-11-29  NKK Stelios Makaritis
2 Very Good Juniorklass
Endless Edens Rainbow Starlight
Annette & Rikard Berntsson
2009-11-08  DKK Matti Tuomminen/Finland
2 Exellent Juniorklass
Endless Edens Rainbow Warrior
Robin & Mia Lynch
2009-11-08  DKK Matti Tuomminen/Finland
Exellent 3:a Bhkl
Endless Edens Rainbow Warrior
Robin & Mia Lynch
2009-11-07  DKK John Walsh/Irland
Exellent 4:a Btkl
Endless Edens's Rainbow Starlight
Annette och Rikard Berntsson
2009-11-07  DKK John Walsh/Irland
Exellent, CERT, CACIB, BIR
Endless Edens Rain
Robin Lynch
2009-10-18   Domare Bister Soile (FIN)
Exellent, CERT, CACIB, BIR
Endless Edens Rain
Robin Lynch
2009-10-17   Piergiovanni Staderini
1 EXE CAC/CERT Mittelklasse/Unghundsklass
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2009-10-09  slovenský leonbergerklub Petra Junehall
4 EXE Öppen klass/Offene klasse
Knockando´s Precious Paarl
Ruth Lintonsson
2009-10-10  Slovakiens Kennel klubb Hans Wiblishauser
3 EXE Unghund/Mittelklasse
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2009-10-10  Slovenska kennelklubben Hans Wiblishauser
1Exe Unghundsklass CAC/cert
Knockando' QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2009-09-10  Slovensky Leonberger klubb Petra Junehall
V / Championklasse
Blizzmajazz Lord Finesse
Jenny Bergdahl
2009-09-27   Willi Güllix
V/Offenen Klasse
Gep`s Big Bear`s Good Guy A Leomas
Mats Hall
2009-09-27  DCLH Joop Hiddes
V3 Offeneklasse
Fairytroll's Zorak Zoran
Maria Andersson
2009-09-27  DCLH Joop Hiddes
V2 / Offene klasse
Dragongårdens Proud Mary
Carina Andersson Östlund
2009-09-27  DCLH Gerhard Knape
V2 / Zuchtclasse
Dragongårdens Overnight Sensation
Petra Junehall
2009-09-27  DCLH Albert Hellener
V / Championklasse
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2009-09-27  DCLH Willi Güllix
Exe 3:a BHKL
Vallonbygdens Born To Run
Monica Sjöberg
2009-09-27  Ålands Kennelsdistrikt Steve Hall
BIM CERT CACIB Finsk och Internationell Champion
Kusbolejonet Interesting Dream
Catrin Eriksson
2009-09-27  Ålands Kennelsdistrikt Steve Hall
Exe 2:a BHKL R-CACIB som omvandlats till CACIB och därmed INTUCH
Bölelejonet Yannek
Monica Sjöberg
2009-09-19  DKK Ligita Zake
BIM, Cert
Endless Edens Rain
Robin, Mia Lynch
2009-09-20  Italienska Leonbererklubben Bruna Nodalli
BIR CERT CACIB DKUCH KBHV-09 NORDUCH
Knockando's Lord Nelson
Björn o Karin Tinglöf
2009-09-20  ((Dkk).  Arne Foss, Norge
Exe 4:a BTKL
La Dolce Luna's Supershine-me
Elise von Holten
2009-09-20  (Dkk).  Arne Foss, Norge
Exe 3 BTKL
Endless Edens's Rainbow Starlight
Annette och Rikard Berntsson
2009-09-20  (Dkk).  Domare: Arne Foss, Norge
Exe 2 BHKL
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2009-09-20  Dkk Arne Foss, Norge
Exe 3 BHKL CERT
Knockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2009-09-19  DKK Ligita Zake, Lettland
Exe 3 BHKL CERT
KLnockando's QMP Quincy Red
Ruth Lintonsson
2009-09-19  DKK Ligita Zake, Lettland
2:a Btkl Cert R-Cacib
Skjaergaardens 2 Hot 2 Handle
Catrine Undebeck/Tone Mosby
2009-08-15  NKK Astri Indrebö
BIR Cacib
Mathoaka`s Eihwaz av Runa
Catrine Undebeck
2009-08-15  NKK Astri Indrebö
3 Bhkl
GEP´S BIG BEAR´S GOOD GUY A LEOMAS
Mats Hall
2009-06-28  DLK John-John Johnsson
Bästa Uppfödare
Altonastigens Kennel
Ingela Farnestam
2009-06-28  DLK John-John Johnsson
2 BHKL, Cert
Altonastigens Kaiser
Ingela Farnestam
2009-06-28  DLK John-John Johnsson
Bästa Junior
Altonastigens Darkest Light
Ingela Farnestam
2009-06-28  DLK John-John Johnsson
3 Åben klasse
Altonastigens Hestia
Ingela Farnestam
2009-06-28  DLK John-John Johnsson
Jugend Siegr LG-MV 2009, Jug.CAC / ChA, BOB
Altonastigens Darkest Light
Ingela Farnestam
2009-06-27  DCLH Roland Ogorzelski, Gerhard Knape
V2 Offene Klasse R-CAC / ChA
Altonastigens Kaiser
Ingela Farnestam
2009-06-27  DCLH Roland Ogorzelski, Gerhard Knape
V4 Championklasse
Altonastigens Hestia
Ingela Farnestam
2009-06-27  DCLH Roland Ogorzelski, Gerhard Knape
BIM Cert Danskt Championat
Zir Ozzy`s Mississippi Queen
Catrine Undebeck
2009-06-28  DLK John John Jonsson
CERT Danskt championat
Vallonbygdens Born To Run
Monica Sjöberg
2009-06-13  DKK Elina Haapaniemi
2 Bhkl R-CACIB
Bölelejonet Yannek
Monica Sjöberg
2009-06-13  DKK Elina Haapaniemi
V3 Offene Klasse
Altonastigens Kaiser
Ingela Farnestam
2009-06-07  VDH Gisela Sobol
V3 Championklasse
Altonastigens Hestia
Ingela Farnestam
2009-06-07  VDH Gisela Sobol
Sehr gut 1, JUGENDSIEGER 2009 Junior Cert
Knockando's QMP Quncy Red
Ruth Lintonsson
2009-05-01  Deutscher Leonberger club Wolfgang Mayer
V 1 Zwischenklasse Cert
Knockando's Precious Paarl
Ruth Lintonsson
2009-05-01  Deutscher Leonberger club Friedrich Schweizer
Sehr gut 4 Jugendklasse
Knockando's QMP Quncy Red
Ruth Lintonsson
2009-05-02  VDH Gerhard Zerle
BIM, Cert Cacib
Fiva's Juicy Fruit
Petra Högberg
2009-04-18  NKK Gunnel Holm
BIR Cert, Cacib, Championat
Lejonklippans Super Sensation
Petra Högberg/ Kristina Jansson
2009-04-18  NKK Gunnel Holm
BIM
S DK FI EE NORD CH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2009-04-03  Amerikanska Kennel Klubben Meredith Reggea
BIM
S DK FI EE NORD CH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2009-04-03  Amerikanska Kennel Klubben Meredith Reggea
BIR-Veteran
Johandys Ätta
Dan Truedsson
2009-03-14  DLK Rita Pleibel
Cert, 2bhkl
GEP´S BIG BEAR´S GOOD GUY A LEOMAS
Mats Hall
2009-01-14  DLK Pleibel, Rita
FinV-08, BIR,CACIC
Lejonklippans Super Sensation
Kristina Jansson
2008-12-14  FKK Petra Junehall
2Btkl, Cacib, Cert
Fiva´s Juicy Fruit
Lejonklippans kennel
2008-12-14  FKK Petra Junehall
Finskt Championat
Knockando's Lord Nelson
Björn och Karin Tinglöf
2008-12-14  FKK Petra Junehall
BIM, cert, CACIB, Estländskt Championat och Internationellt Championat!
SUCH FINUCH Dragongårdens Drive Me Crazy
Petra Junehall
2008-11-08  EEKK Leif Ragnar Hjort, Norge
BIR, cert, CACIB och Estländskt Championat
SUCH DKUCH FINUCH NORDUCH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2008-11-08  EEKK Leif Ragnar Hjort, Norge
CERT CACIB BIM = NORDISKVINNARE-08 och DANSK CHAMPION
SUCH WW-08 MATHOAKA'S VÅRVIND
ELISE VON HOLTEN
2008-11-08  Dansk Kennelklubb Seamus Oates
3 Zuchtklasse Excellent
Blizzmajazz Lord Finesse
Jenny Bergdahl
2008-09-28   Gerhard Knape
Excellent 3 Swischenklasse
Fiva's Juicy Fruit
Petra Högberg
2008-09-28   Willi Güllix
Excellent, 3 Seniorklasse
Lejonklippans Costa Clöver
Petra Högberg
2008-09-28   Wolfgang Mayer
Exc 2 btkl R-CERT R-CACIB
NUCH NV 07 SUCH DKUCH Kusbolejonet Interesting Dream
Catrin Eriksson
2008-09-26  Ålands Kenneldistrikt Per Svarstad
Exc 2 btkl R-CERT R-CACIB
NUCH NV 07 SUCH DKUCH
Catrin Eriksson
2008-09-26  Ålands kenneldistrikt Per Svarstad
BIM, CACIB, Cert och finskt Championat
SUCH Dragongårdens Drive Me Crazy
Petra Junehall
2008-09-26  FKK Per Svarstad
Exc 2, R-CACIB, cert och finskt samt nordiskt championat
S DK UCH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2008-09-26  FKK Per Svarstad
BIR, CACIB, BIG-2
NORD UCH Lejonklippans Humpty Dumpty
Helena Lutz
2008-09-26  FKK Per Svarstad
Excellent 2 plac
SUCH Dragongårdens Drive Me Crazy
Petra Junehall
2008-09-21  DKK Pia Hansen
BIR, CACIB, Cert och Danskt Championat
SUCH Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2008-09-21  DKK Pia Hansen
BIM Cert
Knockando's Precious Paarl
Ruth Lintonsson
2008-08-24  kss Muntean Petru
Excellent Bästa Junior
Knockando's Precious Paarl
Ruth Lintonsson
2008-08-02  Dlbk Birgitte Schjöth
1 åk, 1 BTKL BIM, CERT DKUCH och därmed NORDUCH
SUCH NUCH NV-07 Kusbolejonet I nteresting Dream
Catrin Eriksson
2008-08-02  DLK Birgitte Schjöth
Excellent 2a åk
Vallonbygdens Born To Run
Monica Sjöberg
2008-08-02  DLK Birgitte Schjöth
1 åk 2 bhkl CERT DKUCH därmed NORDUCH
SUCH FINUCH BÖLELEJONET YANNEK
Monica Sjöberg
2008-08-02  DLK Birgitte Schjöth
1 Chkl, 1 Bhkl, BIR, Club-certifikate
Fairytroll's ZorakZoran
Maria Andersson
2008-08-02  Dlbk Birgitte Schjöth
BIR, Cert, Championat LvCh BaltCh
Martenlake's Mojo Veni Vidi Vici
Tim Zedig
2008-08-02  Lettiska kk Piotr Bachurzewski (Polen)
1 Chkl Ck, 1 Btkl Cert, Cacib, BIM, LTCh och därmed Intuch!
Martenlake's Mojo Veni Vidi Vici
Tim Zedig
2008-08-01  Litauiska KK Hassi Assenmacher-Fayer
2 BHKL, Cert, R-Cacib
Pinbiittan His'story
Jari Hiltunen
2008-07-19   Rouli Kantzou
2 Btkl Cert och Championat (Eech)
Martenlake's Mojo Veni Vidi Vici
Tim Zedig
2008-07-13  Eesti Kennelliit Petr Rehanek (CZ)
2 BHKL, R-Cert, R-Cacib
SUCH, FINUCH, EECH Martenlake's Dictum Factum
Tim Zedig/ Maria Gruffman-Rönnlund
2008-07-12  Polska Kennelklubben Per Svarstad
BIR, Cert, Cacib, Polsk champion
NORDUCH, NUCH Martenlake's Veni Vidi Vici
Tim Zedig/ Maria Gruffman-Rönnlund
2008-07-12  Polska kennelklubben Per Svarstad
2 BTKL R-CACIB
NUCH SUCH NV-07 Kusbolejonet Interesting Dream
Catrin Eriksson
2008-06-28  NKK Eva Borg
3 BTKL med Cert och Norsk Champion
ALTONASTIGENS HESTIA
Ingela Farnestam
2008-06-28  NKK Eva Borg
3 BHKL med Cert
ALTONASTIGENS KAISER
Ingela Farnestam
2008-06-28  NKK Eva Borg
BIR, Cert, Cacib
Lejonklippans Super Sensation
Kristina Jansson
2008-06-22  FKK Benny Blid v. Schedvin
BIM, Cert, Cacib, Finsk Champion
Lejonklippans Power-Puff-Pingla
Petra Högberg / Richard Färlén
2008-06-22  FKK Benny Blid v. Schedvin
1 Chklm Exc, 2x CERT, Schweiziskt Championat, Cacib, Jubileumssieger, BIR
NORDUCH Lejonklippans Humpty Dumpty
Helena Lutz
2008-05-18  SKG G. Güllix
1 Zwischenklasse m Exc, 2x CERT
Dragongårdens Clint Eastwood
Helena Lutz
2008-05-18  SKG G. Güllix
1 Zwischenklasse m Exc, CERT (ingen bhkl)
Dragongårdens Clint Eastwood
Helena Lutz
2008-05-11  SLC Gerhard Zerle, TY
1 Chkl m Exc, CERT (ingen bhkl)
NORDUCH Lejonklippans Humpty Dumpty
Helena Lutz
2008-05-11  SLC Gerhard Zerle, TY
2 Btkl med Cacib
Norduch Mathoaka`s Eihwaz av Runa
Catrine Undebeck
2008-05-04  NKK Gøran Bodegård
BIR
Dizeros Cross Country
Marcin Czuber
2008-03-09  PLKK 
BIM CERT.
INTUCH NordUCH Nuch SV-05,06,08 NV-07 KBHV-07 FINV-07 Teamaides Gästrike Gutten
Sanna Johansson
2008-03-08  BKK Mrs J Davis
BIM, Cert, Cacib
Lejonklippans Naela
Petra Högberg
2008-01-06  FKK Leni Finne
BIR, Cert Cacib Finskt Championat
Lejonklippans Just A Happy Fellow
Richard Färlén
2008-01-06  FKK Leni Finne
BIR CACIB FINSK VINNARE 2007
INTUCH NORDUCH NUCH SV-05 SV-06 NV-06 KBHV-07 Teamaides Gästrike Gutten
Sanna Johansson
2007-12-08  FKK Gunnel Holm
FINSK JUNIORVINNARE 2007
Leijonahovin Don Giovanni
Sanna Johansson
2007-12-08  FKK Gunnel Holm
3:a BHKL CERT CHAMPIONAT!!!
SUCH Teamaides Hjälten Hero
Ulrika Szabo
2007-12-08  FKK Gunnel Holm
BIR CACIB FINSK VINNARE 2007
Nuch Intuch Norduch SV-05,06 NV-06 KBHV-07
Sanna Johansson
2007-12-08  FKK Gunnel Holm
BIM Cert Cacib NV-07
Bölelejonet First Edition
A-M Krigh
2007-11-25  NKK Petra Junehall
CERT, CACIB, BIR, Norskt championat, NV-07
SUCH Kusbolejonet Interesting Dream
Catrin Eriksson
2007-11-25  NKK Petra Junehall
1 åk,3 bhkl,Cert,R-cacib, Championat
Fairytroll's Zorak Zoran
Maria Andersson
2007-11-04  DKK Yvonne Brink
V4 Zwischenklasse
Millijors Joker
Erik Press
2007-10-07  VDH Roland Ogorzelski
V1 Championklasse CAC/ChA
Altonastigens Hestia
Ingela Farnestam
2007-10-07  VDH Roland Ogorzelski
Vi Championklasse CAC/ChA
Altonastigens Hestia
Ingela Farnestam
2007-10-07  VDH Roland Ogorzelski
V1 Championklasse CAC/ChA och VDH Championat
Björntassen Ralf
Lars Johansson
2007-10-07  VDH Roland Ogorzelski
V4 Zuchtklasse
Blizzmajazz Jazzmatazz
Jenny Bergdahl
2007-09-30   Willie Güllix
CLUB-JUGENDSIEGER 2007 VDH, CAC
ALTONASTIGENS KAISER
Ingela Farnestam
2007-09-30  Dclh Roland Ogorzelski
V2 Championklasse
BJÖRNTASSEN RALF
Lars Johansson
2007-09-30  Dclh Dr Wilfried Peper
R-Cert R-Cacib 2:a btkl
Gep´s Big Bear´s Glamour Girl
Gina E Persson
2007-09-23   Leni finne
R-cert, R-CACIB, 2 bhkl
Kwenobe Balfen Shiku
Petra Junehall
2007-09-23  FKK Leni Finne
BIR CERT CACIB
Lejonklippans Solsken till Monica
Monica Haglöf
2007-09-23  finska KennelKlubben ).  Leni Finne
CERT CACIB BIM Finskt Championat
Bölelejonet Yannek
Monica Sjöberg
2007-09-23  finska KennelKlubben  Leni Finne
BIR och Köpenhamnsvinnare 2007
INTUCH NORDUCH NUCH SV-05 SV-06 NV-06 Teamaides Gästrike Gutten
Sanna Johansson
2007-09-15  DKK Rainer Vourinen
2 Jugendklasse, Sehr gut, Res CAC-J
Millijors Joker
Erik Press
2007-08-26  VDH/FCI Gerhard Zerle
2 Btkl Cert
Lejonklippans Solsken till Monica
Monica Haglöf
2007-08-11  NKK Pia Prahl
Cert, Cacib, Championat
Martenlake's Mojo Meo Voto
Heidi Johansen
2007-08-11  NKK Pia Prahl
sehr gut, res.- Anw Dt Jug Ch VDH, Res Jug CAC
Millijors Joker
Erik Press
2007-06-03  VDH Gerhard Knape
1 Chkl Ck, 3 Btkl
Martenlake's Mojo Veni Vidi Vici
Tim Zedig
2007-06-24  NKK Marija Kavcic
BIM, Cert, Cacib, Championat!
Lejonklippans Costa Nada av Quincy
Tim Zedig
2007-06-24  NKK Marija Kavcic
Bästa veteran, CK
Dogwoods Leo-Tina
Lena Hall
2007-07-07  DLK Jens Ramsing / Lisbeth Ramsing
Bästa junior, Ck
Gep's Big Bears Good Guy a Leomas
Lena Hall
2007-07-07  DLK Lisbeth og Jens Ramsing
BIR, BIS Jubileumsvinnare 2007.
Björntassen Olga
Ingela Farnestam
2007-07-07  DLK Jens Ramsing / Lisbeth Ramsing
VDH,CAC, LG Siegerin M-V 2007, BOB
Altonastigens Hestia
Ingela Farnestam
2007-05-12  DCLH Jörgen Hansen/Wolfgang Mayer/Gerhard Knape
V2 Öppenklass R-VDH,R-CAC
Altonastigens Zarine
Marie Karlsson
2007-05-12  DCLH Jörgen Hansen/Wolfgang Mayer/Gerhard Knape
1 Chkl Ck, 1 Btkl Cert, Championat och Lettisk Vinnare 2007 (LVW -07)
Remröd's Moya Magnifica
Tim Zedig
2007-03-17   Piotr Krol, Polen
2 Chkl Ck, 3 Bhkl
Martenlake's Mojo Dictum Factum
Tim Zedig
2007-03-17   Piotr Krol, Polen
2 chkl 2 bhkl Cert R-Cacib Finskt och Nordiskt Championat
Lejonklippans Humpty Dumpty
Helena Lutz
2006-12-10  FKK Eva Eriksson
Vinnarklass 2, Bhkl 4
Gep's Big Bear's Roll Over Beethoven
Rose-Marie Sundqvist
2006-11-18  Nkk Marija Kavcic
BIM Cert Nordisk Juniorvinnare-06 Nordisk Vinnare-06
Zir Ozzy`s Mississippi Queen
Catrine Undebeck
2006-11-18  NKK Ann_Christin Sultan (Tikar)
V 1 championklass, 2 Bästatik R-cacib Polsktchampionat
Knockando´s Donna Les Preuses
Ruth Lintonsson
2006-11-11  Polska kk Rainer Vuorinen
V2 Öppenklass
Blizzmajazz Jazzmatazz
Jenny Bergdahl
2006-11-11   Rainer Vuorinen
4 Intermediate class (EXCELLENT)
Gep's Big Bear's Champ Bear
Yoanna Hagerö
2006-11-11  Polen (PL) Rainer Vuorinen
VI Offene Klasse,CAC
Altonastigens Zarine
Marie Karlsson
2006-10-08  VDH Rita Pleibel-Seyffer
CAC,Cacib,Sieger Rostock 2006
Altonastigens Hestia
Ingela Farnestam
2006-10-08  VDH Rita Pleibel-Seyffer
CAC,Cacib,Sieger Rostock 2006,BOB
Björntassen Ralf
Lars Johansson
2006-10-08  VDH Rita Pleibel-Seyffer
BIM CACIB
Knockando's Donna Les Preuses
Ruth Lintonsson
2006-10-07  nok Maja Ånestad
1 Vinnarklassen, Cert, Championat, 2 Bhkl R-Cacib (blir snart CACIB!)
SUCH Lejonklippans Humpty Dumpty
Helena Lutz
2006-10-07  NKK Kenneth Edh
V1 Zwichenklasse
Blizzmajazz Jazzmatazz
Jenny Bergdahl
2006-09-24   Wolfgang Mayer
V2 Unghundsklass
Blizzmajazz Jazzmatazz
Jenny Bergdahl
2006-09-17   Daniela Pavlovska
V1 Zuchtklasse
S CH. Dragongårdens Julia
Petra Junehall
2006-09-24  DCLH Willi Güllix
V1 Zuchtklasse
S FIN DK CH. Dragongårdens Practical Joke
Petra Junehall
2006-09-24  DCLH Willi Güllix
V1 Seniorenklasse
SV-01,-04,FINV-04,NORDV-03,INT GB EE S DK N FIN NORD CH Grizzly vom Dreiburgenland
Petra Junehall
2006-09-24  DCLH Gisela Sobol
BIM
Such Nuch FINuch NORDuch INTuch NV-03 Skjaergaardens Crazy Nut to Mohinhi
Maria Gustafsson
2006-09-24  FKK Jan Stääv
3:e bästa tik R-CERT, R-CACIB
SUCH Teamaides Exlusive Enchilada
Sanna Johansson
2006-09-24  FKK Jan Stääv
BIR, CERT,CACIB,CHAMPIONAT
SUCH NUCH DKUCH NORDUCH NV-06 SV-05 Teamaides Gästrike Gutten
Sanna Johansson
2006-09-24  FKK Jan Stääv
2 BHKL CERT CHAMPIONAT samt NORDISKT CHAMPIONAT
SUCH NUCH NV-06 SV-05 Teamaides Gästrike Gutten
Sanna Johansson
2006-09-17  DKK Marit Sunde
3 Bhkl, CK
Knockando´s Iphofen Original
Jane Blom
2006-08-26  NKK Hans Van Den Berg
2 Bhkl, Cert
Slåttvika´s Northern Teddy Dream
Sven Blom
2006-08-26  NKK Hans Van Den Berg
BIM Cert Cacib Championat
Mathoaka`s Eihwaz av Runa
Catrine Undebeck
2006-08-27  FKK Yvonne Brink
BIR Cert Cacib Championat
Mathoaka`s Rapsody in Love
Catrine Undebeck
2006-08-27  FKK Yvonne Brink
BIM NORSKVINNARE-06 BIR veteran
INTuch NORDuch NUch SV-00 NORDV-01 Remröd´s Moya Gracilis
Sanna Johansson
2006-08-13  NKK Guido Vandolini
BIR CERT CACIB CHAMPIONAT NORSKVINNARE-06 BIG 2
SUCH SV-05 teamaides Gästrike Gutten
Sanna Johansson
2006-08-13  NKK Guido Vandolini
BIM, Cacib
Knockando's Donna Les Preuses
Ruth Lintonsson
2006-07-29  DKK Paul Stanton
Bir, cacib, Cert Champion
Knockando's Donna Les Preuses
Ruth Lintonsson
2006-07-28  Dkk Svend Lövenkjear
Bim, cacib, Cert, Champion
Jocolda Jasper Conran For Vannroy
Ruth Lintonsson
2006-07-30  DKK J.S.Fernandez
V1 Offene Klasse med CAC (Cert)
Lejonklippans Humpty Dumpty
Helena Lutz
2006-07-01  SKG Beatrix Klein
3 Bhkl, Ck
Lejonklippans Humpty Dumpty
Helena Lutz
2006-06-17  DKK Jens Ramsing
BIR, cert
Lejonklippans Power-Puff-Pingla
Petra Högberg
2006-07-02  DKK Carl-Gunnar Stafberg
2 Btkl, Cert
Blizzmajazz Jazzmatazz
Jenny Bergdahl
2006-07-01  DLK Bengt-Åke Bogren
Cert BIR Cacib Championat
Mathoaka`s Rapsody in Love
Catrine Undebeck
2006-06-17  NKK Bengt Åke Bogren
BIM, Cert och därmed Championat!
Martenlake's Mojo Dictum Factum
Tim Zedig
2006-05-27  EKK Nickolaj Sadoh, Ryssland
V1 Offene Klasse med CAC
Altonastigens Zarine
Marie Karlsson
2006-05-13  DCLH Rita Pleibel-Seyffer och Roland Ogorzelski
V1 Champion med CAC
Björntassen Ralf
Lars-Gösta Johansson
2006-05-13  DCLH Rita Pleibel-Seyffer och Roland Ogorzelski
BIM, Cert, Cacib
Lejonklippans Power-Puff-Pingla
Petra Högberg
2006-04-23  NKK Kavcic Blaz, Slovenia
Cert, Championat, BIR, BIG 1
Such Finuch Martenlake's Mojo Meo Voto
Heidi Johansen
2006-04-01  DKK Michael Forte
Cert, Bir, Championat
Teamaides Exquisite Eeyore
Kerstin Frönestedt
2006-03-11  DLK Willi Güllix
2 Btkl Cert
Gep's Big Bear's Mikaelas Brutta
Gina E Persson
2006-03-11  DLK Willi Güllix
CK, CERT
Lejonklippans Moni Maker
Petra Högberg
2006-01-07   Gunnel Holm
Cert, Championat, R-Cacib
Teamaides Exquisite Eeyore
Kerstin Frönestedt
2005-11-20  Nkk Göran Bodegård
CAC,Cacib,Sieger Rostock 2005,BIG-2
Björntassen Ralf
Lars-Gösta Johansson
2005-10-08  VDH Gerhard Knape
CAC, Cacib
Björntassen Mercedes
Ingela Farnestam
2005-10-08  VDH Gerhard Knape
3 bhkl, cert o Dkuch
Enjoy Bears Atlas
Bibbi Ström
2005-10-08  DLK Birgitte Schjöth
2 Chtik, 1 seniortik. o 2 btkl
Dogwoods Leo- Tina
Mats Hall
2005-10-08  DLK Birgitte Schjöth
4 Btkl Cert
Johandys Ätta
Dan Truedsson
2005-10-08  DLK Birgitte Schjöth
NUCH CERT
Teamaides Farbror Frej
Sanna Johansson
2005-09-02  NKK Miclos Levente
BIM, CERT, CACIB, CHAMPIONAT
NV-04 Nuch Such Skjaergaardens Crazy Nut to Mohinhi
Maria Gustafsson
2005-09-24  (FKK) Monique van Brempt
cert, CACIB,championat, BIR,BIG-3
S DK CH. Dragongårdens Practical Joke
Petra Junehall
2005-09-24  FKK Monique van Brempt
BIR, CACIB
S FIN EE DK CH.Dragongårdens Beautiful Beatrice
Petra Junehall
2005-09-11  FKK Ewa Nielsen
2:a btkl Cert
Knockando's Donna Les Pruses
Ruth Lintonsson
2005-08-14  NKK Anderson Diane T
BIr Cacib cert Norsk champion BIG 4
Jocoldas Jasper Conrad Vor Vannroy
Ruth Lintonsson
2005-08-14  NKK Anderson Diane T
Cert, Championat
Such Vernadris Eggfis
Anne Nilsson
2005-07-02  DLK Gerhard Zerle, Tyskland
BIR, Cert, Cacib, Championat, BIG-R
Such Lejonklippans Just A Happy Fellow
Richard Färlén
2005-05-26  NKK Ralf Campell
LG-Siegerin, CAC
Björntassen Mercedes
Ingela Farnestam
2005-05-21  DCLH Willi Güllix / Gerhard Knape
LG-Jugend Sieger
Altonastigens Frodo
Ingela Farnestam
2005-05-21  DCLH Willi Güllix / Gerhard Knape
BIR, Cert, Championat
NordJV-03 Such Teamaides Exquisite Eeyore
Kerstin Frönestedt
2005-03-28  Finska Kennelklubben A-C Sultan
BIR, CERT, CACIB, NV-04
NV-04 Skjaergaardens Crazy Nut to Mohinhi
Maria Gustafsson, Järfälla
2004-11-20  NKK Arne Foss
BIR CERT
NordJV-03 Teamaides Exquisite Eeyore
Kerstin Frönestedt
2004-09-26   Helge Lie
BIM CERT Finskt championat
FINUCH SUCH Harmles-Haidi
Catrin Eriksson
2004-09-26  Ålands Kenneldistrikt Helge Lie

tom tom

  Svenska Leonbergerklubben
Kontakta SLBK »

Medlemsbutik »
Bli medlem »

För uppfödare Avel
Avel »
Valphänvisning »
Hanhundslistan »
För besökare
Hitta valp »
Leonberger info »
Lokalombud »